Pre oblasť

  Betónová škridla, betónová strešná krytina

  Článok si prečítalo viac ako 920+ používateľov
  Betónová škridla je okrem klasickej škridly veľmi obľúbenou strešnou krytinou, pretože má jedinečné výhody. V tomto článku sa dočítate o výhodách a nevýhodách betónových škridiel, ktoré vám snáď pomôžu urobiť správne rozhodnutie o kúpe strešnej krytiny.
  Odborný článok 920
  betonova skridla
  Máme 1303 realizátorov v oblasti Pokrývačské práce:

  1. Ako sa vyrába betónová škridla?

  Betónové škridly sa vyrábajú zo zmesi piesku, vody a spojiva. Kvalita betónu závisí najmä od kvality cementu, zrnitosti piesku a množstva pridanej vody.

  Najdôležitejšie je určiť správny pomer zložiek pri miešaní hmoty, pretože len tak môže byť betón dostatočne pevný.

  Do betónovej hmoty sa pridávajú špeciálne prísady, ktoré zvyšujú odolnosť voči vonkajším vplyvom. Betónové škridly sa vyrábajú vo výrobnom závode tak, že betónová hmota sa lisuje do foriem pod vysokým tlakom. Tým sa vytvorí vhodný tvar škridly. Škridly sú následne ošetrené dodatočnou povrchovou ochranou. Betónová škridla schne na správnu tvrdosť, zvyčajne okolo 28 dní.

  2. Betónová škridla - výhody

  Betónová strešná krytina je známa predovšetkým svojou vysokou tvrdosťou a nosnosťou. Betón je mimoriadne odolný a trvácny materiál, a preto aj strecha pokrytá betónovými škridlami dosahuje dlhú životnosť. Betónová škridla je odolná voči negatívnym poveternostným vplyvom, UV žiareniu, kyselinám a mechanickému poškodeniu. Okrem toho škridly sú nehorľavé a vyznačujú sa vynikajúcimi  tepelnoizolačnými vlastnosťami. Betónové škridly je možné použiť pre sklony striech od 20° do 45°.

  Hmotnosť betónovej strešnej krytiny je cca 45 kg/m2, čo je porovnateľné s hmotnosťou klasickej strešnej krytiny. Výhodou je aj to, že je tento druh krytiny stabilnejší vo vetre. Dnešné konštrukcie sú plánované tak, aby vydržali podstatne vyššie zaťaženie (váha strechy, sneh, vietor).

  3. Betónová škridla - nevýhody

  Betón je náchylný na rôzne problémy, okrem iných je to zarastanie machom a výkvet, ktoré môžu pri nesprávnej údržbe výrazne skrátiť životnosť celej strechy.

  3.1. Na betónových škridlách môžu vzniknúť výkvety

  Biele usadeniny spôsobené uhličitanom vápenatým možno nájsť na všetkých betónových výrobkoch používaných v stavebníctve. V skutočnosti to často vyzerá, akoby betón vybledol, ale v skutočnosti výkvety sú dôsledkom rozpúšťania soli pod vplyvom pôsobenia vody alebo vlhkosti, ktorú betón obsahuje. Výkvet sa môže vyskytnúť aj v dôsledku vystavenia škridiel vlhkému počasiu, najmä v zime, keď betón pomaly schne. Problém je častejší pri novopoložených škridlách ako pri tých, ktoré boli položené pred rokom alebo dvoma. Ak sa výkvety (sedimenty) neobjavia v prvom roku, je nepravdepodobné, že sa objavia v ďalších rokoch.

  Prirodzené procesy sušenia (letné horúčavy) odstraňujú výkvety. Týmto prirodzeným odstránením sa obnoví pôvodná farba strešných škridiel, vodotesnosť a pevnosť výrobkov. Vo väčšine prípadov ide skôr o vizuálny problém, než o niečo vážne, čoho sa treba obávať.

  Betón je mimoriadne odolný a trvácny materiál, preto aj strecha pokrytá betónovými škridlami  dosahuje dlhú životnosť
  Betón je mimoriadne odolný a trvácny materiál, preto aj strecha pokrytá betónovými škridlami  dosahuje dlhú životnosť

  3.2. Zmena farby betónových škridiel 

  Ďalším vizuálnym problémom je spôsob, akým teplo ovplyvňuje betónové škridly. Čím je škridla tmavšia, tým viac tepla absorbuje. Zmena farby betónových škridiel môže prispieť ku skráteniu životnosti strechy.

  3.3. Prasknuté alebo zlomené betónové škridly

  Prasknutie alebo zlomenie betónových škridiel môže byť spôsobené nárazom predmetov (konáre, letiace predmety pri silnom vetre, krupobitie...). Osobitnú pozornosť je potrebné venovať strmým častiam strechy, najmä pod okennými otvormi, pretože tam pri montáži mohlo dôjsť k poškodeniu škridiel opretím rebríka.

  3.4. Vlhkosť

  Podkrovné priestory môžu byť vlhké. Zvyčajne je to spôsobené zlomenými alebo prasknutými betónovými strešnými škridlami, cez ktoré presakuje dažďová voda. Je potrebné pravidelne kontrolovať, či nedochádza k netesnostiam betónových škridiel, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie strešnej konštrukcie a stropu vlhkosťou. Treba kontrolovať, či je spodná strana betónových škridiel suchá. Vlhkosť sa môže objaviť aj v dôsledku kondenzácie.

  3.5. Betónové škridly zarastené machom

  Ak sú betónové škridly pokryté machom, vplýva to na voľný odtok vody zo strechy. Existujú strešné krytiny, ktorým mach nevadí, ale sú strechy, ktorým mach môže spôsobiť problémy. Preto je rast machu potrebné sledovať, aby ho nebolo príliš veľa.

  4. Betónová škridla – správna údržba

  Je potrebné nielen monitorovať stav strechy a strešnej krytiny, ale je dobré občas si najať profesionálov, ktorí sa o ňu budú správne starať. Základné opravy alebo čistenie škridiel je potrebné vykonať správnym spôsobom. Samozrejme, betónové škridly nemusíte kontrolovať každý deň. V skutočnosti to stačí urobiť dvakrát do roka počas ročných období, ktoré by mohli na škridly najviac vplývať, resp. spôsobiť škody.

  4.1. Neodporúča sa používať vysokotlakový prúd vody!

  Podľa uskutočnených výskumov sa neodporúča používať na odstraňovanie machu a iných nečistôt z betónových škridiel vysokotlakový prúd vody. Betónové škridly totiž absorbujú viac vody ako klasické  škridly, čo môže viesť k erózii alebo praskaniu. Treba vedieť, že mach nepoškodzuje betónové škridly až tak veľmi ako niektoré agresívne chemické abrazíva. Dokonca sa zdá, že dodáva streche atraktívny jedinečný vzhľad. Len treba dávať pozor, aby sa príliš nerozmohol.

  4.2. Ručné odstránenie machu

  Dá sa to, ale jemne. Mach a iné nečistoty zo škridiel nezoškrabujte, pretože sa škridly môžu poškodiť alebo dokonca zlomiť. To by potom znamenalo neustále opravy a opakované odstraňovanie machu.

  4.3. Chemické odstránenie machu

  Chemické odstraňovanie machu je efektívnym riešením, ale budete si musieť najať profesionála. Je však potrebné poznamenať, že chemikálie, ktoré ovplyvňujú mach, majú škodlivé účinky na iné živé bytosti vrátane ľudí, preto by sa s nimi malo zaobchádzať opatrne.

  4.4 Medené drôty

  Dlhodobejšie riešenie je použitie medeného drôtu. Upevňuje sa na betónové strešné škridly, aby sa zabránilo rastu machu. Niekomu sa to môže zdať prekvapivé, ale ide o jednoduchý chemický proces – meď počas zrážok oxiduje a uvoľňuje síran meďnatý, ktorý zabraňuje rastu machu.

  4.5. Pravidelné čistenie odkvapových žľabov

  Vždy, keď je to možné, odstráňte listy a iné nečistoty z odkvapov. Zabráni sa tak stagnácii vody a pomáha predchádzať poškodeniu betónových škridiel.

  5. Betónová škridla - životnosť

  Priemerná životnosť betónovej škridly, ako uvádzajú výrobcovia, je približne 30 rokov. V praxi sa však ukázalo, že tento typ škridly môže pri správnej údržbe vydržať minimálne 60 rokov a možno aj viac. Do úvahy treba brať aj podmienky prostredia. V oblastiach s veľmi extrémnym počasím, ako je silný vietor alebo krupobitie, je potrebné venovať väčšiu pozornosť stavu betónových škridiel.

  6. Betónová škridla - cena

  Koľko stojí betónová škridla, závisí od typu, resp. sklonu strechy, značky betónu, ale aj od výrobcu, resp. dodávateľa. Betónové škridly sú vhodné na strechy so sklonom 17° až 67°. Pri rekonštrukcii strechy treba okrem montáže novej strešnej krytiny pripočítať aj náklady na demontáž a odstránenie existujúcej krytiny. Dnes sú všetky druhy strešných krytín rovnako kvalitné, v rovnakej cenovej relácii. Cena betónových škridiel je orientačne 10 EUR/m2 a viac.

  Chemické odstraňovanie machu je efektívnym riešením, ale budete si musieť najať profesionála
  Chemické odstraňovanie machu je efektívnym riešením, ale budete si musieť najať profesionála
  Odborný článok 920
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Pokrývačské práce?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 1303 realizátorov v oblasti Pokrývačské práce:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené