Pre oblasť

  V Mlynici vznikol nevšedný loftový byt | Juraj Hubinský, Peter Kuklica a Martin Smerek

  Časť niekdajšej priemyselnej stavby bola premenená na úžasný a kreatívny domov – loftový byt. Spojením expresívnych, moderných materiálov – betónu, dreva a tenkých kovových prvkov – vznikol nevšedný obytný priestor. Tento štýlový bytový projekt ponúka viacero trendových riešení pre mestský životný štýl v čiernobielych a svetlých farbách. Nechýbajú v ňom ani početné šikovné riešenia.

  V Bratislave, ktorá má za sebou bohatú históriu priemyselného mesta, sa búrajú areály bývalých závodov a objekty továrenskej výroby, aby sa urobilo miesto novej a potrebnejšej zástavbe. Výnimkou z tohto pravidla o demolácii je rozsiahly projekt komplexnej prestavby, modernizácia areálu tzv. Mlynice. Stavba je situovaná v odľahlejšom brownfielde na Turbínovej ulici. Bola súčasťou zóny obklopenej výrobnými halami Istrochemu a Dusla. Pôvodná Mlynica vznikla v šesťdesiatych rokoch 20. storočia ako súčasť podniku Ľahkých stavebných hmôt, v ktorom sa pripravovali a miešali prímesi pre betónové kvádre. Od konca 90. rokov objekt chátral. Po niekoľkých desaťročiach bol vypracovaný návrh rekonverzie celej stavby, a tento sedempodlažný železobetónový skelet sa dočkal nového života. V rámci komplexných úprav vznikol moderný administratívny, kultúrny a obytný súbor. 

  Pokiaľ ide o obytnú časť, dispozícia každého zo šiestich loftových bytov, situovaných na dvoch najvyšších podlažiach, je rozdielna. Do loftových bytov sa vstupuje zo spoločnej chodby na piatom poschodí. Nosné, medzibytové steny boli budované mimo modulového systému stĺpov, ktorý sa stal svojím rytmom súčasťou priestorových riešení jednotlivých bytových jednotiek. Ústredným prvkom priestorového riešenia je schodisko, ktoré sprístupňuje vložené obytné podlažia. Každý byt má vlastnú terasu. 

  S neľahkou úlohou, zakomponovať do betónového skeletu príjemné a moderné bývanie, sa popasovali architekti Juraj Hubinský, Peter Kuklica a Martin Smerek. Na úrovni piateho poschodia obnovenej Mlynice otvorenú plochu medzi stĺpmi a schodiskami transformovali na multifunkčný obytný priestor, dvojposchodový (trojpodlažný) loftový byt a vytvorili úžasný a kreatívny domov. 

  Svedectvom minulých čias a histórie tejto budovy sú ponechané viditeľné a priznané surové betónové konštrukcie, odhalené rozvody a prvky z čierneho kovu 
  Svedectvom minulých čias a histórie tejto budovy sú ponechané viditeľné a priznané surové betónové konštrukcie, odhalené rozvody a prvky z čierneho kovu 

  To však neznamená, že byt je neľudský a studený. Pobyt v ňom je naopak veľmi osviežujúci, vďaka početným šikovným riešeniam. Neobvyklé miesto podnecovalo menovaných architektov k realizácii alternatívnych nápadov. Surové, elementárne a pravdivé vo svojej materiálovej podstate sú aj použité nové prvky.

  Premena tohto dvojposchodového loftu na súčasný, štýlový príbytok s industriálnym nádychom spočíva na presvetlenom, priestrannom prostredí a čistom pocite z radových betónových konštrukcií orámovaných trendovým čiernym kovom.

  Dispozícia loftu je štruktúrovaná vo vertikále. Na spodnej úrovni sa nachádza vstup do bytu, spálňa, zabudovaný šatník, ktorý má sebe integrované aj dvere do hygienických buniek (kúpeľne a toalety). Tieto sú spolu s dverami šatníka zjednotené do celistvej celozrkadlovej plochy. Zrkadlá opticky zväčšujú obytný priestor. Asketická atmosféra spálne môže byť skrytá za teplými závesmi siahajúcimi od podlahy až po strop, nimi spálňa môže byť oddelená od zvyšku loftu. Závesy umožňujú zastrieť polovicu bytu a dodať mu úplne iný charakter. 

  Umývadlo s oceľovými nôžkami je umiestnené mimo zrkadlového boxu. Od postele v spálni je oddelené čiernou oceľovou vešiakovou tyčou zavesenou na strope. 
  Umývadlo s oceľovými nôžkami je umiestnené mimo zrkadlového boxu. Od postele v spálni je oddelené čiernou oceľovou vešiakovou tyčou zavesenou na strope. 
  Odkryté kovové zábradlie a potrubie kúpeľne a uzavretá kompozícia sú kombinované s pevnou, organickou prítomnosťou drevených stropných trámov – je to dynamický dialóg s modernistickým okrajom
  Odkryté kovové zábradlie a potrubie kúpeľne a uzavretá kompozícia sú kombinované s pevnou, organickou prítomnosťou drevených stropných trámov – je to dynamický dialóg s modernistickým okrajom

  Trendové kovové schodisko s tenkým zábradlím je subtílne, čierne, vyrobené z oceľových plechov, s vynechanými podstupnicami, ktoré schodisku dodávajú odľahčený výraz. Aj keď schody dávajú pocit výšky, predsa nepôsobia rušivo. Vedú zo spodného podlažia od vstupu a spálňovej časti do hornej úrovne loftu, kde sa nachádza obývačka s kuchyňou a jedálenskou časťou. Z obývačky, kde sa vo svetlej časti dňa trávi zvyčajne viac času, je dostupná priestranná terasa, ktorá má svoje výhody predovšetkým v slnečných dňoch. Ponúka nielen svieži priestor na upokojenie a relaxáciu tela i mysle, ale aj krásny výhľad na Karpaty.  

  Pôvodný ráz priestoru architekti zachovali pomocou priznanej materiálovej skladby a voľne vložených nových prvkov
  Pôvodný ráz priestoru architekti zachovali pomocou priznanej materiálovej skladby a voľne vložených nových prvkov

  Keďže je horné podlažie výškovo zalomené, obývačka je so zvyšnou časťou priestoru - kuchyňou a jedálňou - prepojená pobytovými schodmi vyrobenými z bielenej brezovej preglejky. Tieto schody kontrastujú s tmavou kuchynskou linkou z čiernej morenej preglejky, tmavým jedálenským stolom a stoličkami. Pohodlná a trendová modulárna konfigurácia sedacej súpravy v obývačke je potiahnutá sivou látkou.   

  V celom byte prítomná je kombinácia čiernej a bielej farby na pozadí industriálnej sivej
  V celom byte prítomná je kombinácia čiernej a bielej farby na pozadí industriálnej sivej

  Interiér loftu vychádza z kontrastu medzi hrubým stavebným materiálom a citlivou ľudskou stolárskou prácou, zámočníckymi a kováčskymi kúskami. Akoby neexistovala pevná hranica medzi tým, čo vytvoril stroj, a tým, čo je dielom šikovných rúk. Neomietnutý betón stien, železobetónový strop a liaty betón podláh, pokrytý epoxidovou vrstvou laku, tvoria priestor, do ktorého sú zakomponované jednotlivé originálne kúsky dizajnového nábytku. Architekti si dali veľmi záležať na tom, aby loftu zachovali jeho dynamiku a flexibilné poňatie.

  Čiernu, bielu a sivú farbu tlmí výrazné osvetlenie - lustre visiace nad posteľou v spálni alebo nad jedálenským stolom, kombinované s plochým osvetlením kuchynskej linky a reflektorovým osvetlením v iných častiach príbytku. 

  Kuchyňa je v súlade s najnovšími trendmi v dizajne moderných zón na prípravu jedál nielen prepojená v konfigurácii s otvorenou podlahou so zvyškom spoločenských priestorov, ale o jej dekóre rozhoduje elegantná čierna farba a číre lemované dekoratívne prvky. V celom dizajne loftu je dôraz na surovú a asketickú modernú estetiku nielen odrazom charakteru industriálnej lokality, ale je aj dynamickým moderným vyjadrením voľby životného štýlu, ktorý je pútavý, čistý a štýlový. 

  Interiér loftu v Mlynici je podľa architektov „osviežujúcim solitérnym zadaním, ktoré kládlo dôraz na surovú estetiku zrkadliacu charakter industriálnej lokality, vo vzťahu k podobe objektu i osobnosti klientky“.

  2020 - interiér Loft Mlynica bol nominovaný do súťaže  CE.ZA.AR. Toto ocenenie upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov.

  Informácie o projekte:

  Názov stavby:  Betónový loft v Mlynici
  Architekti – autori projektu: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek
  Architektonické štúdio: Juraj Hubinský + Kuklica x Smerek Architekti 
  Typ projektu: Rekonverzia v priemyselnej stavbe, loft
  Vypracovanie projektu: 2017 - 2018 
  Realizácia projektu: 2018
  Úžitková plocha: 73 m2 + terasa 25 m2
  Klient: súkromná osoba
  Funkcia: obytná
  Lokalita: Turbínova 13, Bratislava
  Fotografie: Lousy Auber

  Dodávatelia/Výrobcovia:

  Interierové osvetlenie v Mlynici v lofte realizovala spoločnosť Raster, spol. s r.o.
  Sídlo spoločnosti sa nachádza v Bratislave. Spoločnosť Raster používa riadiace systémy od výrobcov OSRAM, LEDVANCE, CASAMBI a KNX.

  Sanitu v Mlynici v lofte realizovala spoločnosť Maag s.r.o. so sídlom v Bratislave a v Košiciach. Spoločnosť Maag s.r.o. taktiež ponúka takmer 1000 druhov unikátnych dlažieb a obkladov od renomovaných talianskych výrobcov a spracovateľov kameňa.

  148
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti ARCHITEKT, ARCHITEKTÚRA?

 • Architekt, architektúra Bratislava
 • Architekt, architektúra Banská Bystrica
 • Architekt, architektúra Košice
 • Architekt, architektúra Nitra
 • Architekt, architektúra Prešov
 • Architekt, architektúra Žilina
 • Architekt, architektúra Bardejov
 • Architekt, architektúra Humenné
 • Architekt, architektúra Komárno
 • Architekt, architektúra Levice
 • Architekt, architektúra Liptovský Mikuláš
 • Architekt, architektúra Lučenec
 • Architekt, architektúra Martin
 • Architekt, architektúra Michalovce
 • Architekt, architektúra Nové Zámky
 • Architekt, architektúra Piešťany
 • Architekt, architektúra Poprad
 • Architekt, architektúra Považská Bystrica
 • Architekt, architektúra Prievidza
 • Architekt, architektúra Ružomberok
 • Architekt, architektúra Spišská Nová Ves
 • Architekt, architektúra Topoľčany
 • Architekt, architektúra Trenčín
 • Architekt, architektúra Trnava
 • Architekt, architektúra Zvolen
 • Architekt, architektúra Bánovce nad Bebravou
 • Architekt, architektúra Brezno
 • Architekt, architektúra Bytča
 • Architekt, architektúra Čadca
 • Architekt, architektúra Detva
 • Architekt, architektúra Dolný Kubín
 • Architekt, architektúra Dunajská Streda
 • Architekt, architektúra Galanta
 • Architekt, architektúra Gelnica
 • Architekt, architektúra Hlohovec
 • Architekt, architektúra Ilava
 • Architekt, architektúra Kežmarok
 • Architekt, architektúra Krupina
 • Architekt, architektúra Kysucké Nové Mesto
 • Architekt, architektúra Levoča
 • Architekt, architektúra Malacky
 • Architekt, architektúra Medzilaborce
 • Architekt, architektúra Myjava
 • Architekt, architektúra Námestovo
 • Architekt, architektúra Nové Mesto nad Váhom
 • Architekt, architektúra Partizánske
 • Architekt, architektúra Pezinok
 • Architekt, architektúra Poltár
 • Architekt, architektúra Púchov
 • Architekt, architektúra Revúca
 • Architekt, architektúra Rimavská Sobota
 • Architekt, architektúra Rožňava
 • Architekt, architektúra Sabinov
 • Architekt, architektúra Šaľa
 • Architekt, architektúra Senec
 • Architekt, architektúra Senica
 • Architekt, architektúra Skalica
 • Architekt, architektúra Snina
 • Architekt, architektúra Sobrance
 • Architekt, architektúra Stará Ľubovňa
 • Architekt, architektúra Stropkov
 • Architekt, architektúra Svidník
 • Architekt, architektúra Trebišov
 • Architekt, architektúra Turčianske Teplice
 • Architekt, architektúra Tvrdošín
 • Architekt, architektúra Veľký Krtíš
 • Architekt, architektúra Vranov nad Topľou
 • Architekt, architektúra Žarnovica
 • Architekt, architektúra Žiar nad Hronom
 • Architekt, architektúra Zlaté Moravce
 • Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené