Nižšie:
1. Kedy je potrebné rozdelenie pozemkov?
Rozdelenie pozemkov je potrebné, keď chceme väčší pozemok rozdeliť na viacero menších (napr. keď chceme predať viacero menších pozemkov), spojiť dva samostatné pozemky do jedného, prípadne skontrolovať alebo zmeniť hranice pozemku. Pod pojmom rozdelenie pozemkov sa rozumejú všetky zásahy a zmeny do existujúcich alebo nových (ešte neoznačených) pozemkov, parciel. Evidencia nových parciel sa vykonáva v katastri nehnuteľností. Staré parcelné číslo sa vymaže, a nová parcela dostane nové parcelné číslo. Dôvodom vymazania starého čísla je jednoduchšie sledovanie údajov z histórie parciel.
Nové pozemky vznikajú rozdelením alebo zlúčením pôvodných pozemkov.
2. Kto podáva žiadosť o rozdelenie pozemku?
Rozdelenie toho-ktorého pozemku je možné vykonať na základe žiadosti, ktorú podá vlastník pozemku. Ak ide o viacerých spoluvlastníkov pozemku, žiadosť musia podať všetci spolu. Pokiaľ ide o rozdelenie pozemku pod stavbou, tam je situácia o niečo zložitejšia. Každé rozdelenie pozemku musí dodržať viacero podmienok.
3. Postup, ktorý treba dodržať pri delení pozemku
Pri delení pozemku je potrebné dodržať určitý postup.
3.1. Geodet vykoná zameranie pozemku
Rozdelenie pozemku je možné vykonať iba na základe vypracovaného geometrického plánu. Geodet vykoná zameranie pozemku a stanoví presnú hranicu pozemku, ktorú vyznačí v geometrickom pláne.
Geometrický plán sa vyhotovuje v prípade, že existujúce pozemky (evidované ako také aj v katastri) je potrebné rozdeliť na viac častí, alebo z nich oddeliť nový pozemok. Tento úkon je potrebný v prípade, keď chcete časť pozemku predať alebo kúpiť, alebo v prípade zmeny spôsobu využívania časti pozemku. Spomenuli sme už, že geodet novú hranicu pozemku vyznačí v geometrickom pláne. Urobí tak v grafickej časti červenou čiarou a uvedie nové parcelné čísla a druhy pozemkov pre nové parcely červenou farbou. Geometrický plán obsahuje aj písomnú časť - vo výkaze výmer geodet vyčísli zmeny výmer dotknutých parciel a uvedie výmery nových parciel. Samozrejme, pri rozdeľovaní pozemkov treba rešpektovať zákonné obmedzenia, napr. obmedzenie sa vzťahuje na drobenie pozemkov, ktoré patria do pôdneho a lesného fondu v extraviláne (mimo zastavaného územia obce), na zmenu druhu pozemku.
Takto vypracovaný geometrický plán geodet autorizačne overí a odovzdá na kontrolu Správe katastra, ktorá ho úradne overí a vráti geodetovi v lehote 7 pracovných dní. Overený geometrický plán možno použiť ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností.
3.2. Zápis do katastra nehnuteľností
Zápis do katastra nehnuteľností možno vykonať na základe podania návrhu na vklad, ktorý musí obsahovať potrebné náležitosti: označenie katastrálneho úradu, kde sa návrh podáva, identifikačné údaje účastníkov konania a označenie práv, ktoré majú byť do katastra zapísané.
Súčasťou žiadosti sú aj prílohy: zmluvy, podľa ktorých sa vykoná zmena v katastri, dokument, ktorý preukazuje právo vlastníka nakladať s pozemkom, geometrický plán atď. V prípade, ak je účastníkom tohto konania právnická osoba, k návrhu na vklad je potrebné doložiť aj výpis z obchodného registra.
4. Kedy nie je možné pozemok rozdeliť
Nielen pozemky, ale aj poľnohospodárska pôda sú zo zákona deliteľné. Existujú však prípady, keď niektoré pozemky nie je možné deliť. Ide predovšetkým o pozemky v extraviláne obce (mimo zastavaného územia obce), ak by ich delením došlo k tzv. drobeniu. Zákon zakazuje deliť poľnohospodársky pozemok (pôdu, ktorá je evidovaná ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty) na časti menšie ako 2 000 m2 a lesné pozemky na časti menšie ako 5 000 m2.
Existujú však výnimky zo zákazu drobenia, ktoré sa vzťahujú na určité prípady. Je možné podať žiadosť o potvrdenie výnimky zo zákazu drobenia pozemkov s potrebnými dokladmi.