Nižšie:
1. Montáž strešných okien podľa nemeckej normy RAL
Vzhľadom na konštrukciu strechy nemožno vykonať montáž strešných okien podľa smerníc pre montáž RAL, ktoré platia pre nástenné okná. Montáž okien podľa nemeckej normy RAL znamená rozmiestnenie tesnenia v troch úrovniach, ktoré takmer v úplnosti zabraňuje vzniku tepelných mostov. Aj keď takáto montáž strešného okna nie je možná kvôli samotnej strešnej konštrukcii, pri profesionálnej montáži je stále možné dosiahnuť najvyššiu úroveň tesnenia a zabrániť tak tepelným stratám pri vykurovaní a vetraní podkrovia. Na utesnenie všetkých spojov a ochranu konštrukcie pred vlhkosťou sa používa vonkajší izolačný rám, sekundárne lemovanie pre vodotesný spôsob montáže a parozábrana z vnútornej strany, ktorá slúži na ochranu konštrukcie pred prenikaním vlhkosti.
2. Montáž strešného okna: správny postup
2.1. Montáž strešného okna si vyžaduje správnu polohu okna
Pred montážou strešného okna je potrebné určiť optimálnu polohu okna na streche. Odporúča sa umiestniť strešné okno do podobnej výšky ako sa umiestňuje bežné okno v zvislej stene, spodnú hranu okna do výšky 90 až 110 cm od podlahy a hornú hranu okna do výšky max. 220 cm od podlahy. Všeobecným pravidlom je, že každé okno by malo byť osadené tak, aby sa s ním ľahko manipulovalo a výnimkou nie sú ani strešné okná. Nemenej dôležité je, aby sa umiestnením okna získal najlepší možný výhľad nielen v stoji, ale aj v sede. Šírka strešného okna nezávisí od vzdialenosti krokiev, otvory v streche môžu byť prispôsobené šírke okna. Predsa však šírka strešného okna môže byť prispôsobená rozstupu krokiev tak, aby sa pri montáži okna čo najmenej zasahovalo do konštrukcie strechy.
2.2. Montáž strešného okna uľahčí výber správnych rozmerov okna
Jedným z prvých tipov, vďaka ktorým bude montáž strešného okna oveľa jednoduchšia, je, že šírka okna by mala byť rovnaká ako vzdialenosť medzi dvoma susednými trámami (70 cm – 80 cm). Pri tomto spôsobe montáže je zasahovanie do strešnej konštrukcie minimálne. Na šikmej streche sa okno ukladá na strešné laty, na zadnú rovinu strešnej konštrukcie. Je možná aj montáž strešných okien do plochých striech.
Opísaný postup montáže strešného okna je považovaný za príklad klasickej montáže na šikmú strechu.
2.3. Miesto montáže strešného okna
Miesto montáže strešného okna závisí od polohy poslednej strešnej laty, na ktorej leží strešná krytina. Je dôležité, aby bola šírka otvoru väčšia o 4 cm až 6 cm, pretože sa tak vytvorí priestor potrebný na izoláciu medzi rámom a strešnou konštrukciou. Práve v tejto časti, medzi rámom a konštrukciou, môže dochádzať k najväčším tepelným stratám pri nesprávnej alebo nedostatočnej izolácii. Preto je potrebné osobitný dôraz klásť na zhotovenie tepelnej izolácie okolo celého obvodu strešného okna, nielen z vonkajšej, ale aj z vnútornej strany.
3. Montážna sada – montáž strešného okna nebola nikdy taká jednoduchá
3.1. Montáž strešného okna pomocou montážnej sady
Aby sa predišlo zlej montáži strešného okna a iným problémom, pri montáži sa odporúča použiť špeciálnu montážnu sadu. Tento set obsahuje na mieru vyrobený izolačný rám, ktorý sa inštaluje pri montáži okna na pripravený otvor. Tým sa dosiahne maximálna izolácia medzi rámom a konštrukciou, tepelné straty sú minimálne. Strešné okno sa potom jednoducho namontuje na pripravený izolačný rám.
3.2. Vodotesnosť montážnej sady
Montážna sada obsahuje aj sekundárne lemovanie, vyrobené tiež na mieru okna, ktoré slúži na zamedzenie prenikaniu vody. Okrem toho chráni okno pred vodou (zarosením), ktorá sa hromadí pod kovovým okrajom strechy. Lemovanie je pripevnené na rám okna, okolo neho je umiestnená paropriepustná fólia.
3.3. Správna montáž strešného okna vyžaduje parozábranu
Tretím komponentom montážnej sady je parozábrana, ktorá sa jednoducho umiestňuje dovnútra okolo okna, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti a pary do konštrukcie, zároveň chráni izoláciu aj konštrukciu strechy. Parozábrana je tiež vyrobená na mieru.
4. Vnútorná strana strešného okna
Rovnakú pozornosť ako vonkajšiemu prevedeniu treba venovať aj vnútornej strane strešnej konštrukcie. Okrem strechy treba zatepliť aj špalety a vyplniť všetky medzery okolo strešného okna. Na spodnej strane by špaleta mala stáť vertikálne a na hornej strane horizontálne. Výsledkom je optimálna cirkulácia vzduchu a zároveň maximálne využitie svetla. Na špalety sa väčšinou používa drevo alebo sadrokartónové dosky. Výber spravidla závisí od materiálov, ktoré už boli použité vo zvyšku miestnosti.
5. Koľko stojí montáž strešného okna?
Cena strešného okna závisí od veľkosti okna, materiálu rámu, počtu okien, spôsobu otvárania a samozrejme od výrobcu. Pri strešnom okne je veľmi dôležitá montáž. Bude potrebná aj montáž sadrokartónu a maliarske práce. Cena okna sa pohybuje v rozmedzí 250 až 400 EUR/m2, takže za okno s rozmermi 80 cm × 160 cm zaplatíte okolo 350 EUR. Dodanie okien a montáž bude stáť ďalších 100 až 120 EUR, vytvorenie lemovania ešte okolo 100 EUR.
Postup montáže samozrejme závisí od samotných strešných okien a výrobcov, dodávateľov, resp. montážnikov, ktorí vám ochotne poradia a práce odvedú profesionálne. Na našej stránke nájdete ďalšie rady týkajúce sa tejto témy, tiež výrobcov a dodávateľov, s ktorými spolupracujeme. Môžete nám zaslať dopyt, rozošleme ho len relevantným dodávateľom, ktorí pripravia ponuku presne zodpovedajúcu vašim požiadavkám.