Pre oblasť

    10 tipov, ako znížiť účet za elektrinu

    Pre mnohých je účet za elektrinu spúšťačom stresu a úzkosti, najmä v zimnom období, kedy je samotná spotreba vyššia. Niektoré návyky môžu viesť k zbytočnej spotrebe kilowattov a mesačný účet za elektrinu je vyšší ako skutočné potreby. Ako teda môžeme z dlhodobého hľadiska znížiť účet za elektrinu?
    Odborný článok 227
    znizit ucet za elektrinu
    Máme 2647 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

    Racionálnejší prístup k spotrebe elektriny je žiaduci najmä v zimných mesiacoch. Každá úspora je dôležitá, bez ohľadu na to, aký malý je elektrospotrebič. Vynásobte každý výdavok počtom dní v mesiaci a potom 12 mesiacmi v roku – je úplne jasné, že môžete ušetriť značné množstvo peňazí. Šetrenie elektrickej energie je dôležité aj z environmentálneho hľadiska – prejavíte tak zodpovednosť voči životnému prostrediu.

    1. Bojler „žerie“ elektrinu – zapínajte ho len v prípade potreby!

    Vedeli ste, že bojler s výkonom 1 500 – 2 500 W spotrebuje 1 kWh elektriny za 20 až 40 minút? Aby sme vám to ujasnili – až 15 % elektriny v domácnostiach sa spotrebuje na ohrievanie vody. Nie je to málo, však? Preto buďte reálni, pokiaľ ide o vaše potreby týkajúce sa tohto spotrebiteľa.

    Večná dilema je, či má byť bojler zapnutý stále alebo len vtedy, keď je to potrebné. Odpoveď z ekonomického a ekologického hľadiska znie – zapnite ho, keď je to potrebné!

    Účelové zapojenie bojlera je možné, keď ide o domácnosti s menším počtom členov, ale čo robiť, keď ide o viacčlenné rodiny? Riešením môže byť používanie nočnej, lacnejšej elektriny. Moderné bojlery udržujú stabilnú teplotu vďaka dobrej izolácii. Bojler tiež vypnite, keď odídete z domu na viac ako jeden deň.

    Večná dilema je, či má byť bojler zapnutý stále alebo len v prípade potreby
    Večná dilema je, či má byť bojler zapnutý stále alebo len v prípade potreby

    Nastavte termostat bojlera na teplotu do 60 °C. Okrem nastavenia teploty vody do určitého stupňa sa úspory dosahujú aj racionálnym používaním. To znamená dať si krátku sprchu, vypnúť kohútik, keď si umývame zuby, ale aj riad... Okrem toho, že tieto „zlozvyky“ zasahujú do rozpočtu domácnosti, vedú k nesvedomitej spotrebe najdôležitejšieho prírodného prvku planéty - vody!

    Okrem toho vodný kameň, ktorý sa usadzuje na ohrievači bojlera, výrazne zvyšuje spotrebu elektriny, preto je potrebné ho pravidelne udržiavať. Koľko si bude vodoinštalatér účtovať za vodoinštalačné práce, resp. za odvápňovanie elektrického ohrievača vody? V priemere okolo 20 EUR.

    2. Racionálne používanie kuchynských spotrebičov znižuje účet za elektrinu

    Miestnosť s najväčším počtom elektrospotrebičov je jednoznačne kuchyňa. Prípravu jedla si dnes bez nich nemožno predstaviť a moderné technológie proces varenia uľahčili a zrýchlili.

    Jedným zo základných spotrebičov je elektrický sporák, ktorý nezaostáva za bojlerom: ten s výkonom 1 000 – 3 000 W spotrebuje aj 1 kWh za 20 až 60 minút. Existujú spôsoby, ako racionalizovať spotrebu elektriny a znížiť účet za elektrinu, pokiaľ ide o sporák.

    Spotrebiče, ktoré priamo premieňajú elektrickú energiu na tepelnú energiu, sú obrovskými spotrebiteľmi. Ide o sporáky, ohrievače vody, rúry, rôzne typy ohrievačov, sušičky bielizne a podobne.

    Panvice počas varenia prikryte. Teplo sa tak udrží v nádobe, takže varenie bude kratšie. Pravidelným používaním pokrievky na panvice ušetríte až 20 % elektriny spotrebovanej týmto elektrospotrebičom. Taktiež, ak použijete panvice, ktorých rozmery dna sú úmerné rozmerom výhrevnej plochy, zabránite plytvaniu elektrickou energiou, pretože je v tomto prípade plne využitá. Ďalší tip: použite tlakový hrniec, najmä ak pripravujete jedlo, ktoré si vyžaduje niekoľkohodinové varenie. V tlakovom hrnci sa jedlo uvarí dvakrát až trikrát rýchlejšie ako v bežnom hrnci, a preto sa zníži spotreba elektrickej energie.

    V tlakovom hrnci sa jedlo uvarí dvakrát až trikrát rýchlejšie ako v bežnom hrnci, a preto sa zníži spotreba elektrickej energie
    V tlakovom hrnci sa jedlo uvarí dvakrát až trikrát rýchlejšie ako v bežnom hrnci, a preto sa zníži spotreba elektrickej energie

    Ďalším zariadením, bez ktorého si modernú kuchyňu už ani nevieme predstaviť, je rúra na pečenie pokrmov. Rúry novšej generácie umožňujú pečenie na viacerých úrovniach súčasne. Okrem úspory elektrickej energie ušetríte aj čas. Ďalší typ úspor: rúru vypnite 10 až 15 minút pred požadovaným časom, a jedlo, samozrejme, nechajte v rúre, aby sa dopieklo. Naakumulované teplo v rúre bude pokračovať v tepelnom spracovaní pokrmu aj po jej vypnutí, inými slovami – na pečenie využijete zvyškové teplo v rúre.

    3. Chladnička je stálym spotrebiteľom

    Chladnička a mraznička sú spotrebiče v domácnosti, ktoré sú zapnuté 24 hodín denne, prakticky celý rok. To je viac než jasný dôvod, prečo si treba dávať pozor, ako ich používate.

    Nastaviť optimálnu teplotu: chladničku môžete nechať na 4 °C (ak sa teplota nastavuje kolieskom na nastavenie teploty, a číselník je očíslovaný od 1 do 5, nastavte ho niekde v strede, na 3, pri tejto teplote potraviny budú bezpečne, nebudú sa kaziť), kým pre mrazničku je optimálna teplota -18 °C, aby bola zabezpečená aj optimálna spotreba elektriny. Čím nižšia je teplota v chladničke alebo mrazničke, tým väčší je účet za elektrinu.

    Okrem týchto technických náležitostí na spotrebu elektriny vplývajú aj ďalšie skutočnosti: chladnička a mraznička by mali byť umiestnené čo najďalej od zariadení, ktoré vydávajú teplo - sporákov alebo rúr, pretože inak budú potrebovať podstatne viac času na dosiahnutie a udržanie pracovnej teploty.

    Ďalšou nie menej dôležitou vecou je pravidelná údržba chladničky a mrazničky, keďže priamo ovplyvňuje ich spotrebu elektriny. Pravidelne ich rozmrazujte – keď sa vytvorí veľké množstvo ľadu, ich chladiaci výkon sa zníži a na udržanie teploty sa spotrebuje viac energie.

    4. Práčky ovplyvňujú mesačný účet za elektrinu

    Týka sa to práčky aj sušičky bielizne. Najekonomickejším riešením je zapnúť práčku, až keď máte dostatok bielizne, resp. naplniť bubon do maximálnej povolenej hmotnosti (v závislosti od modelu, práčka pojme 3 až 7 kg, sušička 3 až 5 kg).

    Moderné technológie zlepšili aj výrobu pracích prostriedkov, ktoré teraz umožňujú efektívnejšie pranie a odstraňovanie škvŕn aj pri nižších teplotách. Programy, ktoré pracujú pri nižších teplotách,  spotrebujú menej elektriny. Taktiež by bolo dobré zapnúť práčku v čase lacnejšej čiže nižšej tarify, ak máte dvojtarifový merač spotreby elektrickej energie.

    Moderné technológie zlepšili výrobu pracích prostriedkov, ktoré dnes umožňujú efektívne pranie a odstraňovanie škvŕn aj pri nižších teplotách
    Moderné technológie zlepšili výrobu pracích prostriedkov, ktoré dnes umožňujú efektívne pranie a odstraňovanie škvŕn aj pri nižších teplotách
    Sušičku používajte čo najmenej, predovšetkým v lete, keď vysoká vonkajšia teplota vysuší bielizeň za pár hodín.

    5. Zateplenie domu znižuje účet za elektrinu

    Nezateplený dom alebo nedostatočná hrúbka izolácie spôsobí obrovské tepelné straty. Vedeli ste, že primeraná izolácia znižuje spotrebu energie na vykurovanie a chladenie o neuveriteľných 40 až 60 %?

    Možno sa vám zateplenie domu zdá ako veľký finančný výdavok, no je to investícia, ktorá sa veľmi rýchlo vráti vďaka úspore na mesačných účtoch. Optimálnou hrúbkou izolácie predídete „plytvaniu“ elektrickou energiou ako v zime, tak aj v lete (na používanie klimatizácie). Vyriešením problému tepelných mostov sa tiež zníži výskyt kondenzácie a pretrvávajúcich plesní na studených povrchoch stien.

    Keď už hovoríme o tepelných mostoch, je dôležité skontrolovať, či okná dobre tesnia. Ak sú okná zle namontované alebo staré, stráca sa veľké množstvo tepla. Následne sa na stenách objavuje pleseň.

    Koľko zaplatíte za zateplenie domu? Za fasádny systém z 12 cm polystyrénu zaplatíte okolo 33 EUR/m2. Cena za 15 cm polystyrén je 36 EUR/m2. Za ešte hrubší, 20 cm polystyrén sa cena fasády pohybuje okolo 40 EUR/m2.

    6. Vypínajte svetlo a používajte LED žiarovky

    Pokiaľ sa v nejakej miestnosti nezdržiavate alebo odchádzate z domu, nezabudnite zhasnúť svetlo!

    Určite si myslíte, že žiarovka je malý spotrebiteľ; ak však počas dňa necháte niekoľko žiaroviek zbytočne „horieť“, keď tam nie ste – zrátajte ich dennú spotrebu a vynásobte počtom dní v mesiaci – číslo vás prekvapí.

    Pokiaľ sa v nejakej miestnosti nezdržiavate alebo odchádzate z domu, nezabudnite zhasnúť svetlo!
    Pokiaľ sa v nejakej miestnosti nezdržiavate alebo odchádzate z domu, nezabudnite zhasnúť svetlo!
    Vyberajte z energeticky úsporných žiaroviek. Sú síce drahšie ako obyčajné, ale spotrebujú až štyrikrát menej elektriny a ich životnosť je výrazne dlhšia.

    Ešte lepšou voľbou sú LED žiarovky, ktoré spotrebujú menej energie ako energeticky úsporné a vydržia až 20-krát dlhšie ako bežné žiarovky.

    Dbajte na to, aby ste čo najlepšie využili usporiadanie okien v byte či dome tak, aby ste využili čo najviac prirodzeného svetla. Tým spôsobom sa výrazne zníži používanie žiaroviek.

    7. Vyberte si vhodné elektrické spotrebiče

    Pri kúpe elektrospotrebičov sa treba riadiť energetickými štítkami.

    Energetický štítok je štandardizovaný systém hodnotenia energetickej účinnosti elektrických spotrebičov. Pohybujú sa od A+++ po G.

    Aby ste si z dlhodobého hľadiska znížili účet za elektrinu, odporúča sa kupovať spotrebiče energetickej triedy A, A+ alebo aj najlepšej A++ alebo A+++ energetickej triedy. Energeticky úsporné spotrebiče znižujú spotrebu elektriny.

    Pri kúpe elektrospotrebičov sa treba riadiť energetickými štítkami 
    Pri kúpe elektrospotrebičov sa treba riadiť energetickými štítkami 

    Pri výbere spotrebiča je dôležité zvážiť vaše skutočné potreby. Predimenzované spotrebiče, ktoré nebudú fungovať s plnou kapacitou, budú zbytočne plytvať elektrinou, podobne ako keď zapnete takmer prázdnu práčku.

    Správnosť elektrických spotrebičov priamo ovplyvní spotrebu elektrickej energie, preto je ich pravidelná kontrola a včasná oprava mimoriadne dôležitá, najmä ak ide o veľkých spotrebiteľov elektriny. Akonáhle zbadáte „nereálne“ účty za elektrinu, mali by ste zavolať elektrikára, aby skontroloval správnosť a spotrebu zariadenia.

    Koľko si bude elektrikár účtovať za túto službu? Suma sa bude líšiť od samotného zariadenia, potrebných opráv, miesta a samotného elektrikára. Cena za elektro servis pre stredne náročnú prácu, opravu a servis elektrických spotrebičov pre domácnosť, sa pohybuje orientačne od 30 do 40 EUR/hodina.

    Ak hľadáte skúsených a profesionálnych elektrikárov, pomoc môžete vyhľadať na daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a čoskoro sa vám ozvú firmy alebo elektrikári s vhodnou ponukou.

    8. Dbajte na izbovú teplotu

    Udržiavanie optimálnej teploty v miestnosti neovplyvní len váš mesačný účet za elektrinu, ale aj vaše zdravie. Pri vykurovaní/chladení obytných a komerčných budov sa snažte udržiavať teplotu v miestnostiach, kde sa ľudia zdržiavajú dlhšie cez deň od 20 do 21 °C, pričom v noci môže teplota klesnúť na 18 °C ​​a v miestnostiach, kde sa nikto určitú časť dňa nezdržiava, lebo ľudia chodia do práce/školy, môžete nechať teplotu na 16 °C.

    Nainštalujte klimatizáciu čo najďalej od slnečného žiarenia. Každý stupeň vyššie znamená zvýšenie spotreby energie o niekoľko percent.

    9. Niektoré spotrebiče spotrebúvajú energiu aj vypnuté – upírsky prúd

    Viete, čo je to upírsky prúd?

    Niektoré zariadenia spotrebúvajú prúd aj vypnuté, keďže zostávajú zapojené v elektrickej zásuvke, napríklad televízory a počítače; hoci reálne spotrebujú málo energie, pretože zostávajú neustále zapojené v elektrickej zásuvke, spotrebujú o niečo viac energie. Takže upírsky prúd možno definovať ako elektrinu, ktorú vaše zariadenia „čerpajú“, aj keď ich nepoužívate.

    Skúste vypnúť televízor, počítač, nabíjačku na mobil a podobné zariadenia, keď ich nepoužívate. Keď odchádzate z domu, odpojte ich od elektrickej siete vytiahnutím kábla zo zásuvky, pretože transformátory spotrebúvajú energiu aj vtedy, keď zariadenia napr. nenabíjate.

    Väčšina ľudí má zlý zvyk nechávať nabíjačky telefónov, tabletov a notebookov zapojené, aj keď sú tieto zariadenia po nabití hneď odpojené.
    Upírsky prúd možno definovať ako elektrinu, ktorú vaše zariadenia „čerpajú“, aj keď ich nepoužívate
    Upírsky prúd možno definovať ako elektrinu, ktorú vaše zariadenia „čerpajú“, aj keď ich nepoužívate

    Jednou z najčastejších príčin spotreby upírskeho prúdu je režim „standby“, napríklad keď vypnete televízor pomocou diaľkového ovládača a obrazovka stmavne, ale stále svieti červené svetlo. Okrem spomínaných zariadení do tejto skupiny patria aj rôzne kuchynské spotrebiče: mikrovlnné rúry, kávovary, rýchlovarné kanvice. Keď ich nepoužívate, odpojte ich od elektrickej siete vytiahnutím kábla zo zásuvky.

    10. Umývačka riadu ponúka možnosť odloženého štartu, čím sa znižuje účet za elektrinu

    Ak máte modernejšiu umývačku riadu, využívajte možnosť odloženého štartu tak často, ako len môžete. Umývačku riadu je možné nastaviť tak, aby spustila umývací cyklus v určitom čase dňa a noci, čo umožňuje úsporu elektrickej energie. Počas dňa naplňte umývačku riadom a večer ju zapnite a naprogramujte, aby pracovala v čase lacnejšej čiže nižšej tarify.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 2647 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené