Generálne upratovanie potrápi nejednu gazdinku. Ak bude tieto práce odkladať, byt bude čoraz špinavší. Skôr než sa pustíte do upratovania, pravdepodobne si položíte otázku – „Kde začať?“ Ak poznáte správnu odpoveď, všetko bude oveľa jednoduchšie.
Vráťte veci na svoje miesto
Pred začatím dôkladného upratovania je najlepšie veci rozhádzané po podlahách a pracovných plochách uložiť späť na svoje miesto. Uľahčíte si tak upratovanie a vysávanie, pretože odstránite prekážky z cesty. Urobíte tak prvý dôležitý krok a získate energiu pokračovať v tejto nie práve najobľúbenejšej povinnosti.
Umyte riad
Zvyšky jedla vyhoďte do odpadkového koša, vyhoďte z chladničky všetko, čo už nie je na jedenie, umyte špinavý riad nechaný v dreze. Keď neskôr budete dôkladnejšie upratovať kuchyňu, taniere, hrnce a poháre so zvyškami jedla vám nebudú stáť v ceste.
Nezabudnite na drez – na jeho okrajoch zostávajú početné baktérie, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že drez je takmer stále mokrý a z riadu sa do neho umývajú zvyšky jedla. Je teda ideálnym miestom na šírenie baktérií a pravidelné umývanie drezu a batérie dezinfekčným prostriedkom je veľmi dôležité.
Začnite od kúpeľne
Keďže upratovanie kúpeľne je najťažšie, bude oveľa jednoduchšie, ak to urobíte ako prvé. Keď už hovoríme o kúpeľni, môžete pozbierať špinavú bielizeň a zapnúť práčku, a v práci ďalej pokračovať. Ušetríte tak čas – počas prania bielizne vykonáte ďalšie iné úkony.
Odstráňte pavučiny
Teraz, keď je čas zbaviť sa v byte prachu, nečistôt a škodlivých baktérií, je najlepšie začať s neprístupnými časťami. Okraje stropu, rohy stien, garniže, lustre, žalúzie, to všetko sú miesta, kde pavúky s obľubou žijú a pletú svoje siete čakajúc na svoju korisť. Odstráňte pavučiny pomocou metly alebo prachovky.
Dajte dolu závesy a záclony, vytraste ich a vyperte ručne alebo v práčke – v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené.
Ak sú záclony čipkované, vyperte ich ručne, jemne ich vyžmýkajte bez toho, aby ste ich príliš naťahovali, a nechajte ich odkvapkať, potom ich položte na rovný povrch, aby sa vysušili. Záclony z bavlny alebo zmesi vlákien možno prať v práčke, ale pri nízkej teplote a nízkom počte otáčok pri žmýkaní.
Odborná rada zo spoločnosti Clean Service PERLA s.r.o. 1. Čo presne znamená pravidelné upratovanie a čo jednorázové? Prvotnou myšlienkou a grom firmy, bolo poskytnúť klientom hlavne dostatoč času a priestor pre seba, rodinu a svoje aktivity. Je to náročné, pretože od nás zákazník očakáva nie len precíznosť, spoľahlivosť a diskrétkosť ale aj rýchlu a cenovo dostupnú prácu. Rozdiel medzi pravidelným a jednorázovým upratovaním je radikálny, ale na druhej strane sa navzájom dopĺňajú. Jednorázovým upratovaním rozumieme skôr generálne upratovanie, ktoré obnáša detailnejšie upratovanie v kombinácii s parnou dezinfekciou a doplnkové služby ako tepovanie čalúnených častí nábytku, kobercov či matracov. Vaša nehnuteľnosť prejde tzv. generálnym riadením. Pre náročnejších klientov máme v ponuke: Detailné upratovanie. Tu sa "naše ruky" dotknú každej časti v dome a to doslovne. Jednorázové upratovanie využívajú klienti v novostavbách, po prerábke, po maľovaní alebo pred kolaudáciou. Pravidelné upratovanie je podmienené generálnym upratovaním celého domu a to v rôznych intervaloch, napr. 1x týždenne, 2x mesačne alebo 1x mesačne. Je náročné udržiavať domácnosť, ktorá má svoje "nedostatky" a preto je dôležité, aby sme si ju pripravili na "udržiavačku". Zmluvu o poskytovaní čistiacich a upratovacích služieb, vypracujeme podľa požiadaviek klienta. V tomto prípade, si za iné služby v domácnosti ako je napr. tepovanie, parná dezinfekcia, už nepripláca. Má to grátis. Ku každému pristupujeme individuálne a snažíme sa vyhovieť všetkým požiadavkám. 2. Je potrebná nejaká príprava bytu pred začiatkom upratovania? Nie, nie je to podmienkou, ale určite je vítané, ak si v prípade prenášania nábytku, presúvania ťažkých vecí, toto klient zabezpečí sám, nakoľko táto služba dosť navyšuje výslednú cenu a fyzicky vyčerpáva. Ale samozrejme, vieme zabezpečiť aj predprípravu pred upratovaním. Týka sa to hlavne upratovania v novostavbách, po prerábkach, kde sa často stretávame s tým, že zvyšný materiál ostáva v dome a sme nútení ho vynosiť mimo priestoru upratovania. 3. Koľko dlho trvá upratovanie jedného priemerného domu - dom rozlohy 100m2? Doba upratovania sa môže odlišovať od náročnosti klienta a od toho, čo všetko očakáva. Ale približne 6-7 hodín. Odbornú radu poskytla pani Jana Vrábeľová zo spoločnosti Clean Service PERLA s.r.o. |
Plochy rozdeľte a čistite zhora nadol
Upratovanie bude dôkladnejšie a jednoduchšie, ak veľký priestor, napríklad podlahu, rozdelíte na menšie časti, a upratujete časť po časti. Tak budete mať istotu, že nič nepreskočíte. Dobrou taktikou je tiež začať upratovať od vchodu do miestnosti a pokračovať v smere hodinových ručičiek.
Tiež sa riaďte jednoduchým pravidlom – upratujte zhora nadol – najprv utrite prach z nábytku, potom povysávajte a vyčistite podlahy. Dôvod je zrejmý – takto pozbierate z nábytku prach, ktorý spadol na podlahu. Pokiaľ ide o čistenie kobercov, existuje jednoduchý trik, ako sa zbaviť nepríjemných pachov. Koberec posypte sódou bikarbónou, nechajte asi pol hodiny odstáť a potom ho povysávajte vysávačom – sóda bikarbóna pomôže eliminovať nepríjemné pachy.
Pri vysávaní dbajte na to, aby vrecúško vysávača nebolo plné, inak prachové častice a nečistoty iba presuniete, nepozbierate. Ak ste k vysávaču dostali nástavce, môžu sa stať vašimi najlepšími spojencami pri upratovaní – pomôžu vám pozbierať prach v nedostupných častiach bytu. Nevysávajte ostré predmety, ako sú sponky do vlasov, špáradlá alebo predmety, ktoré môžu poškodiť hadicu alebo spôsobiť jej upchatie. Zdvihnite káble z podlahy – uvidíte, že sa okolo nich nazbieralo veľa prachu, povysávajte ho.
Špeciálne vyrobené držiaky a organizéry zabraňujú neprehľadnej spleti káblov.
Nezabudnite na rastliny
Na utieranie prachu z lustrov, garniží, políc, kníh a dekoračných predmetov je najlepšie použiť handričku z mikrovlákna. Na nedostupné časti môžete použiť prachovku, ktorú ste po odstraňovaní pavučín umyli a vysušili.
Ak máte izbové rastliny, nezabudnite im vyčistiť listy. Prejdite prstom po liste rastliny – určite na ňom bude vrstva prachu, ktorá rastline bráni v dýchaní a správnom raste a vývoji. Jednou rukou držte list a druhou ho jemnými pohybmi utrite vlhkou handričkou alebo vatovým tampónom. Najlepšie je utrieť listy vašich zelených miláčikov každých 10 dní.
Ak nemáte čas alebo chcete tráviť voľný čas mimo príbytku, v rodinnom kruhu alebo s priateľmi, môžete si najať upratovaciu firmu na generálne upratovanie bytu. Čistenie a údržbu vykonajú podľa dohodnutých detailov. Firmy majú profesionálnu čistiacu techniku, ktorú v našich domácnostiach často nemáme. Veľké množstvo upratovacích firiem používa výhradne ekologické prostriedky, ktoré neobsahujú škodlivé látky.
Ak si chcete najať upratovaciu firmu, ktorá vám s maximálnym nasadením a najlepším spôsobom uprace váš bytový priestor, pomoc môžete vyhľadať na daibau.sk, rýchlo, jednoducho a úplne zadarmo. Stačí vyplniť dopyt na našej stránke a upratovacie firmy vás budú čoskoro kontaktovať s vhodnou ponukou.
Upratovanie bytu - cena za hodinu
Koľko treba zaplatiť za upratovanie nejakého priestoru? Ceny služieb upratovacích firiem líšia v závislosti od rôznych faktorov: veľkosti upratovanej plochy, typu upratovania, množstva práce a času potrebného na upratovanie. Upratovacia hodina začína okolo 10 EUR/h. Upratovačka potrebuje zvyčajne najmenej 2 hodiny. Z toho môžeme konštatovať, že návšteva upratovačky vás bude stáť minimálne 20 EUR. Cena generálneho upratovania domácnosti je o niečo vyššia. Predovšetkým závisí od plochy, počtu okien, ktoré treba umyť a začína sa od 130 EUR/byt.