Pre oblasť

  Zariadenie kuchyne – aké trendy nás čakajú v roku 2024?

  Článok si prečítalo viac ako 2082+ používateľov
  Kuchyňa už dávno nie je len miestnosťou na prípravu jedla, je to jedno z centrálnych miest v príbytku, kde okrem varenia a stolovania môžeme relaxujeme, deti sa venujú domácim úlohám, stretáva sa tu celá rodina. Práve preto sa zariadeniu kuchyne venuje veľká pozornosť. Skúmali sme, aké trendy nás čakajú v roku 2024, keď ide o zariadenie kuchyne. 
  Odborný článok 2082
  zariadenie kuchyne
  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Zariadenie kuchyne by malo reagovať na všetky požiadavky funkčnosti, ale aj na vaše priania a osobné preferencie, aby vám pobyt v nej bol čo príjemnejší. Kuchyňa by mala dýchať veselosťou, teplom a vyvolávať dobré pocity. Preto nie je prekvapujúce, že jedným z hlavných kritérií pri zariaďovaní kuchyne v roku 2024 je radosť zo života, ale aj vytvorenie bezpečného, ​​pokojného prístavu.

  Každý z trendov, o ktorých sa hovorí, uľahčí pobyt v kuchyni, urobí ho menej chaotickým. Niektoré z trendov, ktoré boli aktuálne v minulých rokoch, zostávajú naďalej aktuálne.

  Moderné zariadenie kuchyne je nemysliteľné bez kuchynského ostrovčeka

  Obľúbenosť kuchynských ostrovčekov neklesá, dokonca stúpa. Pravdepodobne preto, že ponúka množstvo výhod, akými sú dodatočná pracovná plocha, viac úložného priestoru, moderný vzhľad.

  Výška kuchynského ostrovčeka by mala byť približne 90 centimetrov.

  Kuchynské ostrovčeky budú v móde aj v roku 2024, pretože reagujú na tú najdôležitejšiu požiadavku – multifunkčnosť. Kuchynský ostrovček je totiž viacúčelový prvok – predstavuje centrálny bod kuchyne, okolo ktorého sa môžu zhromažďovať členovia domácnosti a hostia. Môže obsahovať odkladacie police, čím šetrí potrebný priestor, zabezpečí aj väčší priestor, v príprave jedál sa tak môžu zúčastniť viacerí členovia rodiny. V moderne zariadených priestoroch kuchynské ostrovčeky často nahrádzajú jedálenské stoly.

  V moderne zariadených priestoroch kuchynské ostrovčeky často nahrádzajú jedálenské stoly
  V moderne zariadených priestoroch kuchynské ostrovčeky často nahrádzajú jedálenské stoly

  Zariadenie kuchyne v roku 2024 znamená živé farby

  Netreba zanedbávať farby stien a kuchynských prvkov – zohrávajú veľmi dôležitú úlohu a majú silný vplyv na to, ako sa ľudia v kuchyni cítia. V porovnaní s minulými rokmi, keď bola biela tou najlepšou voľbou, teraz sú tu živšie farby.

  Béžová je neutrálny odtieň, ktorý dodá vašej kuchyni nádych elegancie a zároveň opticky zväčší priestor. Poprední svetoví dekoratéri oznamujú, že túto farbu budú používať viac ako bielu alebo sivú. Pôsobivú červenú farbu nahradí subtílna ružová, existuje nejaká pestrejšia farba? Je výbornou voľbou aj do malých kuchýň, prináša svetlo a radosť do priestoru a zároveň zvýrazní všetky akcenty v miestnosti. Paleta farieb použitých na zariadenie kuchyne odvážne zahŕňa bordové a oranžové odtiene, či už ide o steny, nábytok alebo dekorácie, ktoré dodávajú priestoru hĺbku, pôsobivosť a keďže patria do skupiny zemitých tónov, umožňujú zážitok „návratu k prírode“, ktorý tiež nevychádza z módy.

  Ak nemáte odvahu rozhodnúť sa pre tieto výrazné odtiene a zdajú sa vám lákavé, možno nimi môžete natrieť úchytky zásuviek a kuchynských prvkov alebo kúpiť riad výraznejších farieb a vystaviť ho.

  Trendom bude aj kontrast dosiahnutý kombináciou teplých, nasýtených odtieňov s neutrálnymi tónmi.

  Odborná rada zo spoločnosti Nebojsa architekta

  1. Aké sú najvýraznejšie módne trendy v interiérovom dizajne?

  Aktuálne sa do popredia dostáva prepojenie s prírodou, čo sa v interiéri odráža používaním prírodnych materiálov a naturálnych doplnkov. V popredí je stále využitie dreva v podobe obkladov, či naturálnych podláh alebo doplnkov. Tiež vnímame, že do popredia sa dostávajú aj materiály s kvalitnou imitáciou prírodných motívov. Spotrebiteľ viac dbá na kvalitu potlače lamina či vierohodnú reprodukciu drevených a kamenných materiálov. Aktuálne sa do módy vracajú tapety a dekoračné povrchové úpravy stien, čo reflektujú výrobcovia obrovskou škálou kvalitných prevedení či motívov. Z hľadiska kompozície stále platí, že menej je viac a teda minimalizmus je čím ďalej tým populárnejší koncept. Ak by sme mali zhodnotit aktuálne trendy vo farebách, tak aktuálnym hitom sú neutrálne zemité odtiene. Ľudia prichádzajú na to, že kvalitnejší a dlhotrvácnejší interiér z pohľadu dizajnu je tvorený hlavne neutrálnymi farbami a akcenty či konrasty je vhodnejšie riešiť drobými a ľahko vymeniteľnými doplnkami.

  2. Pravda je, že renesančná architektúra (oblúky a geometrické tvary) ovplyvnila interierový dizajn v roku 2023?

  Do veľkej miery je to určite tak. História sa vracia aj vo svete interiérového dizajnu a veľký úspech zažíva niekoľko dizajnových smerov. Napríklad aktuálne populársky štýl wabi-sabi odvodený od japonských čajových ceremónií zo 16. Storočia vyznávana imperfekcionizmus, jednoduchý a prírodný stýl, samotnú "nedokončenosť". Zaoblené steny, akoby nedokončené voľnou rukou omietané hrany a v neposlednom rade klenbové portály sú hlavnými črtami japonského štýlu wabi-sabi. Hlavným cieľom tohoto konceptu je vytvorenie neopakovateľnej atmosféry a prostredia, ktoré v človechu zanecháva pocit pokoja a vyrovanosti. Prvky renesancie môžeme pozorovať v modernom viktoriánskom štýle, pričom historicky boli datovo nadväzné jedna po druhej. Moderný viktoriánsky dizajn zdieľa niekoľko spoločných prvkov práve s renesančnou architektúrou. Oba sa vyznačujú zmyselnou geometriou, dokonalou symetriou a proporciou. Abstraktnejšie a viac filozofickejšie by sme mohli povedať, že aj určité prvky brutalizmu majú historický pôvod práve v renesancií.

  3. Prečo by sme mali zveriť dizajn interiéru do rúk odborníkovi?

  Zveriť svoj interiér do rúk odborníka odporúčame hneď z niekoľkých praktických dôvodov. Architekt či odborný dizajnér dokáže vyťažiť z daného priestoru prakticky maximum. Vzhľadom na roky skúseností a "dizajnérske oko" vidí ďaleko viac možností a kombinácií v danom priestore. Za kvalitného odborníka si človek určite priplatí, ale v konečnom dôsledku sa na konci dňa budeme rozprávať o tom, ako vymyslené riešenie tomu danému klientovi ušetrilo niekedy až tisícky eur. Okrem optimalizácie ekonomického hľadiska je totiž výhoda služby odborníka, že vám nie len šetrí financie, ale aj čas. Za pomerne krátky čas (zvyčajne pár mesiacov) dokáže vyriešiť situácie, s ktorými sa človek môže trápiť aj roky. Odborník nie je len o tom, aby navrhol vizuálne pekný interiér, ale jeho hlavná úloha spočíva vo vytvorení súladu medzi klientovou požiadavkou a samotným vizuálom priestoru. To znamená, že sa zameria primárne na zmysluplnú funkciu a až potom na dizajn. Kvalitné skombinovanie týchto dvoch je vizitkou a podpisom kvalitného odborníka.

  Odbornú radu poskytla pani Ing. arch. Diana Juhásová

  Plávajúce police na zariadenie modernej kuchyne

  Plávajúce police prinášajú množstvo výhod - väčšinou nevyužitý vertikálny priestor sa stáva funkčným, čím sa zväčšuje počet úložných priestorov a sú tiež moderným spôsobom, ako vystaviť obľúbené kúsky riadu bez viditeľných konzol pre elegantný minimalistický vzhľad. Dobrou voľbou sú aj plávajúce rohové police, pomocou ktorých šikovne využijete každý centimeter dostupného priestoru, čo je jedna zo zásad moderného dizajnu kuchyne.

  V roku 2024 plávajúce police dokonca nahradia horné skrinky, vďaka čomu bude priestor pôsobiť prehľadnejšie.

  Plávajúce police v roku 2024 nahradia horné skrinky
  Plávajúce police v roku 2024 nahradia horné skrinky

  Integrované osvetlenie pre príjemnejšiu atmosféru

  Dobré osvetlenie má zásadný význam pre to, aby ste sa v miestnosti cítili príjemne a bez neho si nemožno predstaviť žiadnu prácu, nech je akokoľvek nenáročná. LED pásiky sú v posledných rokoch veľmi obľúbenou voľbou, pretože okrem praktickosti predstavujú výborné estetické riešenie. Sú považované za flexibilný zdroj svetla, pretože obojstranné lepiace pásky je možné pripevniť takmer kdekoľvek. Pomocou LED pásikov možno osvetliť aj obsah prvkov, čo uľahčí a urýchli orientáciu v kuchyni.

  Nevyžarujú veľa tepla a spotrebujú menej energie ako obyčajná žiarovka – vydržia až 20-krát dlhšie.

  V posledných rokoch sú LED pásiky veľmi populárnou voľbou
  V posledných rokoch sú LED pásiky veľmi populárnou voľbou

  Zariadenie kuchyne v modernom štýle si vyžaduje kovové detaily

  Nikel a leštená mosadz budú obzvlášť obľúbené pri zariaďovaní kuchyne v roku 2024. Kovové detaily dodajú každej kuchyni punc elegancie a sofistikovanosti, či už ide o úchytky, koľajničky alebo vodovodné batérie. Keď už hovoríme o vodovodných batériách, je dôležité poznamenať, že v najbližších rokoch budú v móde klasické jednoduché modely.

  Ukážte to, čo máte radi

  Aby bol váš pobyt v kuchyni čo najpríjemnejší, personalizujete si ju, dajte jej svoj osobný nádych, a ako to urobiť lepšie, ako dať jasne najavo, čo máte radi? Použite otvorené police na vystavenie vašich obľúbených tanierov, pohárov... Na otvorené vertikálne poličky si môžete poukladať svoje obľúbené koreniny a na kuchynské koľajničky a háčiky zavesiť drahé šálky, retro kuchynské utierky a rukavice...

  Zariadenie kuchyne by malo byť v súlade s prírodou

  Tak ako po minulé roky, aj v roku 2024 aktuálna bude snaha žiť v súlade s prírodou. Ak na to máte podmienky, urobte si letnú kuchyňu na terase alebo vo dvore. Ako už názov napovedá, bude sa hodiť na varenie najmä počas letných mesiacov, v horúčave, príprava jedál vonku je oveľa zábavnejšia a čerstvý vzduch vám pomôže zbaviť sa nežiaducich pachov oveľa lepšie ako digestor.

  Ak nemáte možnosť zariadiť si letnú kuchyňu, návrat k prírode je možný aj inak – pestujte bylinky alebo mikrobilinky! Okrem toho, že zeleň obohatí priestor, budete mať čerstvú bazalku, mätu, oregano, mikroklíčky...

  Okrem zelene, ktorá obohatí priestor, budete mať čerstvú bazalku, mätu, oregano, mikroklíčky...
  Okrem zelene, ktorá obohatí priestor, budete mať čerstvú bazalku, mätu, oregano, mikroklíčky...

  Indukčné varné dosky sú stále obľúbené

  Obľúbenosť varenia na indukčných varných doskách stále neutícha. Všetky výhody, ktorých je naozaj veľa, vyplývajú z ich spôsobu práce. Indukčné varné dosky totiž fungujú podľa princípu pôsobenia magnetického poľa na vodič, ktorým prúdi elektrina. Preto sa ohrieva iba dno varnej nádoby.

  Indukčné varné dosky pracujú na princípe pôsobenia magnetického poľa na vodič, ktorým prúdi elektrina
  Indukčné varné dosky pracujú na princípe pôsobenia magnetického poľa na vodič, ktorým prúdi elektrina

  Vyzdvihneme niektoré dôležité výhody indukčných varných dosiek: ohrievajú sa rýchlejšie ako plynové a elektrické sporáky, pretože nie je potrebné čakať, kým ohrievacie teleso prenesie teplo na riad – ohrievajú sa priamo. Výsledkom je rýchlejšie varenie – odhaduje sa, že šesť litrov vody zovrie  za menej ako 15 minút. Keďže energetická efektívnosť v každodennom živote je stále viac v centre pozornosti, nemali by sme ignorovať skutočnosť, že indukčné varné dosky nestrácajú teplo v procese prenosu, ako je to v prípade plynových a elektrických sporákov, kde sa stráca veľa energie na vzduch okolo panvice a hrncov. Pri varení na indukčnej varnej doske sa ohrieva iba riad. Okrem toho, že je varenie na indukčnej varnej doske ekologickejšie, je aj bezpečnejšie - dosky neuvoľňujú plyn do ovzdušia a nehrozí vznietenie handry ani iných predmetov, pretože ohrievajú len predmety, ktoré majú v sebe železné častice. A v neposlednom rade výhoda, ktorá má pre milovníkov varenia zásadný význam – s použitím indukčnej varnej dosky je varenie lepšie kontrolované, presnejšie povedané, je menej pravdepodobné, že jedlo vykypí alebo sa rozvarí. Dôvod spočíva v spôsobe fungovania indukčnej varnej dosky - akonáhle vypnete vypínač, prenos tepla sa okamžite zastaví.

  Zariadenie kuchyne v škandinávskom štýle

  Ani škandinávske kuchyne nevychádzajú z módy, čo je výhodné najmä pre tých, ktorí majú malé kuchyne, v ktorých musí byť všetko viacúčelové, funkčné, dobre zorganizované bez mnohých detailov.

  Škandinávska kuchyňa dýcha minimalizmom, no nestráca na elegancii
  Škandinávska kuchyňa dýcha minimalizmom, no nestráca na elegancii

  Medzi hlavné črty tohto štýlu patrí jednoduchosť a praktickosť, vstavané kuchynské spotrebiče a zariadenia, prítomnosť dekoratívnych detailov v minimálnom množstve, vstavané svietidlá. Škandinávsky štýl si vyžaduje zbaviť sa nepotrebných vecí a do popredia stavia monochromatickú paletu farieb s dominantnými neutrálnymi odtieňmi, akými sú béžová, krémová, sivá, svetlé tóny dreva. Ak chcete svojej škandinávskej kuchyni dodať dynamiku, rozhodnite sa pre čiernu – kontrast bielej a odvážnych, tmavších tónov sivej farby.

  V škandinávskej kuchyni dominujú drevené skrinky, mramorové alebo kamenné pracovné plochy a betónové pozadie. Z takejto kuchyne dýcha minimalizmus, no nestráca na elegancii.

  Ak nemáte čas venovať sa každému detailu alebo jednoducho chcete nechať zariadenie kuchyne na profesionála, interiérový dizajnér vám môže vytvoriť plán zariadenia interiéru. A koľko bude stáť interiérový dizajn kuchyne, bude závisieť od veľkosti priestoru, rozsahu požadovaných prác, počtu trojrozmerných obrázkov alebo modelov, ako aj od počtu možných riešení.

  Ak hľadáte skúsených a profesionálnych interiérových dizajnérov, môžete vyhľadať pomoc na webovej stránke daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt a čoskoro sa vám ozvú odborníci na interiérový dizajn s vhodnou ponukou.

  Odborný článok 2082
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené