Pre oblasť

  Rekonštrukcia bytu - krok za krokom

  Článok si prečítalo viac ako 550+ používateľov
  Určite ste už veľakrát počuli, že postaviť nový dom je jednoduchšie ako zrekonštruovať starý. Alebo ste si mysleli, že najväčším problémom je kúpa bytu. Keď počujete slovo renovácia alebo rekonštrukcia, väčšinou sa vám vybaví špinavá, náročná, dlhotrvajúca práca, pri ktorej neviete, kedy sa skončí a či bude realizované všetko presne podľa vašich predstáv. Aj keď sa kompletná rekonštrukcia bytu považuje za skutočne veľký počin, ktorý sa zvyčajne robí len raz za život, s výbornou organizáciou a osvedčenými majstrami a inými odborníkmi môže byť celý proces oveľa rýchlejší a jednoduchší.
  Odborný článok 550
  rekonstrukcia bytu
  Máme 2654 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu:

  Rekonštrukcia bytu - rozsah a spôsob realizácie

  Rekonštrukciu bytu možno vykonať ihneď po jeho kúpe, ak nejde o novostavbu a predchádzajúci vlastník nehnuteľnosti ju nerealizoval, alebo po mnohých rokoch bývania, keď zistíte, že je v byte potrebné vykonať určité stavebné úpravy interiéru, vylepšiť dispozíciu, vymeniť elektrické a vodovodné rozvody predovšetkým z dôvodu bezpečnosti, okná, dvere a podlahy…

  Samozrejme od vášho rozpočtu závisí, či pôjde o menšiu alebo väčšiu rekonštrukciu. Bez ohľadu na rozsah rekonštrukcie (renovácia kuchyne, kúpeľne, celého bytu) odporúčame vám pozrieť si idey a návrhy na renováciu bytu, ktoré sú dostupné na internete, v časopisoch, alebo sa nechať inšpirovať bytom vašich priateľov a známych. Na pomoc si môžete prizvať architekta alebo interiérového dizajnéra, ktorí budú schopní vám pomôcť. 

  Rekonštrukciu bytu môžete vykonať viacerými spôsobmi. Môžete si najať remeselníkov, ktorí budú vykonávať jednotlivé práce alebo firmu, ktorej zveríte realizáciu všetkých plánovaných prác. Ďalšou možnosťou je aj rekonštrukcia bytu na kľúč. Každý z uvedených spôsobov má svoje výhody, ale aj nevýhody. Bez ohľadu na to, že sa na ceny materiálov a ceny realizácie tej-ktorej práce zvyčajne dáva najväčší dôraz, predsa by ceny nemali byť rozhodujúce, skôr by ste mali prihliadať na kvalitu materiálov, referencie vykonávateľov prác, vyžiadať si cenovú ponuku od viacerých zhotoviteľov. V tom vám vieme aj my pomôcť, keďže spolupracujeme iba s overenými zhotoviteľmi. 

  Skôr než sa pustíte do rekonštrukcie bytu, je potrebné získať informácie o tom, či budete potrebovať stavebné povolenie, alebo stačí iba ohlásenie drobnej stavby. Zvyčajne to závisí od zmien, ktoré chcete v byte vykonať. 

  Rekonštrukcia bytu - poradie krokov

  Pri rekonštrukcii bytu, zvlášť, ak ide o kompletnú, prípadne rozsahom väčšiu rekonštrukciu, je veľmi dôležité poradie krokov.   

  So zmenou dispozície bytu súvisí búranie stien, priečok, vytváranie otvorov… V takýchto prípadoch je potrebné vyhľadať pomoc statika, ktorý vypracuje statický posudok tak, aby ste vykonávaním zásadnejších stavebných prác neohrozili statiku nielen vášho bytu, ale aj celej budovy. Potom môžu nasledovať ďalší krok - búracie práce, počas ktorých sa byt pripraví na ďalšie kroky. 

  Pokiaľ ide o rozvody elektrických inštalácií, vodovodných a kanalizačných potrubí a iných vedení, sú prípady, keď je potrebné všetky staré inštalácie nahradiť novými, premiestniť, ak ide o zmenu dispozície bytu, spotrebičov alebo kúpeľňových prvkov alebo iba doplniť chýbajúce prvky. Zvyčajne ide o prašnú a hlučnú prácu.

  Počas kompletnej rekonštrukcie bytu sa zvyčajne menia aj okná a dvere. Na trhu dnes dostať energeticky úsporné okná a dvere vyrobené z rôznych materiálov (napr. plast, hliník, drevo-hliník), v rôznych tvaroch, veľkostiach a farebných odtieňoch, ktoré môžu nahradiť staré, vo väčšine prípadov drevené okná a dvere.  

  Jedným z ďalších krokov sú omietačské práce, hydroizolácia a obkladačské práce (v kuchyni, kúpeľni, pokládka dlažby), tiež maliarske práce (maľovanie, tapetovanie stien, dekoratívne nátery a omietky...). 

  Práce na renovácii bytu sa pomaly chýlia ku koncu, elektrikári môžu namontovať zásuvky, vypínače, svietidlá..., v kúpeľni môžu majstri vykonať montáž sanity.

  Ak je potrebné, staré vchodové dvere môžete vymeniť za nové, bezpečnostné, vybrať si môžete z bohatej ponuky vchodových dverí. Nasleduje aj osadenie zárubní a interiérových dverí, vyhotovenie poteru a pokládka podlahových krytín.  

  Odborná rada zo spoločnosti Building RR s. r. o.

  1. Čo je to vlastne rekonštrukcia bytu a ako dlho trvá rekonštrukcia? 

  Rekonštrukcia bytu je väčšinou považovaná za kompletné prerobenie interiéru to znamená dispozičné úpravy ako zbúranie bytového jadra, postavenie nového, ktoré môže mať iný tvar, výmena podlahovej krytiny, SDK stropy, nové rozvody vodoinštalácie a elektroinštalácie, stierkovanie stien, maľovanie, nové obklady, dlažby a veľa iného. Rekonštrukcia bytu trvá od 3 do 8 týždnov v priemere. Dĺžka realizácie záleží od toho či je to úplne kompletná rekonštrukcia, či si materiál dodáva majiteľ (častokrát sa čaká na dodanie obkladov, dlažby alebo dverí) kvôli čomu nemôžme dokončiť práce. Tiež záleží samozrejme či sa bavíme o jedno izbovom byte ale šesť izbovom byte typu, napríklad mezonetu. Presnú dĺžku a tiež cenu vieme stanoviť po obhliadke ktorá je u nás stále a vždy bude zdarma.

  2. Je potrebné stavebné povolenie pri rekonštrukcii bytu a aká dokumentácia je všetko potrebná?

  Stavebnému úradu nemusíte ohlasovať drobné stavebné úpravy ako: maľovanie, výmenu podláh a dlažieb, batérie, doplnenie technického riešenia, ktoré nezasahuje do nosných prvkov. Čo je potrebné ohlásiť sú väčšie zásahy typu buranie, zväčšovanie stavebných otvorov a iné, predovšetkým na bytoch kde si treba uvedomiť že sú nad vami väčšinou ďalšie byty a kde by mohlo prísť k narušeniu statiky bytového domu. 

  3. Ako sa pohybujú ceny rekonštrukcie na Slovenskom trhu?

  Ceny rekonštrukcií začínajú pri sume 6 000 eur ( práce 1 izbový byt ) až po 40 000 eur ( 4 izbový byt, kde kompletný materiál zabezpečuje naša firma). Tie ceny sa veľmi ťažko určujú, ale klasický 2 izbovy byt v Trnave vieme zrekonštruovat za cca 15-20 000 eur, kedy súčasťou rekonštrukcie je aj dodávka kompletného stavebného materiálu. Majitelia si dodajú len obklady, dlažby, sanitu...

  Odbornú radu poskytol pán Rudolf Škultéty zo spoločnosti Building RR s. r. o.

  Posledným krokom je zariaďovanie bytu novým nábytkom alebo rozmiestnenie existujúceho nábytku, ktorý môžete osviežiť novými detailmi a váš príbytok tak dostane úplne nový vzhľad. 

  Čo povedať na záver?

  Rekonštrukcia bytu je náročná záležitosť. K projektu čiastočnej alebo úplnej renovácie treba pristupovať premyslene.

  Najdôležitejšie je dobre zhodnotiť stav a premyslieť si, čo chcete rekonštrukciou dosiahnuť. Budete potrebovať pôdorys, plány, náčrty… Môžete si dať vypracovať aj vizualizáciu, na základe ktorej získate lepšiu predstavu o tom, ako bude vyzerať váš byt po rekonštrukcii. Dôležitý je aj výkaz výmer, na základe ktorého budete môcť získať výhodnejšie ponuky od realizátorov prác a dodávateľov. So všetkým vám môže pomôcť architekt, resp. interiérový dizajnér. Ušetríte tak nielen čas a peniaze, a zároveň predídete rôznym chybám a problémom. 

  Ak potrebujete pomoc, môžete sa obrátiť aj na Daibau, poslať dopyt alebo položiť otázku.

  Informácie o cenách sú dostupné v našej kalkulačke.

  Odborný článok 550
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2654 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené