Nižšie:
1. Čo je termografia?
Infračervená termografia (IRT), termálne video a/alebo tepelné zobrazovanie, je proces, pri ktorom termokamera zachytáva a vytvára obraz objektu pomocou infračerveného žiarenia, ktoré emituje objekt v priestore. Keďže infračervené žiarenie emitujú všetky objekty s teplotou nad absolútnou nulou, termografia umožňuje pozorovanie prostredia v tme bez osvetlenia, hoci funguje aj za svetla. Množstvo žiarenia emitovaného objektom sa zvyšuje s teplotou, a preto termografia umožňuje aj pozorovanie teplotných zmien. Teplé predmety na termovíznej kamere vyčnievajú z chladnejšieho pozadia, čo znamená, že ľudia a teplokrvné živočíchy sú ľahko viditeľné cez deň aj v noci. Vďaka tomu je termografia obzvlášť užitočná pre armádu a iných používateľov sledovacích kamier.
2. Termovízne snímkovanie v stavebníctve a architektúre
2.1. Termografia ukazuje tepelné mosty
Termografia sa v stavebníctve používa už nejaký čas. Termovíznou kamerou, založenou na princípe teplejších a chladnejších bodov v priestore, možno určiť, ktoré prvky budovy majú vyššiu teplotu ako ostatné. Tieto prvky predstavujú miesta alebo povrchy budovy so zvýšenou tepelnou priepustnosťou a sú znakom toho, že s plášťom budovy nie je niečo v poriadku. Vo väčšine prípadov ide o tepelné mosty, poškodenie fasády a/alebo izolácie, prípadne zlé zateplenie či tesnenie. Okrem toho na prestup tepla z budovy vplývajú plesne a vlhkosť. Termografia alebo termovízne snímkovanie je základný postup na posúdenie stavu objektu, na základe ktorého sa potom plánuje jeho sanácia.
2.2. Termovízne snímkovanie počas výstavby
Veľkou výhodou využitia termografie pri stavbe je rozbor toho, čo už bolo urobené. Skôr než obvodový plášť budovy vyplníme izoláciou, môžeme skontrolovať, či sa na fasáde nevyskytujú určité miesta s nevysvetliteľnou zvýšenou tepelnou priepustnosťou, ktoré nebude možné vyriešiť len zateplením. To znamená, že tepelné mosty sa dajú včas odhaliť a počas výstavby správne opraviť. Snímkovanie celej fasády pred zateplením a po ňom je tiež skvelý spôsob, ako vizuálne zdokumentovať vylepšenia dosiahnuté zateplením budovy.
3. Vnútorná a vonkajšia termografia
3.1. Termografia a poveternostné podmienky
V oblasti stavebníctva sa vykonáva vnútorná a/alebo vonkajšia termografia. Vonkajšia termografia, ktorá sa používa na zistenie tepelnej priepustnosti obvodového plášťa budovy, sa spravidla vykonáva v chladnejšej časti roka počas vykurovacieho obdobia. V zime je teplotný rozdiel medzi vykurovanými vnútornými priestormi a nevykurovaným chladným prostredím najväčší, čo umožňuje jednoduchšiu detekciu, ľahšiu interpretáciu analýz a presnejšie údaje. Vnútornú termografiu je možné na rozdiel od vonkajšej termografie v zásade vykonávať kedykoľvek, nezávisí od konkrétnych poveternostných alebo teplotných podmienok, hoci sa pre presnejšie výsledky a ich ľahšiu analýzu odporúča fotografovať aj v chladných častiach roka.
3.2. Slnečné žiarenie
Mnohí odborníci odporúčajú vykonávať termografické prieskumy v tme, pretože silné slnečné žiarenie môže narušiť proces termografického snímkovania a sťažiť interpretáciu výsledkov. Iní si myslia, že stačí studený a zamračený deň. V každom prípade je najdôležitejšie, aby výsledky interpretovala skúsená a kvalifikovaná osoba. Znalec bude môcť pri svojom rozbore zohľadniť aj menej ideálne podmienky, ktoré ovplyvnili kvalitu záznamu a podľa toho prispôsobí svoje závery. Správna interpretácia snímok je preto kľúčová.
4. Termokamery
4.1. Čo je termokamera?
Termografická kamera alebo termokamera je zariadenie na vykonávanie termografie, ktoré vytvára snímky zobrazujúce rozloženie tepla na povrchu objektu. Profesionál musí vedieť správne interpretovať a vyhodnotiť to, čo vidí. Týmto spôsobom sa zisťujú tepelné straty na obvodovom plášti budovy. Snímka zhotovená termografickou kamerou ukazuje možné chyby, ktoré sa vyskytli počas výstavby. Termografické kamery zvyčajne detegujú žiarenie v dlhom infračervenom rozsahu elektromagnetického spektra (9 až 14 μm) a termografy alebo termosnímky tohto žiarenia.
4.2. Kvalitná termokamera je kľúčová
Kvalita a rozlíšenie termokamery sú rozhodujúce pre vykonávanie presných termografických kontrol obvodového plášťa budovy, najmä keď je potrebné na snímke zachytiť celú fasádu. Termokamery majú podobne ako iné typy kamier rôzne objektívy a na fotenie celej fasády treba použiť aj širokouhlý objektív. Ak je fasáda naozaj veľká, je potrebné urobiť niekoľko snímok a spojiť ich pomocou počítača v závislosti od veľkosti budovy. Cena kamier sa zvyšuje s vyšším rozlíšením a pridaním akéhokoľvek príslušenstva.
5. Čítanie snímok termografie
Vhodný čas na vykonanie takejto kontroly objektu je v zimnom období, pretože vtedy sú najlepšie viditeľné tepelné straty. Vtedy je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou budovy najväčší. Na snímke sú miesta s rovnakou teplotou zafarbené rovnakou farbou, takže možno rozlíšiť miesta s rôznymi teplotami. Body, kde je najvyššia teplota, sú sfarbené do oranžova alebo červena a predstavujú aj tepelné mosty. Čím sú červenšie, tým väčšie sú tepelné straty. To platí pre vonkajšiu termografiu.
Tepelným mostom sa najľahšie môžete vyhnúť správnym a kvalitným plánovaním domu a správnym prevedením stavby a všetkých detailov. Ak sa predsa objavia, treba ich čo najskôr opraviť.
Pre vnútornú termografiu platí opak. Tepelné mosty sú tu znázornené modrou farbou, keďže tieto časti sú v porovnaní s vnútornými priestormi chladnejšie, teplejšie plochy sú zafarbené do žlta, oranžova a červena.
6. Termovízna kontrola objektu
Termovíznu kontrolu nemôžeme vykonať sami. Môže to urobiť odborne spôsobilá osoba alebo firma, ktorá sa takouto činnosťou zaoberá, nakoľko interpretácia údajov (snímok) nie je jednoduchá. Po vykonaní kontroly firma vyhotoví správu, ktorá obsahuje zábery zobrazujúce miesta s tepelnými stratami. Môže vykonať aj porovnanie skutočných a prípustných tepelných strát podľa PURES. Nakoniec vám navrhne rozumné opatrenia, ktoré môžete použiť na sanáciu kritických miest vašej budovy.
7. Koľko stojí termokamera a termografia?
Cena termografickej kontroly rodinného domu závisí od počtu snímok, veľkosti objektu a dodávateľa. Za základnú termografickú kontrolu domu alebo bytu (do 8 snímok) treba zaplatiť okolo 150 EUR. Podrobnejšia kontrola s vyhotovením do 30 termografických snímok vás bude stáť okolo 250 EUR. Cena termografickej kontroly malého podniku alebo priemyselného objektu, s vyhotovením do 50 snímok, je okolo 550 EUR. Rozsiahlejšia termografická kontrola budovy, s vyhotovením približne 200 snímok, je okolo 1550 EUR.