Pre oblasť

  Zateplenie fasády – zníženie energetickej náročnosti nehnuteľnosti

  Článok si prečítalo viac ako 524+ používateľov
  Výsledkom správneho zateplenia nehnuteľnosti, bez vzniku tepelných mostov, je nielen zníženie tepelných strát počas zimy a prehrievania počas leta, ale aj zníženie nákladov na energie v čase, keď ceny energií stále rastú. Pobyt v zateplenom dome je príjemnejší. Okrem toho zateplenie ovplyvňuje estetiku budovy, zateplené domy majú dlhšiu životnosť a vyššiu trhovú hodnotu na realitnom trhu. 
  Odborný článok 524
  zateplenie fasady
  Máme 2025 realizátorov v oblasti Fasáda:

  Ideálne by bolo vykonať zateplenie celej konštrukcie stavby (zateplenie stien, podláh, strechy) a snažiť sa eliminovať tepelné mosty na budove. Tepelná izolácia chráni nielen pred nízkymi, ale aj pred vysokými teplotami, v závislosti od klimatických podmienok, resp. podnebia, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Pokiaľ ide o rodinný dom alebo obytnú budovu, zateplenie obvodového plášťa patrí k základným prvkom obnovy budovy, fasády, keďže je jeho najviditeľnejšou časťou. 

  Aké spôsoby zateplenia fasády existujú?

  Existujú dva základné spôsoby zateplenia fasády. Častejšie používané je kontaktné zateplenie fasády, ktoré je jednoduchšie na realizáciu, keďže sa aplikuje priamo na fasádu, a časovo aj finančne menej náročné. Druhý spôsob je zateplenie prevetrávanej fasády. Ak je fasáda realizovaná týmto spôsobom, dom „lepšie dýcha“ a má o niečo lepšiu zvukovú izoláciu. 

  Odborná rada zo spoločnosti Mirosi s.r.o.

  1. Čo je to zateplenie domu a aké materiály použiť na zateplenie a aké sú najčastejšie chyby pri zatepľovaní?

  Zateplenie budov znamená zníženie tepelných úníkov, teplo ktoré nespotrebujete, sa vôbec nemusí vyrobiť čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale v neposlednom rade aj životne prostredie. V súčastnosti je možné zateplením budovy znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Nedá mi nespomenúť ani ďalšie benefity, ktoré zateplenie prináša a to najmä zlepšenie akustickej pohody, ale aj predĺženie životnosti konštrukcie domu. Najčastejšie na zateplenie používame materiály ako sú fasádny polystyrén EPS, styrodur XPS, alebo minerálnu vlnu. Pri aplikácii zateplenia treba dodržiavať a dbať na technologické postupy. Ked ide o chyby pri zateplení najčastejšie sú: nedostatočná hrúbka izolantu, nesprávne lepenie na fasádu, nedostatočné kotvenie, chybne aplikovaná výstužná vrstva, vynechanie okenne lišty APU, vynechanie zateplenia sokla, zatepľovanie na mokré murivo, nevhodný výber fasádnej farby a pod. 

  2. Budovu možno zatepliť zvonka aj znútra, kedy je ktorý spôsob výhodnješí?

  Na Slovensku sa vo veľkej miere preferuje vonkajšie zateplenie budov. Existuje aj vnútorný systém zateplenia, ktorý ma podľa mňa niekoľko nevýhod. Síce rýchlejšie zahrieva budovu, ale neudrží teplo a rýchlejšie sa dom ochladí. Vo všeobecnosti sa vnútorná izolácia využíva menej často. Používa sa vtedy, keď ide o historickú budovu alebo by došlo k poškodeniu fasády izolovaním z vonku.

  3. Oplatí sa zatepliť starší dom a ako sa pohybujú ceny zatepľovania?

  Pri zateplovaní staršieho domu je možno zvoliť ako izolačný materiál totožný zateplovaci systém ako u novostavby. Avšak pri starších stavbách sa často stretávame s nedostatočnou izoláciou proti vode a vlhkosti, samotným vlhnutím muriva, preto v niektorých prípadoch je treba začať s odkopaním základov a zateplením sokla smerom dole na základy. Je to postup, ktorý často zákazníkom pri realizáciách starších budou odporúčame, aby sa tak vyhli nepopulárnej plesni v interiéry budovy po aplikácii zateplenia. Na zateplenie domu si treba prizvať odborníka, ktorý rozumie svojmu remeslu a na základe obhliadky objektu a vstupných informácii od investora vie vypočítať cenovú ponuku šitú na mieru vášmu projektu. Aj dva domy o rovnakej výmere môžu mať odlišnú finálnu cenu zateplenia, ktorá je závislá od viacerých faktorov, napr. výška budovy, množstvo okenných a dverných otvorov, použitie podomietkových žalúzii, výber izolantu, výber odtieňa a druhu fasádnej omietky a.t.ď.

  Odbornú radu pskytol pán Miroslav Siládi zo spoločnosti Mirosi s.r.o.

  Aké materiály sú najlepšie na tepelnú izoláciu?

  Aj v minulosti boli obytné budovy zatepľované. Na tieto účely sa používali izolačné materiály rastlinného pôvodu (slama, trstina…) alebo minerálneho pôvodu (zem, hlina…). Dnes na trhu dostať rôzne izolačné materiály. Účinky, ktoré izolačný materiál poskytne, závisia od výberu správneho typu, hrúbky izolačnej vrstvy a správnej realizácie. Čím vyššia je cena energie, ktorá sa používa na vykurovanie domu, tým vhodnejšie je použiť izoláciu s väčšou hrúbkou. Zaistí sa tak rýchlejšia návratnosť investície. Samozrejme, aká izolácia sa použije, závisí od požiadaviek investora, súvisiacich so znížením energetickej náročnosti konkrétnej nehnuteľnosti, ale aj od jej technického stavu, ak ide o staršiu stavbu. 

  Zateplenie budovy patrí medzi dlhodobé investície, na zvolenom materiáli sa nevypláca šetriť. 

  Dôležité je vybrať kvalitnú tepelnú izoláciu, ktorá bude súčasťou fasády a zároveň  prinesie návratnosť vložených finančných prostriedkov vo forme úspory nákladov na vykurovanie a klimatizáciu. Pri výbere materiálov treba dbať na to, aby boli ohňovzdorné, vodotesné, tvrdé a odolné. V poslednom období medzi najčastejšie používané izolanty patrí extrudovaný polystyrén (XPS), expandovaný polystyrén (EPS) a minerálna vlna, ktoré sa aplikujú priamo na fasádu – ide o kontaktný zatepľovací systém. Fasádny polystyrén sa predsa používa o niečo viac ako minerálna vlna z dôvodu nižšej ceny a ľahšej opracovateľnosti. Minerálnu vatu je vhodné použiť, ak požadujete lepšiu zvukovú izoláciu, jej výhodou je aj väčšia protipožiarna odolnosť.  

  Voľba správneho izolantu je dôležitá nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii staršej zástavby
  Voľba správneho izolantu je dôležitá nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukcii staršej zástavby

  Výhody zateplenia fasády

  Niektoré výhody sme už spomenuli. Ak je stavba zateplená z vonkajšej strany, chránená je pred nepriaznivými vplyvmi počasia, akými sú napr. slnečné žiarenie, dážď, mráz... Použitý izolant zabezpečuje nielen tepelnú, ale aj zvukovú izoláciu, keďže minimalizuje prenikanie hluku z vonkajšieho prostredia, čo významne napomáha k celkovej duševnej pohode a lepšiemu spánku. Energetické straty sú nižšie, ľahšie sa dosahuje tepelný komfort, zlepšujú sa podmienky pre život (eliminujú sa alergie, prechladnutia...). Použitý materiál sa vyznačuje vysokou pevnosťou a nízkou hmotnosťou, je ekologicky a zdravotne nezávadný, celková životnosť fasády je vyššia. Ak je fasáda kvalitne zateplená, na vykurovanie môže byť použité vykurovacie zariadenie s nižším výkonom. Ak je zateplenie urobené kvalitne, zamedzí sa vzniku plesní, zníži sa riziko výskytu vlhkých múrov, resp. vodných pár na vnútornej strane obvodového muriva, nedochádza ku kondenzácii vody.

  Realizácia zateplenia

  Pri zateplení fasády odporúča sa používať materiály od rovnakého výrobcu zatepľovacieho systému (izolačný materiál, kotvenie, lepenie...), čo zabezpečí správne fungovanie tohto systému. Ak nemáte patričné skúsenosti, neodporúča sa zateplenie vykonávať svojpomocne. V súčasnosti si môžete najať špecializované firmy, ktoré dokážu realizovať zateplenie fasád rôznych nehnuteľností v rôznych veľkostiach a náročnostiach. Mnohé z nich ponúkajú kompletné práce – dodanie stavebného materiálu, montáž a demontáž lešenia, zatepľovacie práce, upratovanie po dokončení prác. Ak máte záujem o zateplenie svojej nehnuteľnosti, informácie o cenách materiálov a zatepľovacích prác môžete získať pomocou našej kalkulačky. Vysoko odborných pracovníkov a kvalitný materiál môžete nájsť zaslaním dopytu prostredníctvom našej webovej stránky. 

  Odborný článok 524
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Fasáda?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2025 realizátorov v oblasti Fasáda:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené