Pre oblasť

    Domáce spotrebiče – ako ich vyčistiť?

    Bez domácich spotrebičov si nevieme predstaviť náš každodenný život, pretože nám pomáhajú pri vykonávaní rôznych činností - príprave jedál a nápojov, upratovaní bytových a komerčných priestorov, umývaní riadu a praní bielizne, žehlení a ďalších podobných činnostiach. Aby domáce spotrebiče vydržali čo najdlhšie a fungovali bez porúch, potrebujú ako každý iný prvok domácnosti pravidelné čistenie a údržbu. Viete, ako vyčistiť domáce spotrebiče? 
    Odborný článok 264
    domace spotrebice ako vycistit
    Máme 772 realizátorov v oblasti Upratovacie služby:

    Každý z domácich spotrebičov sa čistí iným spôsobom. Na tento účel možno použiť aj prírodné zložky, ktoré oslovia najmä zástancov ekologického, zdravého životného štýlu.

    Čistenie žehličky

    Žehlička patrí medzi domáce spotrebiče, bez ktorých by sme si náš každodenný život určite nevedeli predstaviť – bez žehličky by oblečenie bolo pokrčené. Na tomto malom elektrickom zariadení sú po dlhodobom používaní zreteľne viditeľné stopy – žehliaca plocha môže sčernieť, a voda môže vytvoriť vodný kameň, ak ide o naparovaciu žehličku.

    Našťastie, čistenie žehličky nie je zvlášť zložité, dôležité je však vykonávať ho pravidelne. Z jednej polievkovej lyžice vody a dvoch polievkových lyžíc sódy bikarbóny možno pripraviť jemnú pastu, ktorou sa vyšúcha žehliaca plocha, potom sa utrie najprv vlhkou a nakoniec suchou handričkou. Na čistenie parných otvorov môžete použiť vatové tyčinky. Ak sú na žehliacej ploche odolné nečistoty, môžete pastu nechať pôsobiť niekoľko minút a potom ju utrieť vlhkou handričkou.

    Vodného kameňa sa môžete zbaviť jednoduchým spôsobom – zmiešajte vodu s octom a vytvorenú zmes vlejte do prázdnej nádržky na vodu. Potom zapnite žehličku na naparovanie alebo na najvyššiu teplotu a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť. Nájdite si starší kus oblečenia, ktorý sa môže zašpiniť, potom ho s takto nastavenou žehličkou pár minút žehlite – para uvoľní špinu, ktorá zanechá stopy na tom kúsku oblečenia.

    Čistenie umývačky riadu

    Hoci v minulosti bola vyhradená len pre majetnejších a ľudí posadnutých elektronikou, dnes sa umývačka riadu stala jedným z najpoužívanejších spotrebičov v domácnosti. Keďže sa do umývačky ukladajú špinavé taniere, poháre a iný riad, zostávajú v nej zvyšky jedla a tým aj množstvo baktérií a nepríjemný zápach.

    Keďže sa do umývačky ukladá špinavý riad, zostávajú v nej zvyšky jedla a tým aj množstvo baktérií a nepríjemných pachov
    Keďže sa do umývačky ukladá špinavý riad, zostávajú v nej zvyšky jedla a tým aj množstvo baktérií a nepríjemných pachov

    Preto je potrebné umývačku riadu v určitých intervaloch dôkladne vyčistiť. Sódu bikarbónu môžete nasypať na dno umývačky a spustiť intenzívny program umývania. Umývačka by mala byť pri čistení, samozrejme, prázdna, bez riadu. Takýmto čistením odstránite nepríjemný zápach a baktérie.

    Nezabudnite na stojany na riad a držiak na príbory. Môžete ich utrieť handričkou namočenou v alkohole.

    Čistenie práčky

    Nepríjemný zápach vychádzajúci z bubna je jedným z prvých príznakov, že práčku je potrebné dobre vyčistiť. Nepríjemný zápach môžu spôsobiť baktérie, ktoré boli v šatstve, alebo jednoducho dlhé státie mokrého oblečenia v bubne.

    Dobré výsledky možno dosiahnuť iba horúcou vodou. Zapnite cyklus s najvyššou teplotou bez oblečenia. Horúca voda neutralizuje početné baktérie a nepríjemný zápach. Pre dôkladnejšie čistenie je potrebné použiť špeciálny čistič práčky alebo môžete pridať trochu pracieho prostriedku. Nezabudnite na zásuvku na prací prostriedok a aviváž. Najprv je potrebné zásuvku vybrať (v návode, ktorý bol priložený k produktu, píše ako to urobiť). Vybratú zásuvku ponorte do horúcej mydlovej vody a pomocou zubnej kefky odstráňte nahromadené zvyšky pracieho prostriedku, prípadne plesne. Zásuvku treba, samozrejme, dobre umyť a dôkladne osušiť kuchynskou utierkou. Predtým, ako ju zasuniete späť do puzdra, treba vyčistiť aj puzdro, keďže aj tam sa často nachádzajú zaschnuté zvyšky a nečistoty.

    Pri čistení práčky sa nesmie zabudnúť na manžetu – tesniacu gumu na dvierkach - usádzajú sa v nej všetky nečistoty z bielizne, pramene vlasov, zvyšková voda. Na tento účel môžete použiť mäkkú handričku mierne namočenú v neutrálnom mydlovom roztoku (nesmú sa používať abrazívne prostriedky, pretože môžu poškodiť gumu). Tesniacu gumu treba dôkladne utrieť.

    Pri čistení práčky nezabudnite na tesniacu gumu na dvierkach
    Pri čistení práčky nezabudnite na tesniacu gumu na dvierkach

    Čím pravidelnejšie je práčka čistená, tým jednoduchšia bude každá ďalšia údržba. Hĺbkové čistenie práčky je potrebné vykonať aspoň raz mesačne. Dôležitá rada: dvierka práčky, keď nie je zapnutá, by mali zostať otvorené, aby vzduch mohol voľne cirkulovať.

    Čistenie vysávača

    Vedeli ste, že účinnosť vysávača klesne o 20 %, ak sa po každom použití nevyčistí? Ak máte vysávač s plastovou nádobou, po každom vysávaní vodu a nečistoty je potrebné vyliať a nádobu vyčistiť. Ak máte vysávač s vreckom na prach, textilné vrecko stačí len vysypať a vrátiť späť do vysávača a papierové vrecko jednoducho vymeniť. Netreba čakať do úplného naplnenia vrecka, keďže plné vrecko znižuje sací výkon. 

    Čistenie rúry

    Rúra je rovnako ako umývačka riadu miestom, kde sa usádzajú zvyšky jedla. Čistenie rúry nie je vždy jednoduchou úlohou, koľko času a úsilia bude vyžadovať, závisí od stupňa znečistenia.

    Čistenie rúry nie je vždy jednoduchou úlohou, a koľko času a úsilia bude vyžadovať, závisí od stupňa znečistenia
    Čistenie rúry nie je vždy jednoduchou úlohou, a koľko času a úsilia bude vyžadovať, závisí od stupňa znečistenia

    Pred začatím čistenia rúry by ste mali vybrať mriežku, ako aj všetky pripálené zvyšky jedla. Rúra musí byť pri čistení studená. Rovnako ako pri čistení žehličky na čistenie rúry možno použiť pastu z vody a sódy bikarbóny – pol šálky sódy bikarbóny a niekoľko polievkových lyžíc vody. Pripravenú pastu treba naniesť na všetky vnútorné povrchy, pričom sa treba vyhnúť vykurovacím telesám. Pasta by mala pár hodín odstáť – časom stmavne a zhnedne, čo je znakom, že sa mastnoty odstraňujú. Nakoniec vlhkou handričkou utrite vnútro rúry, aby ste odstránili zvyšnú pastu. Miesta, kde sa mastnota ťažko odstraňuje, treba postriekať trochou octu. Ocot reaguje so sódou bikarbónou, vytvára jemnú penu a navyše čistí a dezinfikuje vnútro rúry.

    Čistenie mriežky možno úspešne vykonať aj octom a sódou bikarbónou. Tieto dve zložky odstránia všetky mastnoty, dokonca aj tie nepoddajné. Mriežku treba pred vrátením do rúry dôkladne umyť a vysušiť.

    Čistenie chladničky

    Domáce spotrebiče umiestnené v kuchyni sú obzvlášť náchylné na znečistenie. Chladnička je výborným príkladom – nájdete v nej omrvinky, mastné fľaky a iné nečistoty, zvyšky starého jedla. Chladničku, zariadenie bez ktorého si už nevieme predstaviť život, treba vyčistiť, eliminovať všetky nečistoty a nepríjemné pachy.

    Treba pripraviť roztok z vody a octu (alkoholového alebo jablkového) zmiešaním rovnakých dielov a pridať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Roztok treba nastriekať na všetky povrchy v chladničke a utrieť ich.

    Chladnička sa dá úspešne vyčistiť roztokom vody a octu
    Chladnička sa dá úspešne vyčistiť roztokom vody a octu

    A ako zabezpečiť, aby v chladničke bolo menej nečistôt, mastnoty a nepríjemných pachov? Je potrebné pravidelne kontrolovať potraviny – či nie sú zatuchnuté alebo po expirácii a podobne; zvyšky jedál uchovávajte v uzavretých nádobách, aby sa pachy nešírili a nemiešali, a zelenina, ovocie a sušené mäsové výrobky zostali čerstvé.

    Malé kuchynské spotrebiče - čistenie

    Na malé kuchynské spotrebiče, akými sú rôzne mixéry, hriankovače, rýchlovarné kanvice a kávovary, sa často zabúda, hoci ich čistenie je mimoriadne dôležité. Pravidelná údržba predlžuje ich životnosť, ale aj efektivitu.

    Hoci väčšinu mixérov možno umývať v umývačke riadu, nie vždy sa to odporúča, pretože sa čepele môžu zatupiť. Nádobu mixéra a čepele vyčistíte najjednoduchším spôsobom tak, že ju naplníte vodou, nalejete saponát na riad a zapnete mixér na najvyššiu rýchlosť asi na 15 sekúnd. Potom je potrebné mixér dôkladne opláchnuť a vysušiť.

    Čistenie hriankovača je potrebné aj preto, že v ňom zostanú omrvinky chleba. Pred začatím čistenia ho treba odpojiť zo siete a nechať úplne vychladnúť. Priehradka na omrvinky je vyberateľná, omrvinky treba odstrániť otvorením priehradky podľa pokynov uvedených v návode na použitie. Kryt hriankovača treba utrieť mäkkou, vlhkou handričkou a potom riadne vysušiť. Dôležité pravidlo: nikdy nepoužívajte vidličky na čistenie nalepených omrviniek alebo ťažko dostupných miest.

    Čistenie hriankovača je potrebné aj preto, že sa v ňom zbierajú omrvinky
    Čistenie hriankovača je potrebné aj preto, že sa v ňom zbierajú omrvinky

    V každej kanvici sa časom nahromadí vodný kameň a do akej miery, to bude závisieť od množstva soli a minerálov vo vode. Vodný kameň odstránite octom – do kanvice nalejte 1 liter vody a 100 ml octu,  zapnite ju a nechajte vodu zovrieť. Potom kanvicu vypnite a nechajte roztok pôsobiť 10 minút. Proces zopakujte, následne vodu vylejte a kanvicu vyčistite mäkkou špongiou. Naplňte kanvicu čistou vodou a priveďte ju do varu. Následne vodu vylejte a postup zopakujte. Nakoniec kanvicu dobre opláchnite horúcou vodou.

    Kanvicu môžete vyčistiť aj sódou bikarbónou. Do kanvice nalejte 1 liter vody a nechajte ju zovrieť. Potom do vody pridajte 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny a nechajte pol hodiny pôsobiť. Potom vnútro dobre vydrhnite špongiou a opláchnite rovnakým spôsobom ako pri čistení octom. Dôležitá rada: v kanvici sa tá istá voda varí iba raz – pri každom ďalšom varení je potrebné vodu vymeniť.

    Na čistenie štandardného espresso kávovaru je najlepšie použiť špecializované tablety, ktoré sa rozpustia v nádobe s vodou. Ak ste však zástancom ekologického spôsobu čistenia, aj pre vás existuje riešenie: do nádržky na vodu nalejte rovnaké množstvo vody a octu a potom zapnite prístroj ako pri príprave kávy. Namiesto šálky položte pod hubicu prázdnu väčšiu nádobu, do ktorej stečie špinavá voda. Nechajte kávovarom pretiecť približne polovicu roztoku. 

    Potom vypnite kávovar a odvápňovací roztok nechajte pôsobiť ešte pol hodiny – toľko je octu potrebné na rozpustenie vodného kameňa vo vnútri zariadenia, resp. odvápňovania kávovaru. Po uplynutí pol hodiny uveďte kávovar opäť do prevádzky, aby pretiekol aj zvyšok odvápňovacieho roztoku. Znovu naplňte nádržku vodou, tentoraz čistou, a nechajte kávovar naprázdno prekvapkať, aby ste vypláchli ocot. Tento proces opakujte niekoľkokrát, kým ocot nebude cítiť, resp. aby ste ho dokonale zbavili zvyškov odvápňovacieho roztoku.

    Ak nemáte čas alebo chcete svoj voľný čas tráviť mimo domova, v spoločnosti rodiny a priateľov, a potrebujete dôkladne vyčistiť domáce spotrebiče, môžete si najať profesionálnu upratovaciu službu. Niektoré upratovacie servisy ponúkajú čistenie rúr, chladničiek a iných spotrebičov. Disponujú profesionálnym vybavením a mnohé používajú len ekologické prostriedky bez škodlivých látok. Keď ide o upratovanie, ceny sa budú líšiť v závislosti od druhu upratovania, množstva práce a časovej náročnosti práce.

    Ak hľadáte profesionálov, ktorí s nasadením a tým najlepším spôsobom vyčistia váš životný priestor, vrátane domácich spotrebičov, pomoc môžete vyhľadať na daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a profesionálne upratovacie agentúry vás budú čoskoro kontaktovať s vhodnou ponukou.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Upratovacie služby?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 772 realizátorov v oblasti Upratovacie služby:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené