Pre oblasť

  Vianočné dekorácie - zdobenie príbytku v duchu sviatkov

  Článok si prečítalo viac ako 1260+ používateľov
  Pomaly ale isto sa blíži to najkrajšie obdobie v roku - Vianoce a Nový rok. Sviatky sú synonymom radosti, tepla, vďačnosti, pretože vyvolávajú tie najkrajšie emócie. Pred nami je zdobenie vianočného stromčeka, balenie darčekov, príprava sviatočného stola, ale aj zdobenie domácnosti v sviatočnom duchu. Jednou z najčastejších chýb, podľa interiérových dizajnérov, pri vianočnej výzdobe je preháňanie – všetkého priveľa. Preto nižšie uvádzame niekoľko nápadov na vianočnú dekoráciu, ako aj trendy na prelome rokov 2023/2024. 
  Odborný článok 1260
  vianocne dekoracie
  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Vianočné dekorácie nepochybne vytvárajú magickú atmosféru v obytných a komerčných budovách. Menej je niekedy viac. Počas sviatkov zvyčajne máme tendenciu miešať farby, tvary, textúry. Aby váš domov či kancelária dýchali kúzlom sviatkov a zároveň boli vkusne a štýlovo vyzdobené, navrhujeme niekoľko praktických tipov.

  Vianočné dekorácie nemusia dominovať interiéru, aby sa v ňom cítil slávnostný duch. Priestor môžete vyzdobiť diskrétnejšie – môže to byť obliečka na vankúš s tematickými motívmi, zaujímavá sviečka s vôňou škorice, malý vianočný stromček, ktorý postavíte na poličku v kancelárii alebo na jedálenský stôl.

  Vianočné dekorácie v neobvyklých farbách

  Je dobre známe, že červená a zelená farba pri vianočnej dekorácii je najčastejšie používaná a v týchto farbách sa kupujú vianočné ozdoby, dekoračné predmety, obliečky na vankúše s motívmi, vonné sviečky.

  Ak ste pripravení vzdať sa tradičného zdobenia, možno je čas na zmenu farby. Interiéroví dizajnéri odporúčajú hlbšie farebné tóny, akými sú zafírová modrá, kráľovská fialová a keď ide o zelenú farbu, môže to byť smaragdovo zelená.

  Interiéroví dizajnéri odporúčajú na vianočné dekorácie hlbšie farebné tóny, akými sú zafírová modrá a kráľovská fialová
  Interiéroví dizajnéri odporúčajú na vianočné dekorácie hlbšie farebné tóny, akými sú zafírová modrá a kráľovská fialová

  Ďalší tmavý odtieň zažíva veľký návrat - bordový! V posledných rokoch dominujú svetlejšie odtiene červenej, tento rok sú aktuálne vínovočervené dekorácie. Tieto tmavšie tóny vytvárajú bohatý a sofistikovaný kontrast k svetlému, tradičnému dekoru.

  Nasleduje ďalší trend, ktorý ste si určite sami všimli pri návšteve predajní s vianočnými ozdobami. Okrem hlbších farebných tónov, keď  ide o vianočné dekorácie na prelome rokov 2023/2024, hodia sa aj  ozdoby v ružovej farbe, vytvorená je zmiešaním červenej a bielej farby. Ružová farba symbolizuje nežnosť. Hoci poskytuje vlastnosti červenej farby, predsa zjemní jej agresívny tón, je omnoho jemnejšia, svetlejšia, a preto sa považuje za farbu pokoja, šťastia, pohody...

  Ružové detaily urobia váš príbytok hravým, veselým a pôsobivým. Ružové odtiene môžete doplniť snehovo bielymi a striebornými tónmi.

  Pokiaľ ide o zariadenie interiéru, v tomto roku dominovali zemité tóny – terakotová farba, koňaková farba, svetlejšie odtiene medovej farby, všetko s cieľom návratu k prírode (tento trend je badateľný aj pri vianočných ozdobách, o ktorých si povieme neskôr). Ak chcete neutrálne tóny rozbiť výraznejšími farbami, nemusíte sa úplne vzdať červenej a zelenej. Priestor môžete oživiť detailmi v týchto sviatočných farbách - gule na vianočný stromček, vonné sviečky, vence s umelým imelom.

  Vianočné ozdoby sú určené predovšetkým na zdobenie vianočného stromčeka, stola, poličky – ozdobiť môžete aj kozub, ak máte, alebo zábradlie schodov. Vianočný veniec na vchodových dverách bude vítať a očarí vašich hostí.
  Vianočný veniec na vchodových dverách privíta hostí
  Vianočný veniec na vchodových dverách privíta hostí

  Vianočné dekorácie a interiér v cabincore štýle

  Počuli ste už o cabincore štýle v interiérovom dizajne? Hoci súvisí skôr s jesenným obdobím, výborne sa hodí aj na zdobenie domácnosti v duchu sviatkov.

  Cabincore, ako už názov napovedá (angl. cabin - koliba), je štýl inšpirovaný lesnými chatami, ktoré sú zahalené do jesenných farieb. Základom tohto štýlu sú drevené prvky v rôznych, najčastejšie tmavších odtieňoch, starožitný nábytok a dekorácie, sušené kvety, mäkké a teplé látky. Paleta farieb obsahuje tlmené tóny, rôzne odtiene červenej, oranžovej a žltej. Teplé hnedé tóny pekne doplnia drevené prvky, a pohodlné prikrývky a mäkké vankúše ešte viac dotvoria celý interiér zariadený v cabincore štýle. Môžete pridať aj kockovaný motív, prírodný stromček, ku ktorému sami urobíte ozdoby zo šišiek a sušených kvetov a vytvoríte tak opravdivú lesnú, slávnostnú oázu.

  Vianočné ozdoby si môžete vyrobiť sami
  Vianočné ozdoby si môžete vyrobiť sami

  Vianočné dekorácie z prírody

  Umelé vianočné stromčeky nájdete v rôznych veľkostiach, odtieňoch zelenej farby (aj v bielej farbe), s rôznou hustotou konárov a ihličia. Ďalším dôvodom ich obľúbenosti je skutočnosť, že ich stačí postaviť na určité miesto a ľubovoľne ozdobiť.

  Tak ako je však vo všeobecnosti v interiérovom dizajne stále silnejšia tendencia návratu k prírode, je tomu tak aj pri interiérovom dizajne v sviatočnom duchu. Vyberte si vianočný stromček so zeminou (v kvetináči), ktorý môžete po sviatkoch zasadiť na miesto, ktoré je na to určené. Takýto stromček je vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí žijú v dome, a majú vlastný dvor. Sú tiež lepšou voľbou z hľadiska životného prostredia.

  Zaujímavosť: na každých 100 000 ľudí, ktorí si kúpia vianočný stromček so zeminou a po sviatkoch ho zasadia, vznikne les s rozlohou asi 50 hektárov. Nákupom a výsadbou vianočných stromčekov so  zeminou sa podporuje zalesňovanie.
  Vyberte si prírodný stromček, resp. stromček so zeminou, ktorý môžete po sviatkoch zasadiť do záhrady
  Vyberte si prírodný stromček, resp. stromček so zeminou, ktorý môžete po sviatkoch zasadiť do záhrady

  Hľadajte preto blízku škôlku. Ceny vianočných stromčekov so zeminou sa budú líšiť v závislosti od druhu, veľkosti a kvality vybranej dreviny, tiež od jej vzhľadu, šírky, hustoty... Na trhu dostať stromčeky za 10 EUR a viac

  Ak sa rozhodnete pre prírodný vianočný stromček, dodržujte základné pravidlo – umiestnite ho ďalej od vykurovacieho telesa. Nezabúdajte, že ide o živú rastlinu, preto ju dvakrát týždenne zalievajte miernym množstvom vody a v zimnom období kvôli suchému vzduchu kropte rozprašovačom. Keďže vianočný stromček si nemožno predstaviť bez svetielok, použite LED, pretože sa nehrejú.

  Okrem vianočného stromčeka aj ozdoby môžu byť prírodné. Nazbierajte šišky, keď ich zbadáte počas obyčajnej prechádzky v parku alebo v prírode, nastriekajte na ne metalický lak (metalické dekorácie sú podľa interiérových dizajnérov aktuálne túto sezónu) v striebornej alebo zlatej farbe. Získate tak dokonalé ozdoby na vianočný stromček alebo dekoráciu na sviatočný stôl.

  Voňavé ozdoby na vianočný stromček si môžete vyrobiť aj z plátkov citróna, pomaranča alebo grapefruitu. Plátky citrusových plodov osušíme a prevlečieme cez ne hrubšiu niť. Môžete nimi ozdobiť vianočný stromček alebo doplniť sviatočnú ikebanu. Tento druh dekorácie bude šíriť príjemnú, osviežujúcu vôňu.
  Voňavé ozdoby na vianočný stromček si môžete vyrobiť aj z plátkov citróna, pomaranča alebo grapefruitu
  Voňavé ozdoby na vianočný stromček si môžete vyrobiť aj z plátkov citróna, pomaranča alebo grapefruitu

  Vyrobte si ikebanu zo sušených kvetov pomocou drevenej dekorácie so sviatočnými motívmi alebo si vyrobte pomander z pomarančov a klinčekov, ktorý priestor naplní sviežou, citrusovou vôňou, ozdobte sviatočný stôl drobnými vetvičkami previazanými mašličkami - vytvoríte ležérny a slávnostný interiér, ktorý nebude pôsobiť ako gýč.

  Vyrobte si pomander z pomarančov a klinčekov, ktorý naplní priestor sviežou citrusovou vôňou
  Vyrobte si pomander z pomarančov a klinčekov, ktorý naplní priestor sviežou citrusovou vôňou

  Trochu iný vianočný stromček a veľké ozdoby

  Ak nie ste zástancom klasického vianočného stromčeka, môžete sa rozhodnúť pre LED svetelný stromček, ktorý nezaberie veľa miesta a zároveň bude úžasnou dekoráciou. LED svetelný stromček je vhodný najmä do kancelárií, pretože, v závislosti od veľkosti, môže stáť na poličkách aj na stole, a ak je väčší, na podlahe ako klasický vianočný stromček.

  Keď už sme pri vianočnom stromčeku, čo tak ozdobiť ten tradičný? Pokiaľ ide o vianočnú dekoráciu v kanceláriách, ak nechcete, aby bol sviatočný duch príliš zdôraznený, a predsa by ste chceli tieto sviatočné dni zaznamenať, stavte na ozdobu vianočného stromčeka v dvoch farbách - dobrou voľbou sú čierne a biele gule doplnené teplým svetlom lampičiek - bude to sofistikovaná, a zároveň efektná dekorácia.

  Tento rok sú obľúbené aj 3D hviezdy, či už ako ozdoby na vianočný stromček alebo ako ozdoba na vrch stromčeka. Populárne sú aj ozdoby väčších rozmerov, dá sa povedať až predimenzované. Nič nepokazíte, ak vianočný stromček alebo veniec ozdobíte veľkými mašľami alebo menšie gule vymeníte za väčšie.

  Ďalším trendom, pokiaľ ide o vianočné dekorácie, sú sklenené ozdoby v najrôznejších tvaroch. Sklenené ozdoby hľadajte v starých škatuliach svojich rodičov alebo starých rodičov – väčšinou sa dedia z generácie na generáciu.
  Ďalším trendom, pokiaľ ide o vianočné dekorácie, sú sklenené ozdoby v najrôznejších tvaroch
  Ďalším trendom, pokiaľ ide o vianočné dekorácie, sú sklenené ozdoby v najrôznejších tvaroch

  Vianočné ozdoby nezvyčajných tvarov

  Určite ste si všimli, že ozdoby na vianočný stromček môžu byť aj v tvare húb. Vianočné dekorácie sú na prelome rokov 2023/2024 inšpirované prírodou a prvkami, ktoré sa v nej nachádzajú. Okrem húb sú tu aj žalude, šišky, priehľadné guľôčky plnené ihličím.

  Vianočné dekorácie sú na prelome rokov 2023/2024 inšpirované prírodou a prvkami, ktoré sa v nej nachádzajú
  Vianočné dekorácie sú na prelome rokov 2023/2024 inšpirované prírodou a prvkami, ktoré sa v nej nachádzajú

  Vianočné dekorácie v škandinávskom štýle

  Interiér v škandinávskom štýle už roky nevychádza z módy – charakterizuje ho veľa prirodzeného svetla, minimalistické zariadenie bez zbytočností, otvorené priestory, drevené prvky, neutrálne farby - biela, béžová, krémová, sivá v rôznych odtieňoch. Škandinávsky štýl vyžaruje striedmosť, jednoduchosť.

  Ak ste zástancom takéhoto štýlu bývania, môžete ho použiť aj pri vianočnej dekorácii. Rozhodnite sa pre drevené ozdoby na vianočný stromček, bielu farbu, aranžmány zo šišiek a vždyzelených vetvičiek, mäkké látky. Škandinávsky štýl, pokiaľ ide o zariadenie domova v slávnostnom duchu, vytvára pocit tepla a útulnosti.

  Škandinávsky štýl dýcha striedmosťou, jednoduchosťou, môžete ho využiť aj pri vianočnom zdobení
  Škandinávsky štýl dýcha striedmosťou, jednoduchosťou, môžete ho využiť aj pri vianočnom zdobení

  Ak nemáte čas venovať sa každému detailu alebo jednoducho chcete prenechať slávnostnú výzdobu obytného alebo komerčného objektu profesionálom, interiérový dizajnér vám môže urobiť takýto plán. A koľko stojí interiérový dizajn? Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR a viac. Za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s dobrými návrhmi, 3D vizualizáciou výsledného dizajnu interiéru a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac

  Ak hľadáte skúsených a profesionálnych interiérových dizajnérov, môžete vyhľadať pomoc na daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a čoskoro sa vám ozvú odborníci na interiérový dizajn s vhodnou ponukou.

  Odborný článok 1260
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené