Pre oblasť

    Zateplenie domu, fotovoltaická elektráreň alebo tepelné čerpadlo?

    Ako môžem urobiť svoj dom čo najefektívnejším? Je to otázka, ktorú si kladie väčšina ľudí. Mesačné účty za elektrinu predstavujú v nákladoch na bývanie významnú položku, najmä počas zimného obdobia, resp. vykurovacej sezóny, a suma, ktorú je potrebné vyčleniť počas letných mesiacov, keď sa ochladzujete pomocou klimatizácie, tiež nie je zanedbateľná. Energetickú účinnosť je možné dosiahnuť správnym a odborným zateplením domu, fotovoltaickou elektrárňou na streche a tepelným čerpadlom. Ktoré z navrhovaných riešení je najlepšie?
    Odborný článok 132
    energeticka ucinnost
    Máme 910 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo:

    Okrem nestabilnej ceny energií čoraz častejšie uvažovanie o energeticky efektívnych riešeniach si vyžiadali aj environmentálne problémy, predovšetkým znečistenie ovzdušia. Pri spaľovaní fosílnych palív sa do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo škodlivých plynov a častíc. Napríklad spaľovaním uhlia vzniká okrem emisií plynu, ktorý vytvára skleníkový efekt, aj značné množstvo oxidu siričitého, plynu, ktorý spôsobuje znečistenie vzduchu a kyslé dažde.

    Riešením môže byť zateplenie budovy, predovšetkým fasády a strechy, inštalácia solárnych panelov, ktoré ako zdroj energie využívajú slnečnú energiu a tepelné čerpadlo – voda-voda, zem-voda alebo vzduch-voda, pričom prvé slovo označuje látku alebo prostredie, z ktorého sa teplo získava, a druhé slovo označuje miesto, kam sa energia odvádza. Porovnaním výhod týchto troch riešení dospejete k záveru, ktoré je najúčinnejšie.

    Tepelné čerpadlo – energetická účinnosť

    Tepelné čerpadlo možno definovať ako energeticky účinný a ekologický spôsob vykurovania. Spĺňa najdôležitejšie kritériá: zabezpečuje nižšiu spotrebu energie, resp. dlhodobú úsporu, rýchlu návratnosť investície, jednoduché použitie, jednoduchú údržbu a rýchlu montáž.

    Ako funguje tepelné čerpadlo? Systém využíva teplo z okolia a premieňa ho na energiu a zdroj tepla. Preto je účinnosť tepelných čerpadiel vlastne založená na princípe prenosu energie z vonkajšieho priestoru do vykurovaného objektu.

    Tepelné čerpadlo čerpá teplo z prírodného prostredia, resp. slnečnú energiu akumulovanú v prírodných prvkoch.
    Tepelné čerpadlo možno definovať ako energeticky účinný a ekologický spôsob vykurovania
    Tepelné čerpadlo možno definovať ako energeticky účinný a ekologický spôsob vykurovania

    Hlavnou vlastnosťou tepelného čerpadla, vďaka ktorej si nepochybne získalo takú obľubu, je nižšia spotreba energie v porovnaní s klasickými vykurovacími systémami, čo má za následok nižšie mesačné náklady.

    Najväčšie úspory dosiahnete, ak sa rozhodnete pre systém, ktorý ponúka vykurovanie a chladenie priestorov a ohrev vody. Takto „zabijete tri muchy jednou ranou“ – pretože na príjemne vykúrený priestor počas zimných mesiacov nebudete potrebovať klimatizáciu, a ak vodu budete ohrievať pomocou tepelného čerpadla, dosiahnete značné úspory. Až jedna šestina energie spotrebovanej v zime sa minie na ohrev úžitkovej vody. Vedeli ste, že tepelné čerpadlo na ohrev úžitkovej vody je určite najlacnejší spôsob zabezpečenia teplej vody? Je výhodnejšie riešenie ako solárne kolektory, ktoré sú na druhom mieste. Pre porovnanie, cena ohrevu vody pomocou tepelného čerpadla je v porovnaní s využitím elektriny, plynu či vykurovacieho oleja dokonca o 70 % nižšia.

    Je jasné, že tepelné čerpadlo sa vyznačuje rýchlou návratnosťou peňazí. Ak si vyberiete vhodný systém, ktorý bude správne nainštalovaný, a dodržíte pokyny výrobcu, investované prostriedky sa vrátia za 5 rokov. Ide o rýchlejšiu návratnosť investície v porovnaní s inými alternatívnymi spôsobmi vykurovania – fotovoltaickými systémami, peletami a podobne. Na podporu hospodárnosti tepelného čerpadla, nech už si vyberiete ktorýkoľvek typ, je aj dĺžka jeho životnosti, ktorá sa odhaduje na 25 rokov. Je veľmi jednoduché na údržbu a na trhu nájdete vylepšené systémy, ktoré sú naprogramované tak, aby sa tepelné čerpadlo spúšťalo s menším výkonom a prestalo pracovať po dosiahnutí požadovanej teploty, čím sa spotreba riadi ešte efektívnejším spôsobom.

    Ak si vyberiete vhodný systém, ktorý bude správne nainštalovaný, a dodržíte pokyny výrobcu, investované prostriedky sa vrátia za 5 rokov
    Ak si vyberiete vhodný systém, ktorý bude správne nainštalovaný, a dodržíte pokyny výrobcu, investované prostriedky sa vrátia za 5 rokov

    Tepelné čerpadlo – ekologická účinnosť

    Tepelné čerpadlá využívajú prírodné, obnoviteľné zdroje na vykurovanie/chladenie budov a ohrev úžitkovej vody. Používaním tepelných čerpadiel sa energia len „požičiava“ na využitie, bez následkov na prírodu a bez strát ovplyvňujúcich ekologickú rovnováhu.

    Keďže tepelné čerpadlá na svoje fungovanie využívajú obnoviteľné zdroje energie: zem, vonkajší vzduch a podzemnú vodu, umožňujú energetickú nezávislosť pri kolísaní cien energií.

    Tepelné čerpadlo - cena

    Cena tepelného čerpadla voda-voda alebo zem-voda je najvyššia, pohybuje sa v rozmedzí od 10 000 do 15 000 EUR bez investícií do rozvodnej siete, podlahového alebo radiátorového vykurovania. Na druhej strane tepelné čerpadlo vzduch-voda je výrazne lacnejšie, stojí približne 6000 EUR a viac. V cene je zahrnutá kúpa a montáž tepelného čerpadla s výkonom 8 kW, ktoré je vhodné do dobre zatepleného domu.

    Fotovoltaická elektráreň – energetická účinnosť

    Slnečná energia je obnoviteľný, nevyčerpateľný zdroj energie, takže domáca fotovoltaická elektráreň pokryje všetky vaše energetické potreby, domácnosť sa môže stať energeticky sebestačnou.

    Domáca fotovoltaická elektráreň pokryje všetky vaše energetické potreby, domácnosť sa môže stať energeticky sebestačnou 
    Domáca fotovoltaická elektráreň pokryje všetky vaše energetické potreby, domácnosť sa môže stať energeticky sebestačnou 

    V minulosti sa fotovoltaické systémy inštalovali na strechách budov, ktoré nemali prístup k rozvodnej sieti, akými sú chaty a telekomunikačné zariadenia vo vzdialených lokalitách. S rozvojom špecifickej technológie a rozšírením jej použitia cena solárnych zariadení rapídne klesá, a tak sa stávajú dostupnými pre veľkú časť občanov. Totiž cena montáže solárnych panelov a sprievodných zariadení je nižšia až o 90 % v porovnaní so stavom pred 10 rokmi.

    To malo za následok nárast počtu menších, ale aj väčších fotovoltaických elektrární. Fotovoltaické  systémy sa dnes montujú aj na budovy napojené na elektrickú rozvodnú sieť, vďaka nim dosahujú výrazné úspory na mesačných účtoch. Montáž fotovoltaických panelov zabezpečí až 90 % úsporu mesačných nákladov za elektrinu.

    Fotovoltaické elektrárne s výkonom od 3 kW do 5 kW pokrývajú viac ako 70 % spotreby elektrickej energie v domácnosti. Fotovoltaická elektráreň, ktorej výkon sa pohybuje od 5 do 10 kWp (kilowatt peak) a zaberá plochu strechy 30 až 60 m2, plne pokryje energetické potreby priemernej domácnosti.

    Panely fotovoltaického systému možno nainštalovať v priebehu niekoľkých hodín. Pri správnej inštalácii a údržbe môže fotovoltaická elektráreň vydržať viac ako tri desaťročia.

    Fotovoltaické elektrárne s výkonom 15 kW a vyšším vrátia investíciu po šiestich rokoch.
    Montáž fotovoltaických panelov zabezpečí až 90 % úsporu mesačných nákladov za elektrinu
    Montáž fotovoltaických panelov zabezpečí až 90 % úsporu mesačných nákladov za elektrinu

    Fotovoltaická elektráreň – ekologická účinnosť

    Čím väčšia je potreba energie, tým väčší je tlak na prírodné prostredie. Fotovoltaické elektrárne sú výborným riešením na získavanie lacnej a čistej energie. Okrem výraznej úspory v rodinnom rozpočte z toho profituje aj širšia komunita.

    Územie našej krajiny má dobré podmienky na využívanie slnečnej energie. Na Slovensku má slnečná energia v rámci všetkých obnoviteľných zdrojov energie veľký potenciál. Intenzita slnečného žiarenia, ktoré dopadá na horizontálny povrch, sa pohybuje v rozpätí 1 000 – 1 205 kWh/m2/rok. Je to približne 200-krát viac než je súčasná spotreba primárnych energetických zdrojov.

    Fotovoltaická elektráreň - cena

    Štandardná fotovoltaická elektráreň pre rodinný dom orientačne stojí 5 000 až 6 000 EUR.

    Zateplenie domu – energetická účinnosť

    Tu máme na mysli predovšetkým zateplenie fasády, no pozornosť treba venovať aj streche, pretože  sa teplo stráca cez konštrukcie s nedostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami a cez rôzne tepelné mosty. Je všeobecne známe, že vonkajší obal domu ako súčasť tepelného plášťa je jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré ovplyvňujú celkovú spotrebu energie.

    Teplo sa stráca cez konštrukcie s nedostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami 
    Teplo sa stráca cez konštrukcie s nedostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami 

    Viete, že tepelná izolácia znižuje spotrebu energie na vykurovanie a chladenie o 40 až 60 %? Tým sa ušetria peniaze, ale aj mechanicky chráni objekt pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, akými sú vlhkosť, zamŕzanie, prehrievanie, čo určite predlžuje jeho životnosť.

    Najdôležitejším prvkom fasády sú vysoko účinné izolačné dosky – môžu byť vyrobené z rôznych materiálov – expandovaný polystyrén (EPS), grafitový polystyrén alebo minerálna vlna. Dosky sa lepia na fasádu špeciálnym lepidlom. Podľa odborníkov stačí expandovaná izolačná doska z grafitového polystyrénu s hrúbkou 12 cm, aby fasáda bola energeticky a ekologicky účinná.

    Ak váš obytný dom nie je zateplený, vonkajšími obvodovými stenami unikne takmer tretina tepla.

    Zateplenie domu - ekologická účinnosť

    Dobrá a správne inštalovaná tepelná izolácia umožňuje šetrenie energie, resp. zabraňuje jej rozptylu a je najdôležitejšou položkou pri projektovaní a výstavbe pasívnych budov, pretože sa minimalizujú tepelné straty.

    Inštalácia tepelnej izolácie z vonkajšej strany budovy nielenže zníži energetické straty v zimnom období a umožní optimálne vykurovanie domu, ale zabezpečí aj príjemnú a osviežujúcu klímu počas letných mesiacov, pretože sa budova nebude prehrievať. V dôsledku toho sa redukuje používanie klimatizácie, ďalšieho veľkého spotrebiteľa.

    Dobrá izolácia budov vytvorí zdravšie podmienky pre život. Totiž rieši problémy s kondenzáciou pary, ktorá vzniká v dôsledku nízkej teploty stien a spôsobuje tvorbu húb a plesní.

    Zateplenie domu - cena

    Izolačné dosky vyrobené z expandovaného polystyrénu (EPS) sú o 30 % lacnejšie ako minerálna vlna. Dosky, ktoré sa inštalujú na fasádu, majú hrúbku 10 až 20 centimetrov a ich rozmery sú 100 cm × 50 cm.

    Cena fasády domov závisí predovšetkým od hrúbky izolácie. Za fasádny systém z 12 cm polystyrénu zaplatíte okolo 33 EUR/m2. Cena za 15 cm polystyrén je 36 EUR/m2. Za ešte hrubší, 20 cm polystyrén sa cena fasády pohybuje okolo 40 EUR/m2.

    Záver

    Každé z uvedených riešení je výbornou voľbou, ideálne by bolo, samozrejme, ak vám to financie dovoľujú, aplikovať všetky riešenia, ak si však musíte vybrať – ani jednou voľbou nič nepokazíte. Všetky tri riešenia predstavujú investíciu, ktorá sa rýchlo vráti, má dlhú životnosť a poskytuje skutočne vysoké úspory na mesačných nákladoch. Zároveň sa nesmie zanedbať ani pozitívny vplyv na planétu – využívajú sa obnoviteľné zdroje energie, predchádza sa znečisťovaniu ovzdušia, komfort bývania je na ešte vyššej úrovni.

    Ak hľadáte profesionálov, ktorým by ste zverili realizáciu niektorého z vyššie uvedených riešení, pomoc môžete vyhľadať na stránke daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a čoskoro sa vám ozvú odborné firmy s vhodnou ponukou.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 910 realizátorov v oblasti Tepelné čerpadlo:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené