Pre oblasť

  Vodovodné potrubie: inštalácia alebo výmena vodoinštalácií

  V minulosti sa potrubia pre vodovodné inštalácie vyrábali predovšetkým z pozinkovaného železa alebo iných kovov. Dnes sa najčastejšie používa plastové vodovodné potrubie. Sú obľúbenou voľbou pre vodovodné potrubia vďaka nízkej cene, životnosti, ľahkej inštalácii a odolnosti voči korózii.
  Odborný článok 231
  vodovodne potrubie
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  1. Vodovodné potrubie: medené alebo kovové

  Kovové rúry boli kedysi najobľúbenejšou voľbou pre vodovodné systémy. Najčastejšie sa používali medené a pozinkované. Meď je lepšou voľbou, pretože je odolná voči korózii, odoláva vysokému tlaku a teplote a neovplyvňuje vôňu ani chuť vody. To je dôvod, prečo sa meď používa hlavne na potrubia ústredného kúrenia. Pozinkované železo je lacnejší variant, ale je menej odolné voči hrdzaveniu a má obmedzenú životnosť. Kovové rúry sú odolné, ale sú náchylné na trhanie a praskanie a ich inštalácia je náročnejšia ako inštalácia plastových rúr, pretože sa nedajú ohýbať.

  2. Plastové vodovodné potrubie

  Kovové rúry sú často nahradené plastovými, ktoré majú viac pozitívnych vlastností. Plastové rúry odolávajú vyššiemu teplotnému zaťaženiu. Pre plastové rúry je príznačná dlhšia životnosť, nízke náklady na údržbu, jednoduchšia montáž, dobre sa ohýbajú. Okrem toho pri použití rúry rovnakého priemeru na prepravu tej istej kvapaliny (vody) je odpor plastovej rúry menší ako odpor pozinkovanej rúry a liatinovej rúrky. V neposlednom rade pri plastových rúrach nehrozí korózia a sú odolné aj voči kyselinám a zásadám.

  Potrubia vodovodných sietí sú dnes prevažne z plastových rúr. Potrubím väčšinou vyrobeným z tvrdého polyvinylchloridu (PVC) preteká voda s teplotou do 20 °C. Pre vodu ohriatu na vyššie teploty sa najčastejšie používajú chlórované polyvinylchloridové rúry (PVC-C).

  Mnohovrstevné rúry (PEX) vyrobené zo sieťovaného polyetylénu je možné použiť aj pre vodovodné inštalácie rodinných domov, pretože špeciálne vystužený polyetylén zabraňuje prenikaniu kyslíka do vody. Vodoinštalácie pre verejné vodovodné siete sú väčšinou vyrobené z polyetylénu. Plastové rúrky môžu byť tiež vyrobené z vrstiev rôznych materiálov, v takom prípade sú kombinované pozitívne vlastnosti týchto materiálov.

  2.1. Nevýhody plastového vodovodného potrubia

  • Citlivosť na slnečné žiarenie – plastové vodovodné potrubie je citlivé na slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť praskanie materiálu. Preto je potrebné ho chrániť pred slnečným žiarením.
  • Obmedzená pevnosť – plastové vodovodné potrubie je menej pevné ako kovové, preto by sa malo inštalovať opatrne a nemalo by byť vystavené veľkému zaťaženiu. Pri inštalácii plastového vodovodného potrubia je potrebné počítať s tým, že v dôsledku ohýbania sa môžu objaviť drobné trhliny alebo praskliny, ktoré je ťažké odhaliť.
  • Vplyv na životné prostredie - plastové vodovodné potrubie je vyrobené zo surovín, ktorých rozklad v prírode môže trvať dlho. Vzhľadom na túto neekologickosť, po skončení životnosti plastového potrubia by mala byť zabezpečená správna likvidácia a recyklácia.
  Plastové vodovodné potrubie je obľúbené predovšetkým vďaka nízkej cene, trvanlivosti, jednoduchej inštalácii a odolnosti voči korózii
  Plastové vodovodné potrubie je obľúbené predovšetkým vďaka nízkej cene, trvanlivosti, jednoduchej inštalácii a odolnosti voči korózii

  2.2. Inštalácia plastového vodovodného potrubia

  1. Príprava povrchu - Pred inštaláciou je potrebné pripraviť povrchy, na ktoré sa budú plastové rúry inštalovať. Povrch musí byť čistý, rovný a suchý.
  2. Rezanie plastových rúr – plastové rúry je možné rezať pomocou pílového kotúča alebo rezačky plastu. Pred rezaním treba označiť presné miesto rezu.
  3. Montáž spojok - Na spájanie plastových rúr sa používajú špeciálne spojky, ktoré sa umiestňujú na konce rúr. Pred montážou spojok je potrebné skontrolovať, či sú potrubia správne umiestnené a zmerané.
  4. Tesnenie - Keď sú plastové rúry správne nainštalované, treba ich utesniť tmelom alebo pomocou pásky. Tým sa zabráni úniku vody z vodovodného potrubia.
  5. Testovanie - Pred použitím vodovodnej inštalácie je potrebné skontrolovať, či nedochádza k úniku vody. Kontrola sa vykonáva pomocou špeciálnych testovacích zariadení.

  3. Vodovodné potrubie - izolácia

  Bez ohľadu na materiál, z ktorého sú rúry vyrobené, musia byť správne izolované. Pri vhodnom type a hrúbke izolácie sa zabráni ohrevu studenej vody alebo ochladzovaniu teplej vody.

  Informácie o cenách sú dostupné v našej kalkulačke.

  Odborný článok 231
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár
  9.4
  0

  Vladimír Satko - Modré slnko


  10
  0

  Stolárstvo R, s.r.o.


  8.7
  0

  Kovo-DESIGN SK s. r. o.


  9.8
  0

  e-up s.r.o. - vykurovacie systémy


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti VODÁR?

  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené