Nižšie:
1. Epoxidová živica
Epoxidové podlahy sa skladajú z epoxidovej živice s prísadami ako sú kremeň, piesok a tvrdidlo. Výsledkom reakcie medzi živicou a tvrdidlom je polymérne spojivo. K epoxidovej podlahe je možné pridať aj rôzne zosilňovače. V súčasnosti je bežné použitie epoxidových živíc na báze vody, je to zdravšia a ekologickejšia verzia epoxidových podláh.
Na dekoratívne účely je možné pridať aj pigmenty a ozdobné piesky, šupinky atď., pomocou ktorých jednoducho vytvoríme rôzne vzory na podlahe. Epoxidové podlahové krytiny majú mnoho výhod oproti iným podlahovým krytinám, ako sú vinylové, keramické alebo textilné podlahové krytiny.
2. Vlastnosti epoxidových podláh
Veľký význam pri vytváraní akéhokoľvek interiéru má podlaha. Medzi rozličnými typmi podláh epoxidové samonivelačné podlahy sú v súčasnosti populárnou voľbou dokončovania podlahových povrchov. Majú početné výhody, ale nie sú bez nevýhod.
2.1. Výhody epoxidových podláh
Keď ide o liate epoxidové podlahy, charakterizujú sa výbornými mechanickými vlastnosťami a odolnosťou voči vplyvom chemických látok, vďaka čomu majú široké uplatnenie v rôznych segmentoch priemyslu. Podlahy, ktoré sú vyrobené na báze epoxidov, sú hygienicky a zdravotne nezávadné, takže sú vhodné aj do zdravotníckych zariadení. Údržba epoxidovej podlahy je ľahká, existuje možnosť dezinfekcie chemickými prostriedkami. Keďže epoxidová podlaha má samonivelačné schopnosti, ktoré zaručujú vyrovnanie povrchu, podlaha je rovná a ľahko udržiavateľná. Podlaha vyhotovená z tohto materiálu má vysokú odolnosť voči oteru, mechanickým a chemickým vplyvom. Je to podlaha bezšpárová. Epoxidová podlaha môže byť vyrobená v rôznych odtieňoch a povrchových úpravách podľa požiadaviek zákazníkov na konkrétne priestory. Tento druh podlahy je vhodný aj na podlahové kúrenie. Vrchný náter je veľmi dobre obnoviteľný, umožňuje obnovu a zmenu farby.
2.2. Nevýhody epoxidových podláh
Epoxidová samonivelačná podlaha má niekoľko nevýhod. Vyžaduje si časovo náročnú prípravu pracovnej plochy, inak sa zhorší kvalita podlahy, jej vizuálne a praktické vlastnosti. Keď ide o odstránenie veľkých problémových oblastí, to môže byť problém, lebo nájsť materiál, ktorý zodpovedá existujúcej povrchovej úprave je dosť problematické. Na konci životnosti tohto druhu podlahy, je extrémne ťažké úplne ju odstrániť z povrchu, nezabezpečuje opakované použitie.
Odborná rada zo spoločnosti Poltech s. r. o. 1. Dá sa aplikovať epoxidová podlaha aj v exteriéri?Podmienkou aplikácie epoxidovej podlahy je účinná hydroizolácia proti vzlínajúcej vlhkosti. Prípustná vlhkosť podkladu pri aplikácii je v závislosti od druhu podkladu do 5 %. Vzlínajúca vlhkosť môže časom spôsobiť oddelenie epoxidovej penetrácie od podkladu a následné vydutie podlahy. Preto sa neodporúča aplikovať epoxidovú podlaha v exteriérových priestoroch, kde nie je účinná hydroizolácia. Výnimkou sú balkóny, schodiská alebo iné stavby, ktoré nemajú hydroizoláciu, ale súčasne nie sú v styku s podkladom alebo priamo s pôdou, z ktorej by vlhkosť mohla permanentne prenikať do betónu. 2. Ako udržiavať epoxidové podlahy?Epoxidové podlahy je vhodné udržiavať podobne ako iné druhy podláh. V rámci prevencie škrabancov je žiadúce vytvoriť hlavne pred vstupom z exteriéru tzv. zóny čistenia obuvi. Umiestniť pred vstup najskôr drsnejšiu rohož na očistenie väčších nečistôt a následne jemnejšiu rohož na dôkladnejšie očistenie. Takto umiestnené rohože znižujú riziko poškriabania a nadmerného znečistenia podlahy. Na samotnú údržbu odporúčame podlahu najskôr pozmetať alebo povysávať a následne poumývať teplou vodou a bežným čistiacim prostriedkom. Robotické vysávače je taktiež možné používať bez problémov. Dodržaním týchto postupov môžete výrazne predlžiť životnosť Vašej epoxidovej podlahy. 3. Vedľa epoxidových podláh sa ešte používajú aj polyuretánové podlahy. Aký je rozdiel?Pojmy polyuretánová podlaha a epoxidová podlaha sa často zamieňajú. V oboch prípadoch hovoríme o živici a výsledné realizácie sú obe nenasiakavé a veľmi podobné. Hlavný rozdiel je v ich štruktúre a použití. Epoxidové podlahy sú tvrdé, pevné, UV nestále a vhodné skôr do úžitkových priestorov, ako pivnice, dielne, garáže atď. Polyuretánové podlahy sú pružnejšie, mäkšie, UV stále a odolné, vhodné skôr do obytných priestorov. Polyuretán, ako pružnejší materiál, vie preklenúť menšie praskliny v podklade, na rozdiel od epoxidu, ktorý praskne spolu s podkladom. Taktiež je príjemnejší a mäkší na došľap. Ďalšie rozdiely sú z hľadiska tolerancie vysokých teplôt, chemickej odolnosti, molekulárnej štruktúry, aplikácie a iných charakteristík. Pán Mgr. Patrik Poláček, spoločnosť Poltech s. r. o. |
3. Kde možno použiť epoxidovú podlahu?
Epoxidová podlaha patrí medzi najčastejšie používané liate podlahy, vhodné predovšetkým do interiéru. V porovnaní s polyuretánovou podlahou tento typ podlahy je tvrdší a charakterizuje sa dlhšou životnosťou. Preto sa epoxidová podlaha veľmi často využíva v skladoch, logistických centrách alebo v ťažkom priemysle.
Tento povrch sa hodí aj do miest s vysokou koncentráciou ľudí – jedálne, bary, hotely, kancelárie…
Keď ide o obytné priestory, epoxidová podlaha je použiteľná takmer všade – v chodbe, obývačke, spálni, kuchyni, ale predovšetkým v garážach.
4. Zhotovenie epoxidovej podlahy
Pri inštalácii niektorých iných typov podlahových povrchov stačí, keď si naštudujete jednoduché postupy aplikácie napr. na internete a stane sa z vás profesionál v oblasti vyhotovenia podlahy. Keď ide o vyhotovenie liatej epoxidovej podlahy, tieto práce treba zveriť do rúk odborníkom, keďže ide o časovo náročný proces a na vyhotovenie podlahy je potrebná značná dávka zručnosti a patričné schopnosti.
5. Údržba
Keď je podlaha hotová, výsledok je efektný a údržba takejto podlahy je nenáročná, okrem iného kvôli elegantnému a hladkému charakteru podlahy. Postačuje pravidelné odprašovanie, vysávanie alebo utieranie vlhkou handrou.
6. Epoxidová podlaha – cena
Epoxidové podlahy sa ľahko udržujú a čistia, majú vysokú pevnosť v tlaku a v ohybe a sú odolné voči chemikáliám, rozpúšťadlám, kyselinám a čistiacim prostriedkom, takže vám budú dlho slúžiť. Cena epoxidového náteru závisí od hrúbky, druhu, rôznych prímesí a samozrejme od zhotoviteľa. Cena epoxidovej podlahy sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15 EUR/m2. Hrubšie podlahy okolo 4 mm, stoja 26 až 30 EUR/m2.
Ak máte záujem o vyhotovenie epoxidovej podlahy, môžete nás kontaktovať na DaiBau.sk. Aby ste sa dozvedeli presnú cenu, môžete poslať dopyt našim overeným zhotoviteľom epoxidových podláh, a tak dostanete viacero ponúk. Pripravili sme pre vás niekoľko rád o epoxidových podlahách.
Informácie o cenách nájdete v kalkulačke cien.