Inšpiráciu môžete nájsť na rôznych miestach, či už sú to historické budovy, opisy domov z beletrie, na stránkach časopisov, dielach veľkých maliarov, v prírode, ktorá nás obklopuje. Väčšina ľudí však inšpiráciu na stavbu domu a zariadenie interiéru a exteriéru nachádza v cestovaní. Niektoré geografické regióny v Európe vynikajú svojou autentickou architektúrou a medzi ne nepochybne patrí Toskánsko v Taliansku, Veľká Británia so svojimi viktoriánskymi domami a francúzsky vidiek so svojím rustikálnym šarmom.
Slnečné Toskánsko - kamenné domy a vínne pivnice
Jedným z najromantickejších regiónov na starom kontinente, ktorý svojim návštevníkom ponúka jedinečný zážitok a množstvo kultúrnych a historických pamiatok, je Toskánsko. Toskánsko je kolískou renesancie, na jeho pôde vznikli nielen niektoré z najväčších diel literatúry, maliarstva a sochárstva, ale aj stavebné projekty. Tento kraj vyživuje nielen dušu, ale aj telo. Toskánsko je známe svojimi syrmi, používaním voňavých byliniek a olivového oleja a chutnými cestovinami. Toskánske špeciality idú ruka v ruke s kvalitnými vínami. Jednou z hlavných asociácií Toskánska je kopcovitý terén pod vinohradmi a rodinné vinárstva, ktoré ponúkajú špičkové vína a návštevu svojich vínnych pivníc.
Všetky spomenuté asociácie sú jasne viditeľné už pri prvom pohľade na domčeky nachádzajúce sa v rozprávkových dedinkách Toskánska. Sú obklopené vinohradmi, majú vínne pivnice, kde sa skladuje „božský nápoj“, dlhé stoly, pri ktorých sedí celá rodina pri jedle a spoločnom rozprávaní sa, interiér plný obrazov, sôch a iných umeleckých diel.
Medzi najviac používané stavebné materiály patrí predovšetkým prírodný dekoračný kameň, napr. travertín, mramor a terakota.
Hlavnou charakteristikou domov v toskánskom štýle je, že dokonale zapadajú do okolitého prostredia a splývajú s prírodnou krajinou charakteristickou pre tento región. Dôvod spočíva práve vo výbere materiálov – vonkajšie steny sú z prírodného kameňa, v interiéri sú časté terakotové podlahy a farebná paleta, v ktorej dominujú zemité tóny. Okrem terakotových podláh sú bežnou voľbou aj kamenné dlaždice, z ktorých možno vytvoriť mozaiky, ktoré samy o sebe predstavujú istý druh umenia.
To, čo tvorí podstatu toskánskeho štýlu, sú kamenné domy a zelené svahy s vinicami, olivovými hájmi alebo radmi cyprusov. Obyvatelia tohto regiónu stredného Talianska majú zakorenenú starostlivosť o okolitú krajinu, čo môžete jasne vidieť pri návšteve toskánskeho vidieka.
Keďže tento región má teplé stredomorské podnebie, prúdenie vzduchu je tu potrebné, takže neprekvapuje, že jednou z charakteristík domov v Toskánsku sú otvorené priestranstvá: terasy a verandy. Na oplotené pozemky sa zvyčajne dostanete cez kované brány.
Ako už bolo spomenuté, Toskánsko je kolískou renesancie a na jeho pôde tvorili mnohí umelci - Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Sandro Botticelli a mnohí ďalší, takže neprekvapuje, že obyvatelia tohto regiónu milujú klasické umenie, sochy a dekoratívne predmety. Keramika maľovaná pestrými farbami, zaujímavý terakotový riad, steny zdobené olejomaľbami v pozlátených drevených rámoch, všetky tieto predmety nájdete v interiéri toskánskych domov. Umelecké predmety sa dedia z generácie na generáciu.
Hoci mnohí považujú toskánsky interiérový dizajn a interiérový dizajn v stredomorskom štýle za synonymá, je tu rozdiel – toskánsky štýl vychádza výlučne z vplyvov z Talianska, zatiaľ čo stredomorský štýl zahŕňa prvky z rôznych stredomorských kultúr – okrem talianskej aj španielskej, francúzskej, gréckej a iných.
Anglický vidiek - elegantný viktoriánsky štýl
Viktoriánsky štýl označoval obdobie od roku 1837 do roku 1901, vzťahoval sa na éru panovania kráľovnej Viktórie v Anglicku. Na viktoriánsky štýl mala veľký vplyv industrializácia, ktorá priniesla výrazné inovácie v architektúre. Priemyselná revolúcia viedla k náhlej migrácii vidieckeho obyvateľstva do miest, čo malo za následok výstavbu veľkého počtu viktoriánskych domov, ktoré sú teraz hlavnou charakteristikou väčšiny miest vo Veľkej Británii. Viktoriánske domy sú zastúpené aj v bývalých britských kolóniách.
Viktoriánske domy boli väčšinou postavené z tehál, keďže rozvoj železníc uľahčil ich prepravu po krajine.
Domy sa vyznačujú strmými, sedlovými strechami, vitrážami, ktoré sa stali obľúbenými vďaka gotickému obrodeniu - plochy pozostávajúce z rôznofarebných skiel slúžiace na zasklenie okien a dverí viktoriánskych domov, vysoké stropy. Viktoriánske domy sú zvyčajne jednoposchodové alebo dvojposchodové. Vyznačujú sa luxusným schodiskovým zábradlím, zdobenými štítmi, šikmými oknami, nábytkom z tmavého dreva, dekoratívnymi tapetami na stenách. Viktoriánske domy mali knižnicu ako samostatnú miestnosť a salón, a interiér si tiež nemožno predstaviť bez veľkých krbov a vyrezávaných drevených obkladov stien.
Chodby boli pokryté geometrickými terakotovými dlaždicami a ostatné miestnosti mali drevené podlahové krytiny pokryté kobercami. Pre viktoriánsku architektúru sú charakteristické kvetinové motívy a čipka v interiéri.
Rozprávkové Francúzsko - rustikálne a romantické
Pohnutá a bohatá história tejto krajiny zanechala pozoruhodné architektonické dedičstvo, ktoré po celé stáročia vyvolávajú vzdychy a lákajú pohľady návštevníkov.
Od roku 1600 sa vo francúzskych provinciách vyvinul jedinečný štýl výstavby, ktorý je dodnes inšpiráciou pre mnohých ľudí pri stavbe vlastného domu. To nie je prekvapujúce, pretože francúzske provinčné domy vyžarujú neuveriteľné čaro a romantiku.
Tento štýl výstavby sa vyvinul počas panovania Ľudovíta XIV., keď francúzski aristokrati odchádzali z miest do provincií a stavali si veľké domy inšpirované slávnym Versaillským palácom.
Zdá sa však, že Versaillský palác nebol ich jedinou inšpiráciou. Jediný pohľad na nich odhalí jasnú tendenciu domov splynúť s prírodným prostredím, čo majú spoločné s domami v talianskom regióne Toskánsko.
Dom v tradičnom francúzskom štýle sa vyznačuje predovšetkým symetriou, jednoduchou fasádou z kameňa alebo tehly, vysokými, šikmými, valbovými strechami pokrytými tradičnými strešnými krytinami, napr. šindľami, vysokými obdĺžnikovými oknami, vďaka ktorým tieto domy sa zdajú byť ešte vyššie. Stropy sú pokryté drevenými doskami, ktoré sú zvyčajne natreté bielou farbou, pretože tak dokonale ladia s hladkými vnútornými omietkami stien. Tradičné francúzske domy často majú dva komíny na dosiahnutie symetrie, čo je ich kľúčová vlastnosť.
Podlahy sú tiež z prírodných materiálov, dreva a bridlice. Pokiaľ ide o farby, ktoré dominujú v interiéri, najviac je zastúpená upokojujúca, neutrálna farebná paleta – krémová, biela, bledožltá, sivá, bledomodrá.
Nábytok je drevený, jednoduchý, so zakrivenými líniami, s prírodným čalúnením. Okrem iného vybavenie tvorí porcelánový riad, prútené košíky... Na stoloch nesmú chýbať kytice z čerstvo natrhaných kvetov zo záhrady.
Popustite uzdu svojej fantázii a váš budúci domov môže vyzerať rovnako ako ten, ktorý ste videli na nejakom výlete. So správnym architektom, projektantom, dizajnérom a zhotoviteľmi možno vaše nápady premeniť na realitu a dosiahnuť tak maximálny komfort bývania.