Pre oblasť

  Art déco - nadčasové čaro interiéru

  Štýl art déco sa vyvinul v období medzi dvoma svetovými vojnami. Najlepšie ho vystihujú slová: očarujúci, luxusný, odvážny, ale aj extravagantný. Ak chcete svoj príbytok zariadiť v štýle art déco, prečítajte si nižšie uvedené pokyny.
  Odborný článok 193
  art deco
  Máme 431 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Viac o štýle art déco

  Štýl art déco sa vyvinul v západnej Európe v prvej polovici 20. storočia. Svetlo sveta uzrel v roku 1925 na veľkej Medzinárodnej výstave modernej umeleckopriemyselnej výroby (Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes), ktorá sa konala v Paríži. Zrodil sa z túžby po kráse, veľmi potrebnej po pochmúrnych vojnových rokoch.

  V 30. rokoch 20. storočia sa tento štýl rozšíril na severoamerický kontinent.

  Názov art déco pochádza z francúzštiny, kde bol prvýkrát predstavený. Art déco je dekoratívny štýl úžitkového umenia a architektúry, ktorá nadväzuje na secesiu. Zo slovného spojenia „arts décoratifs“, ktoré bolo súčasťou názvu výstavy, sa zrodil názov art déco.

  Keďže tomuto štýlu predchádzalo obdobie secesie (Art Nouveau), art déco sa ním do značnej miery inšpirovalo. Zvlášť zreteľne sa odrážajú stopy viedenskej secesie, ktoré zahŕňajú plynulé línie, bohaté ornamenty, zvyčajne so zvieracími a rastlinnými motívmi. Art déco obsahovalo aj niektoré charakteristiky kubizmu a jednou z charakteristík bola zaoblenosť predmetov a nábytku v interiéri. Dospelo sa k záveru, že art déco je zložité a heterogénne; obsahuje dokonca prvky starovekých civilizácií, takže sa často objavujú napríklad motívy egyptskej sfingy a pyramíd, motívy zo starovekého gréckeho umenia, z afrického kontinentu...

  Art déco spája prvky zo starších historických období a snaží sa im dať modernejšiu podobu
  Art déco spája prvky zo starších historických období a snaží sa im dať modernejšiu podobu

  Hlavným cieľom štýlu art déco je vyzdobiť interiér, ale tak, aby sa našiel kompromis medzi estetikou a funkčnosťou.

  Miestnosti zariadené v štýle art déco sa vyznačujú nielen vycibrenosťou a rôznorodosťou, ale aj použiteľnosťou.

  O art déco možno povedať, že je testamentom nových technológií a pokroku. Kombinuje prvky zo skorších historických období a snaží sa im dať modernejšiu podobu použitím novších riešení. Zo začiatku sa spájal so životným štýlom majetných, kvôli masívnym a luxusným objektom, no čoskoro sa začal uplatňovať v rôznych oblastiach a stal sa dostupným aj pre širšie masy. Art déco sa stáva populárnym najmä v architektúre, kde sa využívajú nové materiály, najmä sklo. Jazyk architektúry bol veľmi účinný a zdôrazňoval monumentalitu stavieb. Budovy vystavané v štýle art déco sú elegantné, ale bez bohatej fasádnej výzdoby, čo bolo v prípade skorších štýlov. Typickým príkladom toho je Empire State Building v New Yorku.

  Charakteristiky štýlu art déco

  Okrem estetiky sú jednou zo základných charakteristík štýlu art déco jasné farby, výrazné kontúry, jednoduchosť línií a vysoký lesk. Charakteristickým znakom tohto štýlu sú nepochybne geometrické tvary a obzvlášť dôležitý je trapézový tvar. Art déco si nemožno predstaviť bez sofistikovaných detailov, jedinečných, v období vzniku často nečakaných kombinácií farieb, textúr a materiálov. Miestnosti zariadené v štýle art déco sú často plné umeleckých diel. Nechýbajú ani cik-cak vzory, motív rybej kosti, či použitie kvalitných materiálov.

  Farby, ktoré dominujú v štýle art déco

  Ideou art déco je vytvoriť štylizovaný, neutrálny interiér, ktorý je pretkaný akcentovými farbami. Neutrálne, tlmené tóny, ktoré dominujú priestorom, sú krémová, béžová, svetlozelená, ľanová farba, holubičia šedá. Akcentové farby sú naopak výrazné a veľmi sýte, zvyčajne zlatá, fialová, červená, chrómová, tyrkysová alebo smaragdovo zelená. Zdôrazňujú eleganciu miestnosti a sú prítomné na dekorácii alebo kusoch nábytku.

  Ideou art déco je vytvoriť štylizovaný, neutrálny interiér, ktorý je pretkaný akcentovými farbami
  Ideou art déco je vytvoriť štylizovaný, neutrálny interiér, ktorý je pretkaný akcentovými farbami

  Navyše sa môžeme vydať úplne iným smerom a rozhodnúť sa pre živé farby akou je napríklad červená, fialová či žltá farba, ktoré skombinujeme s farbou dreva masívneho, starožitného nábytku.

  Farby príznačné pre štýl art déco sa často spájajú s vysokolesklými striebornými, chrómovými alebo čiernymi akcentmi.

  Materiály, ktoré dominujú v štýle art déco

  S popularizáciou štýlu art déco začali vynikať materiály, akými sú keramika, bakelit a leštený chróm. Používali sa exotické druhy dreva: eben a zebrové drevo, ktoré je považované za luxusné a tvrdé drevo.

  Medzi najčastejšie používané materiály patrí drevo, sklo, mramor, koža, chróm. Pokiaľ ide o textílie, tie sa vyrábali z najjemnejšieho hodvábu, zamatu.

  Nábytok v štýle art déco

  Nábytok v štýle art déco je väčšinou vyrobený z dreva, z tmavých druhov, pokrytých len lakom na ochranu, lesk je výbornou voľbou.

  Nábytok je elegantný, nadrozmerný, s aerodynamickou siluetou a oblými líniami. Ide o bežné kusy nábytku, akými sú sedacie súpravy, skrine, regály... Medzi poťahové materiály najčastejšie patrí zamat a koža. Často sa používajú kusy so vstavanými zrkadlami, napr. komody a šatníky. Najlepšou voľbou sú monochromatické kusy nábytku alebo čalúnené materiálom s geometrickými vzormi.

  Dekorácia v štýle art déco

  Interiér v štýle art déco je najčastejšie oživený geometrickými vzormi a dekoráciami intenzívnych farieb.

  Pri zariaďovaní interiéru v tomto štýle vynikajúcim riešením pre steny sú tapety. Dobrou voľbou sú tapety s geometrickými tvarmi, ale aj rastlinnými a zvieracími motívmi.

  Pri zariaďovaní interiéru v štýle art déco vynikajúcim riešením pre steny sú tapety 
  Pri zariaďovaní interiéru v štýle art déco vynikajúcim riešením pre steny sú tapety 

  Veľmi obľúbené je aj farebné sklo, napríklad muránske. Zrkadlá majú veľmi zaujímavé rámy a väčšinou sú okrúhle. Záclony, vankúše, obrusy majú väčšinou akýsi cik-cak vzor.

  Pri osvetlení sa kladie dôraz na svietidlá, nástenné a stropné, no nie hocijaké – svietidlá sú inšpirované zaujímavými geometrickými tvarmi. Často pripomínajú sochy. Ak hovoríme o interiérovom osvetlení, nesmieme zabudnúť na masívne lustre, ktoré akoby vyšli z filmu Veľký Gatsby.

  Rybia kosť (Herringbone) je vzor pokládky parkiet, ktorý možno často vidieť v príkladoch dekorácie interiéru v štýle art déco. Podlahy sú pokryté veľkými kobercami s výraznými geometrickými vzormi a neraz výraznými farbami.

  Koľko môže stáť interiérový dizajn v štýle art déco? Odpoveď na túto otázku bude určite závisieť od viacerých faktorov: objemu potrebnej práce, veľkosti priestoru, množstva trojrozmerných obrázkov (snímok), resp. 3D modelov, od toho, či chcete mať nábytok vyrobený na mieru.

  Ak chcete zariadenie interiéru nechať na profesionála, môžete ho vyhľadať na daibau.sk. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a čoskoro sa vám ozvú odborníci na interiérový dizajn s vhodnou ponukou.

  Odborný článok 193
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 431 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené