Pre oblasť

  Zelená fasáda - kúsok prírody v mestských častiach

  Vedeli ste, že viac ako 50 percent svetovej populácie žije v mestách? Zdá sa, že sa stále viac vzďaľujeme od prírody a čoraz častejšie sa vynára otázka – ako prírodu môžeme začleniť do mestského prostredia? Jednou z odpovedí na túto otázku je zelená fasáda. 
  Odborný článok 302
  zelena fasada
  Máme 2056 realizátorov v oblasti Fasáda:

  Zelená fasáda je rastlina alebo súbor rastlín pripevnených k vonkajšiemu povrchu budovy. Rastliny sa vinú po fasáde a vytvárajú vrstvu zelene, ktorá ponúka množstvo výhod. Dá sa definovať aj ako inovatívne riešenie, ktoré spája botaniku a architektúru a poskytuje množstvo ekologických, estetických a funkčných výhod.

  Sme svedkami toho, že zelených plôch je v mestách stále menej a každodenné povinnosti a nedostatok voľného času nám často nedovoľujú organizovať výlety do prírody. Napriek tomu stavebníctvo dalo na problémy tohto typu množstvo odpovedí, okrem iného aj začlenením „zelených prvkov“ do nových architektonických a stavebných projektov. V posledných dvadsiatich rokoch sa zelené steny, strechy a fasády ukázali ako efektívne riešenia, ktoré ovplyvňujú mestský ekosystém na jednej strane spolu s rôznymi aspektmi udržateľnej výstavby na strane druhej.

  Zelenú fasádu môžeme najčastejšie vidieť na obytných a komerčných budovách, no nájdeme ju aj na niektorých iných budovách, akými sú verejné garáže, školy, nemocnice a iné priestory. Je výborným riešením pre novostavby, ale možno ju pridať aj k existujúcim budovám.

  Ako vytvoriť zelenú fasádu?

  Pri zelených fasádach na fasáde obytnej alebo komerčnej budovy vznikne rastlinný kryt, zvyčajne z popínavých rastlín. Rastliny sa vysádzajú v úpätí budovy (môžu vyrastať zo zeme, z kvetináčov alebo podobných podkladov) a sú prichytené na zvislú plochu priamo, alebo sa vinú po vopred nainštalovanej kovovej konštrukcii, ktorá im slúži ako opora. Takže pomocou konštrukcie z oceľových kotiev, káblov a sietí rastliny postupne pokrývajú fasádu budovy. V závislosti od výberu rastlín a klimatických podmienok zelené fasády budú potrebovať niekoľko sezón, kým sa úplne rozvinú a získajú požadovaný tvar.

  Existuje rozdiel medzi zelenými stenami a zelenými fasádami. Systém zelených stien je o niečo komplikovanejší a finančne náročnejší. Rozdiel vyplýva z podkladu, z ktorého rastliny vyrastajú. Na rozdiel od zelenej fasády zelená stena nemá možnosť si brať prirodzenú vlahu z pôdy. Okrem toho potrebná je vrstva organického alebo anorganického substrátu, ktorý umožňuje rast rastlinného materiálu použitého na vytvorenie zelenej steny.

  Zelená fasáda ponúka množstvo výhod

  Všetky výhody zelených fasád možno zaradiť do troch kategórií: funkčné, estetické a ekologické.

  Pri funkčných výhodách zelených fasád je dôležité poukázať na to, že pôsobia ako prirodzený zvukový izolant, ktorý pohlcuje hluk mesta a vytvára tak tichší priestor, príjemnejší na bývanie. Počas letných mesiacov poskytujú tieň a znižujú odraz slnečného žiarenia. Zelená fasáda v lete funguje ako prírodná klimatizácia, tým sa znižuje potreba ochladzovať priestor klimatizačnými zariadeniami, čo vedie k ekonomickým aj ekologickým výhodám – spotrebuje sa menej energie. Zelená fasáda tiež chráni pred zvedavými pohľadmi a poskytuje viac súkromia.

  Zelená fasáda je výborným riešením pre novostavby, ale možno ju pridať aj na existujúce stavby
  Zelená fasáda je výborným riešením pre novostavby, ale možno ju pridať aj na existujúce stavby

  Estetické výhody zelenej fasády sú zrejmé. Prinášajú kúsok prírody do mestského prostredia a zväčšujú zelené plochy. Zelená fasáda ovplyvňuje aj hodnotu nehnuteľnosti, pretože pôsobí dojmom prirodzenosti a sviežosti, zlepšuje vizuálnu identitu priestoru. Zušľachťuje aj tie najjednoduchšie  a najmonotónnejšie priestory. Je všeobecne známe, že zelená farba má relaxačné účinky, preto zelená fasáda priaznivo pôsobí na duševné zdravie ľudí.

  Zelená fasáda prispieva k zníženiu stresu a zlepšuje koncentráciu a produktivitu práce.

  Prečo je zelená fasáda dôležitá z hľadiska životného prostredia? Okrem toho, že zelené fasády vyzerajú krásne, prispievajú k riešeniu niektorých environmentálnych problémov. Rastliny absorbujú oxid uhličitý, čo prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov. Filtrujú častice znečistenia zo vzduchu, čím zlepšujú jeho kvalitu. Jednou z najdôležitejších výhod zelenej fasády je však to, že pôsobí ako prirodzená izolačná vrstva. Prispieva k lepšej tepelnej izolácii, v zime hreje a v lete chladí, znižuje sa tak potreba chladenia (klimatizácie), ale aj potreba vykurovania počas chladnejšej časti roka. To má, samozrejme, za následok nižšiu spotrebu energie a vytvorenie priaznivej mikroklímy v interiéri a v bezprostrednom okolí budovy.

  Zelená fasáda je trend, ktorý len tak nezanikne

  Vertikálne pestovanie rastlín bolo známe už pred n. l. – určite ste počuli o slávnych Semiramidiných visutých záhradách v Babylone, ktoré boli jedným z divov antického sveta. Svoj rozvoj a rozkvet zelená fasáda zažila vďaka francúzskemu botanikovi Patrickovi Blancovi, ktorý sa zaoberal výskumom správania sa rastlín a ich prispôsobovaním sa na rôzne podmienky prostredia.

  Blanc počas svojej návštevy Thajska spozoroval, že na skalných útesoch, kôre stromov a iných vertikálnych povrchoch rastú rozličné druhy rastlín. Stačil im stály zdroj vody, pevný podklad a denné svetlo. S prihliadnutím na to francúzsky vedec od osemdesiatych rokov minulého storočia rozvíja vertikálne záhrady, čím vytvára úplne nový koncept ekologizácie miest a jedinečnú sféru v oblasti dizajnu, ktorá predstavuje spojenie botaniky s architektúrou a stavebníctvom.

  Zelené fasády prinášajú kúsok prírody do mestského prostredia
  Zelené fasády prinášajú kúsok prírody do mestského prostredia

  Zelené fasády dnes možno vidieť na celej našej planéte, zdobia svetové metropoly a zjemňujú sivosť betónových tvárnic. Viete, kde sa nachádza najväčšia zelená fasáda v Európe? Je to administratívna budova Kö-Bogen II v srdci nemeckého mesta Düsseldorf. Viac ako 30-tisíc rastlín pokrýva fasádu tejto päťposchodovej budovy. Projekt nemeckej architektonickej firmy Ingenhoven Architects údajne prispieva k čisteniu vzduchu rovnakou mierou ako 80 dospelých listnatých stromov. Rastliny sú umiestnené nielen na fasáde, ale aj na streche. Na ozelenenie budovy bol zvolený hrab obyčajný, ktorý je odolný, nenáročný na údržbu a počas celého roka si zachováva listy, aj v chladných zimných mesiacoch.

  Koľko bude stáť fasáda tohto typu, závisí od jej povrchu, ale aj od druhu vegetácie. Ak máte záujem o zelenú fasádu a hľadáte spoľahlivých a skúsených zhotoviteľov, ktorí ju zrealizujú, pomoc môžete vyhľadať na daibau.sk, úplne zadarmo, rýchlo a jednoducho. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a čoskoro vás budú kontaktovať zhotovitelia s vhodnou ponukou.

  Odborný článok 302
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Fasáda?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2056 realizátorov v oblasti Fasáda:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené