Nižšie:
Podlahy patria medzi najšpinavejšie povrchy v obytných aj nebytových priestoroch a ich čistenie netreba brať naľahko, najmä ak máte deti, ktoré lezú a zbierajú predmety z podlahy. Údržbou podlahových krytín sa udržiava zdravie členov domácnosti, resp. zamestnancov.
Rôzne podlahové krytiny vyžadujú rôzne druhy čistenia, napríklad parkety sa nesmú namočiť, inak sa začnú vydúvať; ak nadmerne navlhčený koberec dostatočne nevyschol, budú sa šíriť nepríjemné pachy a objavia sa plesne, ktoré ohrozujú zdravie ľudí zdržiavajúcich sa v miestnosti.
Nižšie uvádzame niektoré tipy na čistenie podlahových krytín vyrobených z rôznych materiálov.
Drevená podlaha - parkety
Keď ide o podlahové krytiny, parkety sú často prvou voľbou, čo nie je prekvapujúce, ak vezmeme do úvahy, že sa vyznačujú hrejivosťou, nadčasovou eleganciou, jednoduchou integráciou do každého interiéru a hlavne kvalitou. Parkety sa vyrábajú z dreva, delia sa na masívne a viacvrstvové. Masívne parkety sú vyrobené z jedného kusa dreva, väčšinou sa používajú klasické masívne parkety, ktoré sú ukončené lakovaním alebo olejovaním. Parkety menších rozmerov sa väčšinou spracovávajú po pokládke, väčšie sú továrensky ošetrené a predávajú sa ako hotový výrobok pripravený na pokládku. Viacvrstvové parkety, ako už ich názov napovedá, pozostávajú z viacerých vrstiev dreva uložených naprieč.
Dvojvrstvové parkety pozostávajú z dvoch vrstiev dreva. Vrchnú je možné viackrát prebrúsiť a obnoviť a spodná vrstva je nosná. Výhodou dvojvrstvových parkiet je väčšia stabilita pri kolísaní teplôt. Vďaka tejto vlastnosti a tenšiemu prierezu, ktorý zaisťuje rýchlejší prenos tepla, sú dobrou voľbou pre podlahové kúrenie.
Najbežnejšími druhmi dreva, ktoré sa používajú na výrobu parkiet, sú dub, buk, jaseň a javor. Dub je najobľúbenejší pre svoju pevnosť a tvrdosť, ale aj dobrú odolnosť voči poškodeniu. Ďalšou voľbou je bukové drevo, ktoré môže tvrdosťou a kvalitou konkurovať dubovým parketám, no vyznačuje sa nerovnomernou textúrou, uzlami. Bukové parkety sú náchylnejšie na zmeny rozmerov v dôsledku kolísania teplôt a relatívnej vlhkosti vzduchu, hoci ich suchosť pri pokládke musí byť v povolených medziach.
Parkety vyrobené z javorového dreva sú náročnejšie na spracovanie a hobľovanie, no vykazujú mimoriadnu odolnosť voči poškodeniu a poškriabaniu. Ich jedinou nevýhodou je, že vplyvom UV lúčov menia farbu viac ako ostatné spomínané typy, preto potrebujú náter s primeranou UV ochranou. Jaseňové parkety dodávajú miestnosti rustikálny vzhľad – majú výraznú textúru, prirodzené zmeny vo farbe dreva, viditeľné hrče, a preto nie sú najvhodnejšie do reprezentatívnejších budov. Predsa však, vďaka vynikajúcim mechanickým vlastnostiam a dobrej odolnosti voči opotrebovaniu sú vhodné do priestorov, ktoré nesú veľké zaťaženie a sú neustále používané.
Koľko stoja parkety? Cena hotových parkiet s hrúbkou 14 mm je orientačne 30 až 40 EUR/m2.
Pri údržbe tejto podlahovej krytiny sa často robia chyby, ktoré vedú k poškodeniu parkiet. Správna údržba výrazne predlžuje životnosť parkiet a zabezpečuje, že ich vzhľad zostane nezmenený počas rokov používania.
Nech už je parketová podlaha akokoľvek pevná a odolná, netreba zabúdať na fakt, že jej povrch nie je nezničiteľný.
Údržba parkiet zahŕňa pravidelné vysávanie, resp. odstránenie prachu, nečistôt, vlasov a chlpov. Na tento účel môžete použiť kefový nástavec, ktorý nesmie byť zo spodnej strany drsný. Parkety nie je potrebné vysávať každý deň, predsa však dynamiku čistenia treba prispôsobiť potrebám priestoru; bolo by dobré vysávať aspoň dvakrát týždenne. Zabezpečíte tak stabilitu parkiet a udržíte hygienu priestoru na požadovanej úrovni.
Po vysávaní treba podlahu utrieť dobre odkvapkanou, vlhkou handrou, pretože príliš mokrá handra môže spôsobiť nadvihnutie parkiet. Pokiaľ ide o výber chemických prostriedkov, ten bude vo veľkej miere závisieť od konečného náteru parkiet.
Silné, abrazívne prostriedky môžu poškodiť povrchovú vrstvu, čo spôsobí, že parkety budú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Najlepšie je použiť špeciálne čistiace prostriedky. Zástancovia prírodných, ekologických prostriedkov na tento účel používajú väčšinou čierny čaj: na tmavšie parkety pridajú osem vrecúšok do dvoch litrov vriacej vody a po úplnom vychladnutí ponoria do pripraveného čaju handru, dobre ju vyžmýkajú a utrú podlahu. Na svetlejšie parkety dávajú o niečo menej vrecúšok čierneho čaju, štyri až šesť.
Vyhnite sa nanášaniu čistiaceho prostriedku priamo na povrch parkiet.
Pokiaľ ide o vystavenie vlhkosti, pre parkety platí nasledovné: ak sa na parkety rozleje akákoľvek tekutina, treba ju ihneď pozbierať. Predíde sa tak deformácii dreva vplyvom navlhnutia a ak ide o kávu, víno alebo niečo podobné, zamedzí vzniku trvalých škvŕn. Udržujte relatívnu vlhkosť v miestnosti – optimálna vlhkosť vzduchu v dome, kancelárii a iných uzavretých priestoroch by mala byť 30 % až 60 %, najlepšie 45 %. Nadmernej vlhkosti, ktorá spôsobuje nadvihnutie, deformáciu parkiet a praskliny, sa možno zbaviť prirodzeným spôsobom - pravidelným vetraním, aspoň trikrát denne po dobu 10 minút alebo vetraním s rekuperáciou.
Dôležité je aj pravidelné čistenie kobercov, ktoré sú položené na parketách, pretože nečistoty z kobercov sa môžu dostať na parkety. Vyhnite sa chodeniu po parketách v topánkach, pretože si na podrážkach z vonkajšieho prostredia prinesiete špinu, ktorá môže pôsobiť ako brúsny papier. Nezabudnite si pred vchodové dvere položiť rohožku! Nechoďte po parketách v topánkach na podpätkoch, pretože môžu vzniknúť škrabance. Ďalší tip: podložky na nohy nábytku.
Na nohy stoličiek, stolov a iného nábytku, ktorý presúvate, použite ochranné podložky, najmä na pracovné stoličky s kolieskami.
Korková podlaha
Korková podlaha je podlahová krytina, na ktorú sa často zabúda, ale predsa má na zozname podlahových krytín svoje miesto. V poslednej dobe sa opäť postupne začína presadzovať medzi ostatnými podlahovinami a to vďaka svojim nenapodobiteľným vlastnostiam. Má vyššiu cenu ako napríklad laminát, ale do niektorých miestností je často oveľa lepšou voľbou.
Korok je prírodný materiál získavaný z kôry korkového duba a pestuje sa v stredomorskej oblasti, prevažne v Portugalsku a Španielsku.
Prvýkrát sa kôra korkového dubu môže zbierať, keď strom navŕši 25 rokov a potom sa môže zberať každých 9 až 10 rokov. Zaujímavosťou je, že zber korku stromom neškodí a možno ho vykonávať počas celej životnosti korkových dubov, ktoré sa môžu dožiť veku viac ako 100 rokov. Ide teda o mimoriadne udržateľný materiál.
Korok ako podlahová krytina má výnimočné vlastnosti: je to jeden z najľahších materiálov (140 - 240 kg/m3). Pozostáva z drobných vzduchových bubliniek, preto je výborný tepelný izolant a veľmi elastický materiál, čo je obzvlášť dôležité pri pokládke korkovej podlahy. Taktiež je príjemný na chôdzu, nebledne pôsobením UV lúčov. Korková podlaha zaisťuje vynikajúcu zvukovú izoláciu (tlmí nárazy a znižuje vybrácie), obsahuje voskovitú látku nazývanú suberín - prírodnú ohňovzdornú, antimikrobiálnu a antialergénnu látku.
Vďaka suberínu korok nebude horieť plameňom, ale bude len pomaly tlieť a preto sa prípadný požiar bude šíriť pomalšie. Baktérie, roztoče a plesne neznášajú suberín, preto je korok výbornou voľbou pre alergikov, astmatikov alebo ľudí, ktorých trápia iné dýchacie ťažkosti. Na rozdiel od parkiet nereaguje pri kontakte s vlhkosťou.
Korková podlaha je preto lepšou voľbou ako koberec. Má to aj ďalší dôvod: korková podlahová krytina nezbiera prach a nečistoty a je jednoduchšia na údržbu.
Korkovú podlahu je potrebné, podobne ako parkety, aspoň 2-krát týždenne vysávať a použiť pritom kefový nástavec na jemné čistenie, a škvrny ihneď utrieť. Táto podlaha nie je úplne vodeodolná, predsa však, na rozdiel od parkiet, jej voda neuškodí. Na čistenie je potrebné použiť dobre odkvapkanú (vlhkú) handru, aby voda neprenikla cez spoje korkových prvkov.
Pri čistení korkovej podlahy je dôležité vyhnúť sa mechanickému čisteniu a parným čističom, ako aj čističom parkiet, pretože obsahujú vosk. Na čistenie korkových podlahových krytín sa často používajú špeciálne čistiace prostriedky na laminát; často sa uvádza, že ich možno použiť aj na korkovú podlahu. Vo väčšine prípadov sa prostriedky riedia vodou.
Okrem mnohých výhod má korok aj určité nevýhody. Po krátkodobej deformácii pod tlakom sa korok vráti do pôvodného tvaru, po určitom čase však môžu vzniknúť trvalé deformácie. Najčastejšie ich spôsobuje ťažký nábytok, preto korkovú podlahu treba chrániť, rovnako ako parkety. Nepriateľmi tejto podlahy sú aj vysoké podpätky. Domáce zvieratá: psy poškriabu podlahu svojimi pazúrmi, ktoré sa nesťahujú do láb, mačky síce majú schopnosť vtiahnuť pazúry, ale si ich brúsia o korkovú podlahu akoby to bol kus dreva (vonku si brúsia pazúry na kmeňoch stromov).
Pokiaľ ide o nevýhody korkovej podlahy, je tu aj cena. Cena korku sa pohybuje od 7 do 70 EUR/m2.
Keramická dlažba
Podlahová krytina, ktorá, zdá sa, nikdy nevyjde z módy, je keramická dlažba. V priebehu histórie sa keramika spracovávala rôznymi spôsobmi: v období neolitu sa to robilo vypaľovaním hliny v jamách v zemi a postupom času v peciach špeciálne skonštruovaných na tento účel. V priebehu storočí technológia pokročila, a tak dnes pri výrobe keramických obkladov a dlažieb ide o prípravu - hlina je základná surovina, ktorá sa obohacuje a tepelne spracováva, melie a následne z nej vzniká keramická zmes (miešanie zložiek do homogénnej zmesi, pridávanie spojív, vákuovanie hmoty). Nasleduje tvarovanie (lisovanie v oceľových formách pod vysokým tlakom), sušenie a pečenie pri teplote vyššej ako 1000 °C.
Dlaždice môžu byť glazúrované alebo neglazúrované. Glazované keramické dlaždice sú pokryté vrstvou špeciálnej glazúry, ktorá im dodáva nielen odolnosť voči vode a škvrnám, ale aj vysoký lesk. Sú najlepšou voľbou do kuchyne, kúpeľne alebo predsiene. Neglazované keramické dlaždice nemajú túto vrstvu, takže tieto dlaždice sú drsné na dotyk.
Keramické dlaždice sa inštalujú ako podlahové a stenové obklady (stenové obklady sú tenšie a ľahšie ako podlahové dlaždice) a používajú sa na obkladanie vnútorných a vonkajších povrchov (odolávajú extrémnym teplotám a sú mrazuvzdorné).
Dlaždice majú početné estetické prednosti - veľký výber farieb, od monochromatických až po polychromatické, rôzne vzory a imitácie prírodných materiálov, rôzne rozmery - vyrábajú sa ako mozaikové obklady s rozmermi 2 cm × 2 cm alebo dokonca 1 m × 3 m, a vynikajúce fyzikálne vlastnosti - vysokú pevnosť (trvanlivosť), odolnosť proti opotrebovaniu a chemikáliám, požiarnu odolnosť.
Koľko stoja keramické obklady a dlažby? Cena keramických dlaždíc strednej kvality, bez pokládky, je 4 až 12 EUR/m2. K tejto cene je potrebné pripočítať aj cenu pokládky dlaždíc, ktorá sa bežne nezaratúva do ceny. Cena pokládky dlaždíc so štandardnými rozmermi je okolo 16 EUR/m2. Veľkoformátové dlaždice alebo mozaiky sú drahšie ako klasické dlažby.
Keramické dlaždice sa, ako možno z ich mnohých pozitívnych vlastností usúdiť, ľahko čistia a udržiavajú. Čistenie vlhkou handrou, aspoň raz týždenne, znižuje opotrebovanie a abráziu – štrk a zemina môžu povlak zničiť. Na keramické dlažby je najlepšie použiť špeciálne čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú oleje. Pri čistení neglazovaných obkladačiek sa používajú prostriedky s neutrálnou hodnotou pH.
Pri čistení keramických dlaždíc sa vyhýbajte výrobkom, ktoré obsahujú vosk a olej, ako aj tým, ktoré obsahujú kyseliny alebo bielidlá.
Odporúčanie: zaobstarajte si koberčeky a ochranné podložky a umiestnite ich pod ťažké kusy nábytku, aby ste predišli poškodeniu dlaždíc. Nezabudnite vyčistiť škáry medzi dlaždicami.
Vinylová podlaha
Táto podlahová krytina sa vyznačuje odolnosťou, ktorú zabezpečujú jej vrstvy. Vinylová podlaha (PVC podlaha) sa skladá z niekoľkých vrstiev: spodná kompaktná vrstva zabezpečuje pevnosť, penový základ slúži na tepelnú a zvukovú izoláciu, stredná kompaktná vrstva zabraňuje zmenám rozmerov a vzhľadu podlahy, vrchná penová vrstva poskytuje elasticitu a ochranu vinylovej podlahe a priehľadná nášľapná vrstva je dodatočnou ochranou proti opotrebovaniu a niekoľkonásobne zvyšuje odolnosť podlahovej krytiny. Vinylová podlaha sa vyznačuje odolnosťou, ktorú zabezpečujú jej vrstvy.
Ochranný náter vinylovej podlahy priamo ovplyvňuje samotnú kvalitu. S rozvojom technológie sú tieto nátery stále lepšie a efektívnejšie.
Vinylové podlahové krytiny sú dostupné v mnohých farbách, vzoroch a textúrach a často sa vyberajú tie, ktoré imitujú prírodné materiály. Chôdza po takejto podlahovej krytine je príjemná a tichá. Vinyl je odolný voči vlhkosti, preto je odporúčanou voľbou do kuchýň a kúpeľní. Je ľahký a tenký a je výborný v kombinácii s podlahovým kúrením a často sa používa pri renováciách, keďže sa jednoducho inštaluje. Vinylová podlaha je na rozdiel od iných podlahových krytín vysoko odolná voči nárazom, opotrebovaniu a škvrnám rôzneho pôvodu. Samozrejme, vinylová podlaha bude mať tieto výhody, ak bude pokrytá viaczložkovou ochrannou vrstvou.
Vinylová podlaha stojí 12 až 20 EUR/m2. Cena za pokládku tejto podlahovej krytiny sa začína od 7 EUR/m2.
Údržba vinylovej podlahy je rýchla a jednoduchá. Takúto podlahu stačí raz-dvakrát do týždňa pretrieť mopom alebo vlhkou, dobre odkvapkanou handrou (vinyl je odolný voči vlhkosti, pretože je vyrobený z plastu, predsa však, ak vrstvy nie sú dobre urobené, hrozí riziko, že voda do nich prenikne). Škvrny a silné znečistenie je možné odstrániť jemným, neutrálnym čistiacim prostriedkom, potom čistené miesto opláchnuť a vysušiť. Olejové škvrny a škvrny spôsobené kyslými látkami by sa mali okamžite odstrániť, aby sa zabránilo vyblednutiu povrchu. Treba sa vyhnúť používaniu abrazív, riedidiel, prípravkov na báze vosku alebo oleja, ako aj parnému čisteniu.
Medzi nevýhody vinylových podlahových krytín patrí: ťažšie odstránenie (pretože sa pri pokládke lepia na podklad), môžu vyblednúť na priamom svetle (preto sa neodporúčajú do miestností vystavených priamemu slnečnému žiareniu) a keďže ich ťažké kusy nábytku môžu ľahko poškodiť, odporúča sa použiť ochranu nôh, ako pri iných podlahových krytinách.
Textilné koberce
Metrážne koberce sú vyrobené metódou vpichovanie a zvyčajne pozostávajú z jednej alebo dvoch vrstiev. Sú bežnou voľbou ako pre obytné budovy a kancelárie, tak aj pre hotely a škôlky. Vyrábajú sa z polypropylénových, polyesterových a polyamidových vlákien alebo ich kombinácií.
Štruktúra uzlíkového koberca je homogénna a veľmi hustá. Koberec má rovnomerný povrch a všade rovnakú hrúbku a jeho farby a vzory sú jednotné.
Hlavnou výhodou metrážnych kobercov je priaznivý pomer ceny a kvality. Metrážny koberec je výborný tepelný izolant a keďže dobre pohlcuje zvuk, považuje sa aj za dobrý zvukový izolant. Na rozdiel od kusového koberca sa inštaluje od steny po stenu, takže ide o rýchle a cenovo dostupné riešenie na zakrytie defektov akými sú opotrebované parkety alebo opotrebovaný laminát. Metrážny koberec je možné inštalovať v miestnostiach s podlahovým kúrením.
Metrážny koberec je výbornou voľbou do detskej izby, pretože najmenší sa väčšinou radi hrajú na podlahe, a tak im bude príjemnejšie a teplejšie ako na parketách. Zníži sa tiež hluk, ktorý hádzanie hračiek často spôsobuje, a ak sa niečo rozleje alebo spadne na koberec, dá sa ľahko vyčistiť a nezostanú žiadne viditeľné škvrny.
Hustý povrch koberca je mimoriadne trvanlivý a odolný voči prachu a rôznym nečistotám. Metrážny koberec má antistatický povrch. Vykazuje dobrú odolnosť proti opotrebeniu, takže na rozdiel od parkiet alebo korku si pre kancelárske stoličky s kolieskami nebudete musieť kupovať ochranu.
Za textilné koberce zaplatíte orientačne 10 EUR/m2 a viac, niekoľko desiatok eur, najkvalitnejšie metrážne koberce vydržia aj viac ako desaťročie.
Bez ohľadu na početné pozitívne vlastnosti aj metrážny koberec potrebuje čistenie. Môžu v ňom časom zostať nečistoty rôzneho pôvodu (najčastejšie potraviny a nápoje), ale aj mikroorganizmy. Ak je v miestnosti nadmerné množstvo vlhkosti, objaví sa pleseň.
Rovnako ako pri iných podlahových krytinách je pre metrážne koberce potrebné pravidelné vysávanie. Keďže je metrážny koberec vyrobený z pevnejších materiálov a jeho povrch je hustý, rozliata tekutina preniká pomalšie, takže rýchlou reakciou ľahko odstránite takmer každú škvrnu. Najprv je potrebné pozbierať čo najviac tekutiny tak, že na vzniknutú škvrnu položíte papierový obrúsok, pohybom od vonkajších okrajov škvrny do jej stredu – zabránite tak jej šíreniu.
Minimálne raz za rok je však potrebné koberec dôkladne vyčistiť, najlepšie je zavolať profesionálov. Pravidelné vysávanie nestačí, pretože pri dlhšom používaní nečistoty prenikajú čoraz hlbšie. Dôkladné čistenie vráti kobercu jeho starú farbu, takže mu tým predĺžite jeho životnosť.
Ak chcete, aby bola vaša podlahová krytina dôkladne a efektívne vyčistená, najlepšie je zavolať profesionálov. Agentúra vykonávajúca upratovanie má špeciálne vybavenie, a každá podlahová krytina si vyžaduje inú údržbu. Niekde je potrebné použiť parný vysávač, ktorý, ak by ste si ho kupovali sami, predstavuje nemalé náklady, alebo stroj na leštenie podláh, najmä pokiaľ ide o kancelárie. Upratovacie agentúry používajú primerané čistiace prostriedky alebo ekologické prípravky, ktoré sú menej škodlivé pre ľudské zdravie a životné prostredie vôbec. A v neposlednom rade v upratovacích agentúrach pracujú ľudia, ktorí sú zaškolení, a v krátkom čase efektívne vyčistia väčšie plochy.
Ak potrebujete profesionálnu upratovaciu agentúru, ktorá vám profesionálne a kvalitne vyčistí vaše obytné alebo firemné priestory, pomoc môžete vyhľadať na stránke daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a agentúry vás budú čoskoro kontaktovať s vhodnou ponukou.