Prví predchodcovia skleníkov vznikli v 16. storočí, keď príslušníkov aristokracie v severnej Európe ovládala túžba pestovať exotické rastliny. Až 18. storočie prinieslo ich rozvoj – najskôr v botanických záhradách a na majetkoch bohatých rodín tieto skleníky slúžili na uskladnenie tropických rastlín, ktoré sa k nim dostali z východu Afriky a amerického kontinentu. Tie skleníky však s dnešnými nemožno porovnať - boli tmavé a nevhodne vykurované, veľa svetla sa strácalo, lebo sklo bolo zakalené, zdeformované a malých rozmerov.
Aj vývoj spôsobov vykurovania skleníka napredoval mimoriadne pomaly – pôvodné kachle na drevo a otvorené kozuby časom nahradila sústava potrubí, ktorými prechádzal dym alebo horúci vzduch z kachlí namontovaných zvonku. Veľký dopyt po exotických bylinách, ktorý opäť vznikol v polovici 19. storočia, viedol k rozvoju spoľahlivejších spôsobov vykurovania so zdokonalením výroby plochého skla. Viktoriáni kupovali veľké množstvo skleníkov.
Dnes je výroba skleníkov zdokonalená, a skleníky ponúkajú množstvo výhod. Pred výrobou a zariadením skleníka je dôležité dobre si premyslieť, na aké účely ho budete využívať: budete v ňom pestovať zeleninu, vytvoríte skutočný zelený raj z exotických rastlín alebo je najdôležitejšia jeho estetika, keďže bude iba akousi dekoráciou na dvore. Od účelu skleníka budú závisieť jeho charakteristiky a spôsob vybavenia.
Skleníky – pestovanie rastlín
Ak chcete zachovať čaro a krásu kvetov až do jari, skleníky sú vynikajúcim riešením. Najčastejším dôvodom, prečo sa rozhodujeme pre kúpu skleníka, je pestovanie zeleniny. Skleníky sa používajú aj na prezimovanie citrusov a iných tropických a subtropických rastlín, pretože rastliny z exotických oblastí vyžadujú miernu a rovnomernú teplotu počas zimných mesiacov, ale aj na produkciu sadeníc skoro na jar. Skleníky výrazne predlžujú pestovateľskú sezónu, vďaka čomu výrobcovia dosahujú vyššie príjmy a samotná výroba sa stáva ziskovejšou. Ako sa to dosiahne?
Skleník je chránené miesto, kde môžete kontrolovať faktory prostredia, a to všetko s cieľom optimálneho rastu rastlín. Medzi hlavné výhody skleníkov pri pestovaní rastlín patrí dobré rozloženie svetla v interiéri a regulácia mikroklímy - vytvára sa optimálne prostredie pre pestovanie rastlín - úpravou teploty, rovnomerným osvetlením a podobne. Všetky tieto výhody skleníka majú za následok zintenzívnenie produkcie, rýchlejší rast rastlín a väčšie množstvo plodov na jednotku plochy. Mimosezónna výroba je možná vďaka úprave podmienok prostredia, čo vedie k vyšším predajným cenám produktov a kontinuálnej výrobe. Jednou z výhod je aj možnosť rastlinnej výroby v regiónoch s nepriaznivou klímou, ako aj viacnásobné úrodné cykly za rok (viac ako jedna sejba/výsadba).
Rastliny sú v skleníku zoskupené podľa rovnakej potreby tepla, svetla, vody a živín. V závislosti od množstva pestovaných rastlín je možné umiestniť väčší alebo menší počet stolov a políc, na ktorých sa rastliny uchovávajú.
Skleníky - dekorácia na dvore
Okrem toho, že sa používajú na pestovanie zeleniny a kvetov, sú tieto sklenené konštrukcie výraznou dekoráciou na dvore a dodávajú mu šarm. Predstavte si, aký úžasný je to pocit, keď vonku zúri zima a vy sedíte v teplom skleníku a pijete čaj.
V severnej Európe sa skleníky používajú na pestovanie rastlín alebo ako zimné záhrady na posedenie a zábavu počas zimy.
Vyhraďte si vo svojom skleníku nejaké miesto pre stôl a stoličky alebo dokonca pre celú sedaciu súpravu, aby ste si túto zelenú oázu zaliatu slnkom užili sami alebo so svojimi priateľmi. Skleník môžete premeniť na domácu kanceláriu, ak do neho vložíte stôl a stoličku.
Skleníky - tipy na zariadenie
Zariadeniu skleníka treba venovať veľkú pozornosť, aby sa čo najlepšie využil každý centimeter dostupného priestoru a aby bol v ňom čo najpríjemnejšie. V tomto vám pomôže niekoľko tipov:
- Ak je skleník malý, je dôležité dobré usporiadanie a organizácia prvkov. Nezabudnite využiť vertikálny priestor, vložte police, na ktoré môžete umiestniť kvetináče.
- V skleníku si môžete urobiť vlastný kútik na čítanie – stačí pridať rustikálne hojdacie kreslo. Ak je skleník väčších rozmerov, nájde sa v ňom priestor aj pre rodinu alebo spoločnosť, môžete ho doplniť o lavičku vo výraznejšej farbe.
- Ak skleník využívate výhradne na komerčné účely, t. j. venujete sa v ňom rastlinnej výrobe, neznamená to, že by ste si nemali skrášľovať jeho interiér a zariadiť ho podľa vlastného želania. Stoly, na ktorých sú umiestnené rastliny alebo poličky si môžete natrieť obľúbenou farbou – popustite uzdu fantázii a ozdobte si kvetináče sami. Akúkoľvek prácu urobíte ľahšie, ak si priestor personalizujete a zariadite podľa osobných preferencií.
- Úspešne spojte funkčnosť a estetiku. Zaobstarajte si ozdobný kôš v boho štýle, v ktorom budete držať rôzne záhradné predmety, plechovice so zaujímavým dizajnom na odkladanie vreciek so semienkami, ak ste kreatívni môžete si namaľovať sklenené fľaše a držať v nich nálepky, špagáty a iné drobnosti.
- Nezabudnite na priestor okolo skleníka. Môžete ho vyplniť rastlinami, alebo ak je skleník malý a nezmestí sa doň nábytok určený na sedenie, môžete vonku položiť stôl a stoličky a vychutnať si pohľad na rastliny vo vnútri skleníka.
Ak potrebujete skleník a neviete nájsť skúsenú firmu, ktorá vám ho vyrobí a nainštaluje, môžete nás kontaktovať na daibau.sk. Stačí vyplniť dopyt na našej stránke a čoskoro sa vám ozvú firmy s vhodnou ponukou.
Informácie o cenách si môžete pozrieť v našej kalkulačke.