Pre oblasť

  Domová kanalizácia a kanalizačné rúry

  Aby odvádzanie odpadových vôd bez problémov fungovalo, musí byť správne vybudovaná domová kanalizácia. Určite ste boli svedkami nepríjemného zápachu, úniku alebo iných problémov s domovou odpadovou vodou. Nesprávne vyhotovenie je, žiaľ, bežné, preto si tentoraz povieme pár slov o kanalizácii, dôležitej súčasti domových mechanických inštalácií.
  Odborný článok 338
  kanalizacne rury
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  1. Domová kanalizácia

  1.1 Odtok: vertikálne potrubie

  Odtokové potrubie, resp. odtoky realizované v toaletách, kúpeľniach alebo pre drezy, umývačky riadu a práčky, sú vedené vertikálne a horizontálne po dome. Pri vertikálnom potrubí, ak nie je rozhodnuté inak, najčastejšie treba preraziť nosné, medzipodlažné dosky, preto je dobré poznať ich polohu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každej dobre pripravenej dokumentácie pre realizáciu stavby. Akékoľvek následné vŕtanie do betónu a výstuže je nákladná a časovo náročná práca, ktorá môže byť sprevádzaná určitými ťažkosťami.

  Na zníženie nákladov na stavbu domu je dôležité mať čo najmenej vertikál. Z technických dôvodov sa odporúča kúpeľne a toalety umiestniť v dispozícii, samozrejme, ak je to možné nad sebou alebo v čo najväčšej blízkosti. Napojením na jedno vertikálne potrubie ušetríte za drahé rozvody vody a odpadu. PVC rúry, ktoré sa inštalujú na tento účel, majú zvyčajne priemer 11 cm.   

  1.2. Odtok: vodorovné potrubie

  Okrem vertikálneho kanalizačného potrubia vyhotovuje sa aj horizontálne potrubie. Kladie sa pozdĺž podláh alebo ešte lepšie pod cementové potery, mokré alebo suché potery. Priemer kanalizačného potrubia je od 7,5 do 11 cm, ale samozrejme závisí od sanitárneho vybavenia a zaťaženia. Minimálny spád pre vodorovné vedenie je 2 %, čo znamená, že na päť metrov je potrebný spád 10 cm! Často sa stáva, že v podlahovej doske nie je dostatok miesta pre spád 2 %, a kanalizácia musí byť realizovaná pod zaveseným stropom. Vtedy je potrebné vyhotoviť aj zvukovú izoláciu.

  1.3. Napojenie na verejnú kanalizáciu

  Dôležitou súčasťou domáceho kanalizačného potrubia je napojenie na verejnú kanalizáciu, žumpu (septik) alebo malú čističku odpadových vôd. Zvyčajne sa takéto napojenie vykonáva pomocou rúr s priemerom 20 cm. Vývody z objektu sú realizované pomocou kanalizačných revíznych šácht (najlepšie, keď je šachta na každom spoji dvoch alebo viacerých potrubí), ktoré sú zakryté liatinovými poklopmi.

  Kanalizácia musí byť položená na správne pripravenom podklade, inak môže potrubie sadnúť, prasknúť, spôsobiť nepríjemnosti a náklady na sanáciu. Potrubie musí byť uložené v zemi pod bodom mrazu, čo je v priemere hĺbka 60 až 80 cm.

  Na pripojenie k verejnej kanalizácii je potrebné predložiť príslušnú dokumentáciu a získať súhlas miestnej príslušnej spoločnosti (firmy).

  Po dokončení výstavby kanalizácie musí zhotoviteľ odskúšať prietok a tesnosť. Počas testu nesmie odpadová voda unikať ani vykazovať iné nepravidelnosti. Protokol, ktorý sa vyhotovuje po skúške, podpisuje zhotoviteľ.

  Aby bola realizácia lacnejšia, odporúča sa umiestniť kúpeľne v dispozícii nad sebou alebo v čo najväčšej blízkosti
  Aby bola realizácia lacnejšia, odporúča sa umiestniť kúpeľne v dispozícii nad sebou alebo v čo najväčšej blízkosti

  2. Domová kanalizácia, cena

  2.1. Cena za vyhotovenie kanalizácie 

  Náklady na kanalizáciu spolu s vonkajšími úpravami stoja pri priemernom dome okolo 40 EUR/m2. Finálna cena za službu bude závisieť od veľkosti, náročnosti, materiálov... Presnú cenu dostanete iba od poskytovateľa služby.

  2.2. Cena za domovú kanalizáciu

  Za klasickú domovú kanalizáciu s dvoma kúpeľňami, jednou kuchyňou a bežným počtom prípojok na domáce spotrebiče a sanitu budete potrebovať orientačne od 15 do 20 EUR/m2. Finálna cena za službu bude závisieť od veľkosti, náročnosti, materiálov... Presnú cenu dostanete iba od poskytovateľa služby.

  Ak máte záujem o montáž, opravu alebo rekonštrukciu inštalácií, môžete nás kontaktovať

  Odborný článok 338
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1189 realizátorov v oblasti Vodár
  10
  1

  Pavol Kubíček


  8.6
  0

  PR instal - Peter Rambala


  9.6
  0

  LUVITHERM s.r.o.


  8.7
  0

  Pallos


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti VODÁR?

  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené