- Ktoré plochy môžu byť zastrešené dreveným prístreškom?
- Potrebujem stavebné povolenie na prístrešok?
- Ako určiť správnu veľkosť prístreška?
- Ako dlho trvá stavba dreveného prístreška?
- Ako udržiavať drevený prístrešok?
- Akú strešnú krytinu použiť na drevený prístrešok?
- Aký tvar môže mať strecha prístreška?
Ktoré plochy môžu byť zastrešené dreveným prístreškom?
Drevené prístrešky sú obľúbenou voľbou na zastrešenie mnohých vonkajších plôch vrátane terás, balkónov, parkovísk, bazénov, záhrad a podobne. Dajú sa použiť aj na zakrytie iných plôch alebo vecí v exteriéri, akými sú záhradný nábytok, bicykle, autá a iné.
Potrebujem stavebné povolenie na prístrešok?
Otázka, s ktorou sa najčastejšie stretávame, keď je našou voľbou prístrešok je, či je na prístrešok potrebné stavebné povolenie. Prístrešok na auto možno zaradiť medzi drobné alebo jednoduché stavby, čo závisí predovšetkým od jeho rozlohy. Ak plocha prístreška pre auto nepresiahne 25 m2, ide o drobnú stavbu. Stavebné povolenie nie je potrebné, postačí ohlásenie obci. Prístrešok však nesmie byť vyšší ako 5 m a používaný na podnikateľské účely. Samozrejme, veľká väčšina štandardných prístreškov tieto rozmery spĺňa. Stavba nad túto hranicu už potrebuje skúmanie vplyvu na životné prostredie, riadne stavebné povolenie a celý úradný priebeh. Prístrešok na auto s rozlohou presahujúcou 25 m2 patrí medzi jednoduché stavby, na ktoré je potrebné stavebné povolenie. Pre pohodlné parkovanie dvoch áut musí mať prístrešok pre auto od 30 do 35 m2. Pred výstavbou akéhokoľvek prístreška je dôležité zistiť, čo hovoria platné predpisy a informovať sa na príslušnom stavebnom úrade.
Ako určiť správnu veľkosť prístreška?
Pri určovaní správnej veľkosti dreveného prístreška je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí účel prístreška, veľkosť zastrešeného priestoru, výška a sklon strechy, umiestnenie a podobne. Pred jeho stavbou je vhodné vypracovať podrobný plán a poradiť sa s odborníkmi. Ak prístrešok bude slúžiť na ochranu automobilu, jeho rozmery by mali byť prispôsobené rozmerom vozidla (cca 5 m × 2,5 m). Prístrešok pre jedno auto by mal byť približne 15 m2 a pre dve autá približne 25 m2.
Ako dlho trvá stavba dreveného prístreška?
Doba výstavby dreveného prístreška závisí od veľkosti, tvaru a zložitosti konštrukcie, ako aj od použitých materiálov. Stavba menších a jednoduchších drevených prístreškov môže trvať len niekoľko dní, avšak stavba väčších a zložitejších prístreškov môže trvať niekoľko týždňov.
Ako udržiavať drevený prístrešok?
Keďže drevo je pomerne chúlostivý materiál, drevené prístrešky vyžadujú pravidelnú údržbu, aby boli v dobrom stave. Údržba zahŕňa pravidelné čistenie, natieranie alebo ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi (lakovanie, olejovanie) v pravidelných intervaloch – najlepšie podľa odporúčania výrobcu. Drevený prístrešok navyše ochránite vhodnou strieškou, vďaka ktorej bude konštrukcia čistá a suchá aj v daždivých dňoch. Pred začatím akýchkoľvek prác tohto druhu je dobré sa poradiť s odborníkmi.
Akú strešnú krytinu použiť na drevený prístrešok?
Na drevené prístrešky sú vhodné rôzne typy strešných krytín v závislosti od ich použitia a účelu. Najčastejšie sa používajú škridly, plechová krytina a polykarbonátové dosky. Škridly sa ľahko inštalujú a ponúkajú dobrú ochranu pred dažďom a slnkom. Kovová strešná krytina je trvácna a vysoko odolná voči poveternostným vplyvom. Polykarbonátové dosky sú priehľadné a prepúšťajú svetlo, sú pevné a odolné voči nárazom, takže bez problému odolajú aj krupobitiu.
Aký tvar môže mať strecha prístreška?
Strecha prístreška je zvyčajne plochá alebo sedlová. Plochá strecha je najjednoduchšia na realizáciu a je vhodná pre menšie a väčšie prístrešky. Sedlová strecha má dve šikmé roviny, ktoré umožňujú lepší odtok vody.