Pre oblasť

  Malé byty – ako využiť každý centimeter malého bytu?

  Zariadiť malý byt nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Takéto byty často pôsobia neprehľadne, dalo by sa povedať až chaoticky, a vo väčšine prípadov sa vytúžených kusov nábytku či dekoračných prvkov musíme vzdať, pretože pre ne jednoducho nie je miesto. V priestore je však veľa rohov, prázdnych častí stien a iných „skrytých“ miest, ktoré zostávajú nevyužité. Preto nižšie odpovedáme na otázku - ako využiť každý centimeter malého bytu?
  Odborný článok 39
  male byty
  Máme 417 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Pri menších bytových jednotkách je mimoriadne dôležitý každý štvorcový meter úžitkovej plochy, aby sa zabezpečila väčšia efektivita, ale aj estetika obytného priestoru. Musíte nájsť kompromis medzi funkčnosťou a estetikou – inými slovami, musíte byť praktický, no napriek tomu si zariadiť byt podľa svojich prianí a predstáv. Ak využijete každý centimeter priestoru, podarí sa vám takýto cieľ dosiahnuť.

  Stena za dverami

  Stena za dverami zostáva často nevyužitá, hoci môže byť skvelým miestom na zavesenie ťažších kusov odevu, tašiek, uterákov a utierok, či už ide o chodbu, kuchyňu, spálňu alebo kúpeľňu. Na samotné dvere môžete pripevniť vešiaky a háčiky, pretože v malých bytoch je žiaduce, aby každý prvok bol multifunkčný.

  Stenu za dverami využijete aj tak, že zavesíte plávajúce police a na ne poukladáte veci, ktorých sa nechcete vzdať. Na stenu za vchodovými dverami môžete umiestniť závesné vrecká alebo poličku, na ktorú položíte kôš s kľúčmi a inými vecami, ktoré potrebujete mať poruke a bez ktorých z bytu nikdy neodídete. Za kuchynské dvere môžete zavesiť modulárnu alebo skladaciu policu, na ktorú poukladáte koreničky, a v kuchynských prvkoch bude viac voľného miesta. Na háčik môžete zavesiť kuchynskú zásteru.

  Malé byty vyžadujú vertikálne police

  Sme si istí, že máte aspoň jednu časť steny, ktorá práve preto, že je úzka, nemá účel. Na to existuje jednoduché riešenie – tam umiestnite vertikálnu policu. Najlepšie je, ak remeselník vyrobí policu na mieru, podľa dostupných rozmerov priestoru. Vertikálny úložný systém zabráni tomu, aby priestor pôsobil preplnene.

  Vertikálny úložný systém zabráni tomu, aby priestor pôsobil preplnene
  Vertikálny úložný systém zabráni tomu, aby priestor pôsobil preplnene
  Môžete sa rozhodnúť pre spojené police alebo úzku komodu – otvorenú alebo zatvorenú, ktorú využijete na knihy, kvetináče, ozdobné detaily, v kuchyni na odkladanie riadu, potravín, dóz a nádob s koreninami.

  Aby ste takéto miesto maximálne využili, je najlepšie, ak je polica až po strop. V hornej časti môžu byť menej používané veci, ktoré nechcete vyhodiť, v spodnej časti, ktorá je dostupnejšia, môžu byť veci, ktoré používate každý deň, a ktoré by mali byť poruke.

  Ak ste kreatívni a chcete, aby bol váš obytný priestor jedinečný, trochu rustikálny, môžete napríklad zafarbiť starý rebrík, vyzdobiť ho a použiť ako vertikálnu policu.

  Starý rebrík môžete použiť ako vertikálnu policu 
  Starý rebrík môžete použiť ako vertikálnu policu 

  V kuchyni využite aj horizontálny priestor 

  Priestor medzi hornými a spodnými kuchynskými prvkami často zostáva prázdny, hoci aj on môže mať  svoj účel. Zaveste naň nástennú policu na korenie, nože alebo dózy, alebo modulárne stenové prvky, akými sú kuchynské koľajničky a háčiky. Na ne môžete zavesiť hrnce, panvice alebo nádoby, ktoré naplníte kuchynským príborom. Stena v kuchyni už nebude vyzerať prázdna a predmety, ktoré v kuchyni používate každý deň, budú poruke. Získate tak praktickejšie priestorové usporiadanie.

  Prázdny priestor medzi hornými a spodnými skrinkami môže mať svoj účel
  Prázdny priestor medzi hornými a spodnými skrinkami môže mať svoj účel
  Na háčiky môžete zavesiť aj utierky alebo kuchynské chňapky.

  Stena vedľa vane/sprchovacieho kúta

  Ďalší povrch steny, ktorý zostáva väčšinou nevyužitý, je povrch vedľa vane alebo sprchovacieho kúta. Môžete ho využiť umiestnením políc na stenu, na ktoré poukladáte šampóny a balzamy na vlasy, pleťovú kozmetiku a iné prostriedky osobnej hygieny. Vyhnete sa tak chaotickému vzhľadu, ktorý je charakteristický pre malé kúpeľne.

  Pracovní stôl v rohu miestnosti

  Pokiaľ ide o malé byty, jednou z najťažších úloh je určite zariadenie pracovného priestoru.

  Jedno z miest, ktoré vo väčšine prípadov zostáva nevyužité takmer v každom byte, je roh, resp. rohy miestnosti. Do jedného z nich môžete umiestniť rohový písací stôl, a dokonca aj policu. S týmto nápadom vám budú vedieť pomôcť stolári, ktorí vyrábajú nábytok na mieru a rohové pracovné stoly a police nájdete aj v obchodoch s nábytkom. Využijete tak prázdny priestor a zároveň získate funkčný pracovný kútik.

  Do jedného z rohov môžete umiestniť rohový písací stôl, a dokonca aj policu
  Do jedného z rohov môžete umiestniť rohový písací stôl, a dokonca aj policu

  Rohy môžete efektne využiť aj v kúpeľni. Aby ste čo najlepšie využili každý centimeter, môžete sa rozhodnúť pre trojuholníkový sprchovací kút.

  Trojuholníkový sprchovací kút zaberá dvakrát menej miesta ako klasický, štvorcový.

  Modulárne zásuvky

  Vedeli ste, že v niektorých obchodoch s nábytkom môžete kúpiť modulárne zásuvky rôznych šírok a hĺbok, ktoré ľahko zapasujú do existujúceho nábytku? Ak máte voľné miesto na skrini, nočnom stolíku, písacom stole, alebo pod posteľou, môžete pridať modulárnu zásuvku/zásuvky a získate tak viac úložného priestoru.

  Keďže modulárne zásuvky sa vyrábajú s rozličnými prevedeniami čela zásuvky, určite nájdete také, ktoré budete môcť zladiť s existujúcim nábytkom.

  Vertikálna záhrada na terase

  Hoci v exteriéri, aj terasa je súčasťou nášho obytného priestoru, pre ňu platí rovnaké pravidlo – využiť rozumne každý centimeter. Aj tu treba „myslieť vertikálne“, vlastne nájsť správny účel prázdnej steny.

  Vertikálnu záhradu možno najjednoduchšie definovať ako záhradu vo vertikálnej štruktúre
  Vertikálnu záhradu možno najjednoduchšie definovať ako záhradu vo vertikálnej štruktúre

  Ak máte radi rastliny, zvážte umiestnenie vertikálnej záhrady na prázdnu stenu. Okrem toho, že do svojho domova vnesiete kúsok prírody, neuberiete z využiteľného priestoru.

  Vertikálnu záhradu možno najjednoduchšie definovať ako záhradu vo vertikálnej štruktúre. Vo vertikálnej záhrade môžete pestovať svoje obľúbené bylinky, dokonca si vytvoriť vlastnú zeleninovú záhradku, ktorá osloví predovšetkým tých, ktorí chcú mať na stole vždy čerstvú zeleninu. Teraz môžete záhradkárčiť, aj keď bývate v stiesnenom byte.

  Musíte však venovať pozornosť určitým predpokladom. Dôležité je, aby dané miesto poskytovalo dostatok svetla a tepla a tiež dobré prúdenie vzduchu. Rastliny, ktoré ste si vybrali pre vašu vertikálnu záhradu, by mali vyžadovať podobné podmienky pestovania, to znamená, že majú podobné potreby, pokiaľ ide o zalievanie, živiny a teplotné podmienky. Krajinári si na tento účel väčšinou vyberajú menšie, pomaly rastúce rastliny.

  Odborný článok 39
  Autor: Daibau casopis
  Máme 417 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Máme 417 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 417 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn
  8.7
  0

  Tornyos architects


  8.7
  0

  AZ-MODI, s.r.o.


  10
  2

  Ing.arch. Alexandra Peacock Meier, PhD. - Dekoroom


  10
  1

  MCH dozoring s.r.o.


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené