Pre oblasť

    Studne – rozdelenie a vŕtanie studní

    Studne sú hydrogeologické objekty, ktoré poskytujú pitnú alebo úžitkovú vodu a možno ich realizovať aj na monitorovanie podzemných vôd. Na mnohých dvoroch, najmä na tých, kde sa pestujú aj poľnohospodárske plodiny, možno vidieť studne. Vlastná studňa má množstvo výhod: poskytuje spoľahlivý zdroj vody a kontrolu nad úpravou vody, a zároveň šetrí peniaze na účtoch. Viete, ako sa realizujú a rozdeľujú studne? 
    Odborný článok 471
    vrtanie studne
    Máme 201 realizátorov v oblasti Vrty:

    Ako sa realizujú studne?

    Studne sú výkopy alebo vrty realizované v zemi kopaním, razením alebo vŕtaním s cieľom získať prístup k podzemnej vode, resp. prameňom. V minulosti sa studne realizovali výlučne ručne, kopaním a robili to špeciálni majstri – studniari. Nad takýmito studňami bolo obyčajne vahadlo. Realizácia kopaných studní bola pomalá, ich hĺbka oveľa menšia a priemer väčší. Keďže neexistovali elektrické čerpadlá, na čerpanie vody sa najčastejšie používali vedrá alebo mechanické čerpadlá. Väčšinou boli také veľké, že sa do nich zmestil jeden človek alebo aj viac ľudí. Najčastejšie išli do hĺbky 60 metrov a steny studne boli zabezpečené tehlou alebo lámaným kameňom, aby sa predišlo zrúteniu, ale aj kvôli bezpečnosti kopáčov alebo ľudí, ktorí občas zostúpili do studne, aby ju vyčistili. V súčasnosti existuje vrtná technológia, vďaka strojom sa vŕta rýchlejšie a dosahujú sa väčšie hĺbky.

    Podľa spôsobu práce existujú tri spôsoby realizácie studne: metódou razenia, rotačnou metódou, alebo kombináciou týchto dvoch metód. Najbežnejšia je rotačná metóda, ktorá predstavuje efektívny a rýchly spôsob zhotovenia studní. Stroj na vŕtanie studne sa v tomto prípade skladá z rotačnej vŕtačky, ktorá vŕta pôdu a odstraňuje prebytočnú pôdu. Čas potrebný na zhotovenie studne bude závisieť od hĺbky, v ktorej sa voda nachádza, od priemeru potrubia, ktoré sa má inštalovať, a od typu pôdy. Hĺbka kopania závisí od troch faktorov: od hĺbky vodného zdroja, terénu, kde sa studňa zhotovuje, ako aj od rozpočtu investora. V závislosti od hĺbky, do ktorej sa kope, sú k dispozícii nadstavce, ktoré tlačia vrták.

    Najdôležitejšou vecou v procese vŕtania studne je určenie miesta, kde sa bude vŕtať. Najspoľahlivejší  je určite geologický prieskum, v dávnej minulosti však zdroj vody hľadali prútikári pomocou prútika (virgule, vidlice) v tvare písmena ypsilon. 

    Po nájdení vody je potrebné zabezpečiť, aby miesto, kde sa bude studňa nachádzať, bolo v primeranej vzdialenosti od zdrojov znečistenia, akými sú žumpy, skládky a poľnohospodárska pôda ošetrovaná pesticídmi.

    Na mieste vŕtania studne je potrebné zabezpečiť trojfázový prúd, ak to nie je možné, použije sa agregát.

    Vodu zo studní možno čerpať rôznymi konštrukciami čerpadiel s ručným alebo elektrickým pohonom,  pri domácich studniach sa voda môže čerpať podobným spôsobom ako v minulosti, pomocou vedier, ktoré sa zdvíhajú ručne alebo strojovo.

    Pri domácich studniach sa voda môže čerpať podobným spôsobom ako v minulosti, pomocou vedier, ktoré sa zdvíhajú ručne alebo strojovo
    Pri domácich studniach sa voda môže čerpať podobným spôsobom ako v minulosti, pomocou vedier, ktoré sa zdvíhajú ručne alebo strojovo

    Existujú tri základné účely vŕtania studne. Najčastejšie sa vŕtajú studne na zásobovanie vodou, či už pre vlastnú potrebu alebo v poľnohospodárstve na zavlažovanie; pre tepelné čerpadlá alebo na znižovanie hladiny podzemnej vody na stavbách a výkopoch.

    Je dôležité vedieť, že vŕtanie studní je špecializovaný proces, ktorý zahŕňa zhotovenie studne v zemi na čerpanie vody, a preto si vyžaduje odborné znalosti a správne vybavenie. Len tak sa zabezpečí, že studňa bude bezpečná, efektívna a udržateľná.

    Koľko za vŕtanie studne, resp. za vrty zaplatíte, závisí od hĺbky, štruktúry pôdy, ale aj od priemeru samotnej studne.

    Aké typy studní existujú?

    Existuje niekoľko rozdelení typov studní. Podľa spôsobu budovania existujú studne kopané, vŕtané alebo narážané. Podľa štruktúry sú studne rozdelené na artézske, subartézske a obyčajné. Artézska studňa je studňa vytvorená hlbinným vrtom vo vhodnom teréne, kde spodná voda pôsobením prírodného hydrostatického tlaku vystupuje (samovoľne vyteká bez nutnosti čerpania) nad úroveň terénu. Artézska voda vzniká medzi dvoma vrstvami, ktoré sú pre vodu nepriepustné. Artézska studňa je rúrová studňa, z ktorej voda prirodzene vystupuje nad zemský povrch, kým subartézska studňa je rúrová studňa, z ktorej sa voda odoberá vhodným systémom za predpísaných hygienických podmienok nad povrchom zeme. Studne sa líšia hĺbkou a kvalitou vody – studne termálnej, minerálnej alebo pitnej vody.

    Aká je údržba studne?

    Údržba studne je dôležitá, aby poskytovala čistú a nezávadnú vodu. Pravidelné testovanie na prítomnosť kontaminantov je kľúčové a studňu by mal aspoň raz ročne skontrolovať odborník, aby sa včas odhalili prípadné známky poškodenia a účinne sa tak predišlo ďalším problémom.

    471
    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Vrty?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 201 realizátorov v oblasti Vrty:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené