Pre oblasť

  Druhy dreva na parkety – je dubové drevo stále najlepšie?

  Drevo je obľúbený teplý materiál, no v závislosti od druhu má odlišné vlastnosti a farby. Preto je veľmi dôležité, aké drevo si do nového domova vyberieme. Na parkety sa najčastejšie používa dubové drevo, javorové drevo, jaseňové drevo, čerešňové drevo a orechové drevo (orech americký alebo čierny), ale aj čoraz viac vyhľadávané africké drevo Doussié. Druhy dreva upravujeme podľa toho, aký vizuálny efekt chceme dosiahnuť v miestnostiach. Interiéroví dizajnéri sa zhodujú, že tmavé drevo by sa nemalo používať do malých, slabo osvetlených miestností, pretože ich ešte zmenší, svetlé, naopak, priestor opticky zväčší. 
  Odborný článok 280
  obľúbený
  druhy-dreva-parkety.jpg
  Máme 381 realizátorov v oblasti Parkety:

  1. Druhy, farby a vlastnosti dreva na parkety

  1.1. Každá parketa zmení farbu

  Zmeny farby dreva sú úplne prirodzené. Vystavenie slnečnému žiareniu zvyčajne spôsobí stmavnutie svetlých podláh, zatiaľ čo tmavé podlahy mierne zosvetlia. Svetlé drevo časom tmavne a žltkastý odtieň zosilnie. Tmavé dosky sa výrazne zosvetlia. Farba parkiet sa zmení aj v miestnostiach orientovaných na sever, bez priameho slnečného žiarenia. Je tiež dôležité si uvedomiť, že parkety pod väčšími kusmi nábytku (napr. pod sedacími súpravami a skriňami) budú meniť farbu oveľa menej ako inde. Farba sa dá trochu vyrovnať brúsením parkiet a dobrou UV ochranou, ale zmenám sa nedá úplne zabrániť.

  Zmenu farby parkiet treba vnímať ako prirodzený proces starnutia prírodného materiálu a akceptovať ju ako nevyhnutnú.

  2. Dubové drevo: dubové parkety sú najobľúbenejšie

  2.1. Dubové drevo – vlastnosti

  Dubové drevo je jedným z najobľúbenejších druhov dreva používaných na výrobu nábytku a podláh. Vďaka svojej tvrdosti je veľmi odolné, ľahko sa s ním pracuje a vyzerá skvele nielen s tónovaným povrchom, ale aj s čistým, prirodzeným povrchom. Dubové drevo má mnoho odtieňov, ale štruktúra vlákien je celkom jedinečná, vďaka čomu je jedným z ľahšie rozpoznateľných druhov.

  2.2. Dubové parkety

  Pre vynikajúce mechanické vlastnosti dubového dreva sú dubové parkety považované za jednu z najobľúbenejších podlahových krytín. Pomer medzi kvalitou, odolnosťou, životnosťou a cenou je v porovnaní s inými typmi parkiet skutočne ideálny. Dubové parkety sú vo všeobecnosti považované za tradičnú podlahovú krytinu, ktorá svojím vzhľadom príliš nevyniká, čo je žiaduce pre interiéry, kde chceme teplý, ale neutrálny povrch. Konečný vzhľad samozrejme závisí od úpravy, ale dubové parkety sú oveľa menej výrazné nielen svojou farbou, ale aj štruktúrou (letokruhy).

  Farba dubových parkiet v zásade nie je žltá ani červená, čo je ďalší dôvod ich obľúbenosti.

  2.3. Dubové parkety na sto spôsobov

  Jedným z dôvodov, prečo existuje toľko rôznych vzhľadov dubových podláh, je to, že existuje veľa rôznych druhov dubov, ktorých drevo sa líši od druhu k druhu. Len v Európe rastie viac ako 60 druhov. Pokiaľ ide o výrobu nábytku a podláh, najbežnejšími druhmi sú červený a biely dub. Oba vyzerajú fantasticky v každom interiéri a majú dlhú životnosť vďaka svojej odolnosti.

  Dubové parkety sú stále najobľúbenejšie, zdroj: Dinesen
  Dubové parkety sú stále najobľúbenejšie, zdroj: Dinesen

  3. Javorové drevo: javorové parkety sú dobrou voľbou

  3.1. Javorové drevo je ľahšie ako dubové 

  Javorové drevo je veľmi odolné voči opotrebovaniu. Je neuveriteľne pevné, skvele vyzerá a krásne starne. Je príjemnej svetlej, krémovo hnedej farby s hladkou zrnitou štruktúrou a pôsobivou výdržou. Hoci na svete existujú desiatky druhov javorov, najbežnejším typom je tzv. tvrdý javor. Je vhodný na vytváranie hladkých podlahových plôch.

  3.2. Javorové parkety – áno či nie?

  Tvrdá javorová podlaha má charakteristický svetlohnedý až krémovo biely vzhľad, hoci niekedy môže stmavnúť. Zrnitá textúra javora je veľmi jemná, takmer nepostrehnuteľná a bez ostrých kontrastov, ktoré sú prítomné na dubových parketách. Javorové drevo je mimoriadne husté a tvrdé, preto je ideálnou voľbou pre domácnosti, ktoré vyžadujú dlhodobo odolnú podlahu.

  Biely dub je do určitej miery porovnateľný s javorom, má však výraznejšiu zrnitú textúru a lepšie znáša morenie. Parkety z bieleho dubu sú mäkšie ako javorové, čo umožňuje jednoduchšie brúsenie, resp. jednoduchšie odstránenie škrabancov pri renovácii parkiet.

  4. Jaseňové parkety

  4.1. Jaseňové drevo je robustné

  Jaseňové drevo je tvrdé, pevné a odolné. V porovnaní s dubovým drevom je ohybnejšie a tvárnejšie, preto nie náhodou je aj dnes považované za najvhodnejší materiál pre športové luky a násady náradia. Jeho farba je belavo žltá alebo svetložltá. Pre svoju elasticitu je vhodné na podlahové krytiny. Zaujímavosťou je, že jasene, najmä staršie a hrubšie, môžu mať jadro olivovej farby.

  4.2. Jaseňové parkety s nádychom rustikálnosti

  Parkety z jaseňového dreva patria medzi tie, ktoré majú výraznejšiu zrnitú štruktúru, výraznejšie žilky a hrče. Preto je potrebné pred kúpou dobre zvážiť, či je takýto efekt z hľadiska celkového vzhľadu interiéru žiaduci. Jaseňové parkety sa najlepšie hodia do minimalistických, jednoduchých a decentných priestorov so stenami a nábytkom v neutrálnej farbe. Na druhej strane, v nasýtených interiéroch s pestrými farbami a materiálmi, sa ich jedinečný vzhľad vôbec neprejaví.

  Jaseňové parkety sú vďaka svojim vynikajúcim mechanickým vlastnostiam vhodné na podlahy v budovách všetkých typov, vrátane frekventovanejších verejných zariadení.

  Jaseňové parkety, zdroj: Dinesen
  Jaseňové parkety, zdroj: Dinesen

  5. Bukové drevo

  5.1. Bukové drevo

  Bukové drevo je spolu s dubovým a javorovým drevom jedným z najčastejšie používaných na výrobu parkiet. Má podobnú tvrdosť ako dubové drevo. Bukové drevo je známe svojou nerovnomernou štruktúrou a farbou. Tento druh dreva sa naparuje, aby sa dosiahla väčšia farebná jednotnosť a stabilizácia drevených vlákien. Bukové drevo je biele so žltastým alebo červenkastým odtieňom. Príznačný je preň úplne nešpecifický vzhľad, vďaka čomu je ľahko rozpoznateľné. Je obľúbenou voľbou pre domáce alebo kancelárske podlahy vďaka svojej prirodzenej farbe a tvrdému, ale pružnému povrchu, ktorý je prirodzene odolný voči nárazom a poškriabaniu.

  5.2. Bukové parkety nie sú vhodné do každého interiéru

  Pozitívnou vlastnosťou bukových parkiet je určite ich farba, ktorá zaujme svojou pestrosťou a hravosťou. Práve tieto vlastnosti sú však ich nevýhodou, pretože sa nehodia do interiérov, ktoré už majú veľa rôznych farebných odtieňov a materiálov. Bukové parkety určite patria k odolnejším parketám, pretože bukové drevo je mimoriadne tvrdé.

  Pre svoju pružnosť a elasticitu je bukové drevo vynikajúcou parketou nielen pre verejné budovy, ale aj pre športové haly a posilňovne.

  6. Čerešňové drevo

  6.1. Čerešňové drevo má mnoho výhod

  Čerešňové drevo patrí medzi stredne tvrdé druhy dreva. Čerešňové podlahy treba starostlivo chrániť pred ťažkými predmetmi, ako sú police s knihami, nohy masívnych pohoviek a stolov, ktoré môžu zanechať priehlbiny. Na parkety sa najčastejšie používa drevo domácej čerešne, aj keď na trhu dostať aj parkety z jatobového dreva (dreva brazílskej čerešne). Drevo čerešne najviac spoznáte podľa intenzívnej červenohnedej farby so stredne výraznou textúrou.

  6.2. Intenzívne červené čerešňové parkety

  Jatoba pochádzajúca z Južnej Ameriky (nazýva sa aj brazílska čerešňa alebo diamantová čerešňa) je drevo s výraznou červenkastou farbou, ktorá mnohých odrádza od kúpy, no niektorých láka práve táto farba. Pozitívnou vlastnosťou čerešňového dreva je jeho odolnosť, pevnosť a trvanlivosť. Podlahová krytina vyrobená z jatobového dreva je vhodná na pokládku do veľmi frekventovaných miestností. Často sa používa na výrobu priemyselných parkiet. Čerešňové parkety boli mimoriadne obľúbené pred 8 až 10 rokmi, no v súčasnosti ich obľuba klesla. Červené podlahy nie sú v móde práve preto, že sa často nezhodujú so zvyškom podlahy a nábytkom v dome.

  Drevo čerešne má charakteristickú hnedočervenú farbu
  Drevo čerešne má charakteristickú hnedočervenú farbu

  7. Iné druhy parkiet

  7.1. Orechové parkety

  Pri orechových parketách je potrebné rozlišovať medzi orechom európskym a orechom americkým alebo čiernym (pestovaným v Amerike a niektorých častiach Európy), pričom ten druhý sa považuje za kvalitnejší. Drevo čierneho orecha je tmavohnedé, s ním môžeme vytvárať intenzívne, pôsobivé a atraktívne farebné kombinácie. Svojou eleganciou prináša do miestnosti sofistikovanosť.

  7.2. Parkety Doussié

  Drevo Doussié má zaujímavé farebné tóny. Stredne červený karamelový odtieň dreva sa vo všeobecnosti považuje za prejav tepla a útulnosti, keďže nejde o intenzívnu farbu. Pre svoju nezvyčajnosť sa výborne hodí k atraktívnejším kombináciám nábytku. Štruktúru dreva  zvyčajne tvoria rovné línie, ale často sú viditeľné aj pruhy. Drevo Doussié je vhodné na podlahové krytiny vďaka svojej vysokej rozmerovej stálosti a odolnosti.

  Vzhľadom na vlastnosti samotného dreva je použitie parkiet Doussié možné v kúpeľniach alebo na vonkajších terasách.

  7.3. Bambusové parkety

  Bambusové parkety sú považované za inovatívny prírodný produkt. Bambusové drevo je považované za veľmi pevný a odolný materiál vďaka hustote a bunkovej povahe. Vďaka svojej jedinečnej vláknitej štruktúre zaručujú bambusové parkety väčšiu odolnosť proti poškriabaniu a oderom, dobre odolávajú teplotným zmenám a mimoriadne ľahko sa čistia. Pretože zachovávajú sviežosť, poskytujú aj veľmi príjemnú mikroklímu.

  7.4. Akáciové parkety

  Textúra akáciových parkiet je mimoriadne príjemná, s výraznou hnedo-žltou farbou. Parkety z akáciového dreva sa skvele kombinujú s klasickým prostredím a skvele sa hodia aj do moderných bytov.

  7.5. Brezové parkety

  Brezové parkety majú veľmi jemnú svetlohnedožltú farbu. Brezové drevo býva základom parkiet, na ktoré sa ako finálna, vrchná vrstva používa ušľachtilejšie drevo. Menej často sa používa ako dokončovacie drevo na podlahy, pretože kvôli svojej mäkkosti nie je odolné voči nárazom. 

  Brezové parkety pre svoju mäkkosť nie sú vhodné na pokládku vo veľmi frekventovaných miestnostiach.

  7.6. Hruškové parkety

  Parkety z hruškového dreva vyzerajú veľmi zaujímavo a ich farebné odtiene siahajú od svetložltej a oranžovej až po hnedočervenú. Ich odolnosť proti nárazu nie je práve na vrchole rebríčka, ale sú jedinečným osviežením v prostredí zariadenom v klasickom alebo rustikálnom štýle.

  7.7. Gaštanové parkety

  Parkety z gaštanového dreva sú svetlohnedej farby a dokonale ladia s nábytkom z tmavého orecha. Gaštanové drevo je považované za ťažké drevo, pretože hustotou a vlastnosťami sa dá porovnať s dubovým drevom, ktoré je považované za trvanlivý a odolný druh dreva.

  7.8. Smrekovcové parkety

  Textúra smrekovcových parkiet je rôznorodá. Smrekovcové drevo môže mať svetložltú až tmavohnedú farbu a má charakteristické výrazné hrče a žilky. Svojím pestrým vzhľadom dodáva prostrediu, v ktorom sa nachádza, svojrázny a jedinečný charakter. Pre smrekovec je príznačná veľká odolnosť, ale aj antialergické vlastnosti, výborne sa hodí na vnútorné obklady, ale ho možno použiť aj vonku, ako fasádny obklad.

  7.9. Parkety z olivového dreva

  Oliva je považovaná za hodnotné, dekoratívne, mimoriadne pevné a tvrdé drevo, ktoré sa vyznačuje tmavohnedou farbou s nádychom červenej a výraznými žilkami a hrčami. Podlaha, na ktorej sú položené parkety z olivového dreva, si vyžaduje osobitnú pozornosť. Pre svoju vzácnosť nie sú olivové parkety cenovo dostupné; považované sú za veľmi drahú podlahovú krytinu.

  Parkety poskytujú príjemné bývanie a pocit domova
  Parkety poskytujú príjemné bývanie a pocit domova

  8. Opracovanie parkiet

  8.1. Olejované parkety

  Olejovaním parkety dostanú intenzívnejšiu, sýtejšiu farbu. Prirodzenejší bude aj kontakt s drevom. Ak dlhodobo chceme zachovať prírodný vzhľad, parkety sa odporúča olejovať. Drevo bude „dýchať“. Nevýhodou olejovania je, že drevo je menej chránené ako lakovaním a že drevené parkety treba olejovať každé dva až tri roky. Olej nezabráni absorpcii škvŕn na 100 %, takže niektoré obzvlášť odolné škvrny z parkiet neodstránite, ak zostanú na parketách dlhší čas.  

  8.2. Lakované parkety

  Lakované parkety sa stávajú oveľa odolnejšími voči nárazom. V závislosti od typu laku môžeme vytvoriť hladký, lesklý alebo matný vzhľad. Nevýhodou je, že laky sa pri aplikácii odparujú, preto sa zvyčajne odporúča nezdržiavať sa niekoľko dní v miestnostiach s čerstvo ošetrenou podlahou.

  8.3. Údené parkety

  Akýkoľvek druh dreva môže byť údený, čím sa sfarbí dosiva, stáva sa kontrastnejším a tmavším. Jemne zaúdené drevo môže získať intenzívnu hnedú farbu, väčšmi zaúdené drevo je takmer čierne.

  8.4. Lúhované parkety

  Lúhované parkety sú parkety ošetrené špeciálnymi nátermi alebo farbami. Parkety sa zvyčajne bielia, aby sa dosiahol efekt svetlých tónov s rustikálnym nádychom.  

  8.5 Kartáčované parkety

  Ošetrením parkiet špeciálnymi kefami sa odstraňujú mäkšie časti dreva bez poškodenia drevených vlákien. Kartáčovanie zvýrazňuje štruktúru dreva a robí povrch rozmanitejším alebo prirodzenejším. To je vhodné najmä pre vzhľad podlahy vidieckeho domu s  minimalistickým nábytkom, kde môže vystúpiť do popredia bohatá štruktúra dreva.

  Odborný článok 280
  Autor: Daibau casopis
  Máme 381 realizátorov v oblasti Parkety:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 381 realizátorov v oblasti Parkety:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 381 realizátorov v oblasti Parkety
  8.6
  0

  MP AlbaSlo s.r.o.

  Nitra
  10
  1

  Pavol Kubíček

  Trnava
  9.3
  0

  UNIstavMT, s.r.o.

  Martin
  7.9
  2

  Domaňič Tomáš

  Košice
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI PARKETY?

  Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené