Pre oblasť

  Zelená stena je skvelým prvkom interiérového dizajnu

  Určite ste už počuli o zelených stenách alebo vertikálnych záhradách. Sú to steny plné  vegetácie a väčšinou sa nachádzajú v interiéri. Robia prostredie interiéru krajším a bohatším, čistia a ochladzujú vzduch a znižujú hluk. Vďaka svojmu udržateľnému pozitívnemu vplyvu na životné prostredie sú základom zelenej architektúry a trendovým prvkom interiérového dizajnu.
  Odborný článok 51
  zelena-stena-interier.jpg
  Máme 344 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  1. Aké je zloženie zelenej steny?

  Zelené steny pozostávajú z rastlín, ktoré sú umiestnené v pestovateľskom médiu. Pri navrhovaní zelených stien si treba dať pozor na hmotnosť všetkých prvkov budúcej steny, pretože rozhodne nepôjde o klasické prvky, resp. bežné záhradné záhony. Rastliny sa však vo väčšine prípadov nesadia do zeme, ale do rastového média pozostávajúceho zo špeciálnych vlákien kamennej alebo sklenej vlny, ktoré dlhšie zadržujú vodu a živiny. Rastliny zasadené do prefabrikátov, ktoré tvoria stenu, sú prispôsobené životu v takýchto, tzv. pestovateľských substrátoch. Na zelených stenách najčastejšie nájdeme jednoduché rastliny, ktoré sa používajú v kuchyni na prípravu jedál (mäta, bazalka, šalát) alebo okrasné rastliny (veľa tráv, vianočná pšenica...).

  2. Montáž zelenej steny

  2.1. Zelenú stenu tvoria panely

  Tento typ steny tvorí skeletová konštrukcia, na ktorej sú pripevnené panely s rastlinami. Ich montáž je jednoduchá (clickový systém) – panely sa dajú navzájom jednoducho spájať bez ďalšieho náčinia. Pre vnútorné zelené steny sa odporúča zvoliť klasický systém s hliníkovými kvetináčmi pripevnenými k panelom. Keď rastliny dostatočne vyrastú, črepníky už nebude vidieť, ale ak sa rozhodnete pre nižšie rastliny (napr. mach), existuje aj perforovaný hliníkový panelový systém. Panely sú dostupné v rozmeroch 100 cm × 100 cm alebo 50 cm × 50 cm.

  2.2. Ručné polievanie zelenej steny

  Podľa konštrukcie a návrhu zelenej steny sa určuje aj to, ako budú rastliny polievané a vyživované. Existujú dve možnosti: manuálne a automatické zavlažovanie rastlín. Ručné polievanie sa vykonáva pomocou rozprašovača vody, ktorý rozptýli kvapky vody rovnomerne po povrchu. Takéto polievanie je vhodné len pre menšie zelené steny, pre veľké odporúčame automatický zavlažovací systém.

  2.3. Veľká zelená stena – automatické zavlažovanie

  Ak sa rozhodnete pre väčšiu zelenú stenu, určite odporúčame inštalovať automatické zavlažovanie, pretože ušetrí veľa času a energie a navyše váš domov zostane čistý. Plocha, na ktorej bude inštalovaná zelená stena, musí mať zabezpečený prívod vody a drenáž.

  Ako funguje automatické zavlažovanie? Zelená stena môže pozostávať z niekoľko modulov. Tie najvyššie majú zabudovaný dávkovací žľab, ktorý zabezpečuje rovnomerný prietok vody, ktorá následne preteká priehradkami všetkých modulov zelenej steny. Voda nakoniec odteká do zberača vody so zátkou a hadicou, ktorá umožňuje ľahké odvádzanie prebytočnej vody. Systém je kruhový, čo znamená, že prebytočnú vodu možno použiť na opätovné zavlažovanie. Ušetrí sa tak veľké množstvo vody (ekologické polievanie), čo sa pri ručnom polievaní nedá dosiahnuť.

  O udržanie primeranej vlhkosti a živín v pôde panelov sa stará aj automatický závlahový systém.
  Vnútornú zelenú stenu tvoria moduly, do ktorých sa vkladajú kvetináče. Nakoniec rastliny prerastú črepníky a už ich nebudete vidieť. Zdroj: moga.eu
  Vnútornú zelenú stenu tvoria moduly, do ktorých sa vkladajú kvetináče. Nakoniec rastliny prerastú črepníky a už ich nebudete vidieť. Zdroj: moga.eu

  3. Živá zelená stena zvyšuje kvalitu bývania

  3.1. Nič neskrášli interiér viac ako zelená stena

  Zelené steny sa využívajú v uzavretých priestoroch, kde ľudia trávia veľa času a pre ktorých je dôležitá kvalita bývania. Izbové rastliny sú dnes jedným zo základných prvkov interiérového dizajnu. Odvážnejším ťahom je použitie vertikálnych plôch na výsadbu zelene namiesto niekoľkých črepníkových rastlín, ktorá oživí a obohatí celý povrch steny. Rastliny svojimi pozitívnymi vlastnosťami v pracovnom prostredí zvyšujú efektivitu, kreativitu, relaxujú a pohľad na rastliny uľaví očiam.

  Vertikálne záhrady sú vďaka svojej vizuálnej príťažlivosti ideálnym doplnkom do monotónnych interiérov.

  3.2. Zelená stena slúži ako dodatočná izolácia

  Pozitívnou vlastnosťou obvodových stien obohatených o rastliny z vnútornej strany je určite to, že rastliny steny dodatočne izolujú. Zvlášť prispievajú k dodatočnej zvukovej izolácii, pretože zem a lístie tlmia zvuky. Zelená stena tak môže byť výborným riešením do miestností so zlou zvukovou izoláciou, kde je zvýšený prechod hluku medzi miestnosťami. Tiež účinne zmierňuje teplotné výkyvy a absorbuje UV žiarenie. Rastliny nachádzajúce sa vo vertikálnych záhradách zlepšujú kvalitu vzduchu, pretože ide o filtre, ktoré premieňajú oxid uhličitý na kyslík a odvádzajú z miestnosti ďalšie škodliviny.

  Zelená stena znižuje hladinu CO2 vo vzduchu až o 40 % a obsah pevných častíc o 60 %.

  4. Zelená stena ovplyvňuje existujúcu konštrukciu

  Ak chcete obložiť celú stenu rastlinami, je potrebné si uvedomiť, že takáto stena je dosť ťažká kvôli väčšiemu množstvu zeminy, rastlinám a podkonštrukcii. Ak stena nebola projektovaná na také veľké dodatočné zaťaženie, realizácia zelenej steny môže ovplyvniť statickú stabilitu steny. Ak chcete mať vo svojom interiéri skutočne veľkú vertikálnu plochu zelenej steny s hustou výsadbou, statik musí najskôr urobiť výpočty a analyzovať únosnosť steny pri zvýšenom zaťažení, ktoré predstavuje zelená stena.

  Veľké zelené steny nie sú v žiadnom prípade vhodné pre sadrokartónové steny (priečky), ktoré neboli projektované na veľké dodatočné zaťaženie. V tomto prípade odporúčame  menšiu zelenú plochu alebo zelenú stenu na nosnej stene.

  5. Životnosť živej zelenej steny

  Keďže ide o novú technológiu, ktorá sa presadila len v posledných dvoch desaťročiach, nie je dostatok údajov, na základe ktorých by sa dala presne predpovedať životnosť steny so živými rastlinami. Na základe doterajších skúseností možno povedať, že životnosť zelenej steny je približne 20 rokov, čo však neznamená, že jednotlivé rastliny tak dlho vydržia. V cykle trvajúcom dve desaťročia bude potrebné presadiť ich niekoľkokrát a jasným signálom k tomu bude stagnácia a vysychanie rastlín, keď koreňový systém už nemá dostatok priestoru na ďalší rast. Vtedy treba rastliny rozdeliť a rozmnožiť, aby sa zmenšil ich objem a objem koreňového systému. Rastliny sa tak omladia a budú lepšie rásť.

  Viacročné rastliny (trvalky) rastú v stene asi 10 rokov a za ten čas ich treba niekoľkokrát preriediť a  zmenšiť ich objem. Po tomto období sa môže stať, že ani tento postup nebude stačiť, rastlinu bude potrebné vymeniť za novú. Mach je menej náročný na pestovanie.

  6. Druhy rastlín pre živé zelené steny

  Na živé zelené steny sa hodí mnoho druhov rastlín, od klasického brečtanu, hosty a vavrínu až po bylinky ako bazalka, petržlen a podobne. Vo všeobecnosti sa na zelenú stenu nehodia kvitnúce rastliny, pre ktoré nie je ideálny vertikálny rast a uschnuté kvety by padali na zem. Takéto rastliny sú nevhodné aj kvôli alergiám a peľu. Vysadené môžu byť aj nižšie rastliny, napr. rôzne druhy machov, ktorých údržba je obzvlášť jednoduchá. Pri výbere rastlín je potrebné dbať na to, v akých podmienkach budú rásť: niektoré potrebujú viac svetla, iným sa darí aj v tmavších miestnostiach. Niektoré potrebujú viac starostlivosti, iné menej.

  Zelené steny priaznivo pôsobia na pohodu a koncentráciu ľudí v danej miestnosti a výrazne znižujú hluk
  Zelené steny priaznivo pôsobia na pohodu a koncentráciu ľudí v danej miestnosti a výrazne znižujú hluk

  7. Údržba zelenej steny

  7.1. Zelená stena si vyžaduje pravidelnú údržbu

  Zelená stena si síce nevyžaduje špeciálnu údržbu, ktorá by sa líšila od údržby izbových rastlín v črepníkoch. Údržba je náročnejšia kvôli veľkému množstvu rastlín, ktoré je neporovnateľné s rastlinami v črepníkoch. Náročnejšie je aj presádzanie a polievanie rastlín, keďže ich nemôžeme presunúť na terasu či balkón, aby sme pri týchto prácach nezašpinili byt.

  7.2. Nástroje na údržbu zelenej steny

  Na údržbu zelenej steny budete potrebovať správne náradie. Je zrejmé, že zelenú stenu nemožno polievať obyčajnou záhradnou kanvou na polievanie kvetou, pretože jej povrch je zvislý. Zelené steny sa preto polievajú postrekovačom, ktorý malé kvapôčky vody rovnomerne rozptýli po ploche cca 1 m2, ale nevlhčí podlahu okolo zelenej steny. Určite odporúčame montáž automatického zavlažovacieho systému, ktorý vám polievanie uľahčí. Ručná zálievka je vhodná len pre menšie zelené steny.

  Rastliny v zelenej stene potrebujú hnojivo, aby rástli rýchlejšie a krajšie. Hnojivá pre vertikálne zelené steny dostať v špecializovaných záhradkárskych predajniach a škôlkach, tiež v niektorých lepšie zásobených predajniach s predajným oddelením záhradnícke potreby, kvetinárstvo.

  8. Umelé zelené steny

  8.1 Kedy je umelá zelená stena tou správnou voľbou?

  Ak nemáta čas zaoberať sa údržbou zelenej steny, dobrou alternatívou môže byť umelá zelená stena – zelená stena s plastovými rastlinami. Tie sú dnes také realistické, že aj hmatom veľmi ťažko rozoznáme rozdiel medzi skutočnými a umelými rastlinami. Umelá zelená stena môže byť výborným riešením do interiéru, kde umiestnenie vertikálnej zelenej steny so živými rastlinami nie je možné. Takými sú napríklad tmavé, suché a vlhké miesta, kde sa rastlinám vôbec nedarí.

  8.2. Umelá zelená stena nevyžaduje údržbu

  Umelé zelené panely majú v porovnaní s prírodnými zelenými stenami niekoľko výhod: neopadávajú listy, umelá zelená stena nepotrebuje žiadnu údržbu, neusádza sa v nej hmyz,  stena je vždy zelená aj bez slnečného svetla a vody. Rastliny netreba presádzať, polievať, hnojiť. Umelé panely sú na trhu dostupné v bežných rozmeroch 100 cm × 100 cm alebo 50 cm × 50 cm. Vybrať si môžete z rôznych napodobenín rastlinných druhov, ako je vavrín, hosta, rôzne druhy brečtanu alebo vopred pripravený zmiešaný porast.

  8.3. UV ochrana umelej zelenej steny je nevyhnutná

  Ak sa rozhodnete pre umelú zelenú stenu, odporúčame vám vybrať si stenu s UV ochranou, inak plastové rastliny časom vyblednú. Pred kúpou sa opýtajte výrobcu, či sú panely dostatočne chránené pred slnečným žiarením. Problémom nie je len priame slnko; časom vyblednú aj panely, ktoré nikdy neboli vystavené slnečnému žiareniu.

  Odborný článok 51
  Autor: Daibau casopis
  Máme 344 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 344 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 344 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn
  9.2
  0

  Interior Ceramic s.r.o.

  Nitrianske Hrnčiarovce
  8.6
  0

  Ing. Ľubomír Antol

  Bardejov
  8.7
  0

  AZ-MODI, s.r.o.

  Skalica
  9.7
  0

  I&R Design

  Kamenín
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI INTERIÉROVÝ DIZAJN?

 • Interiérový dizajn Bánovce nad Bebravou
 • Interiérový dizajn Banská Bystrica
 • Interiérový dizajn Bardejov
 • Interiérový dizajn Bratislava
 • Interiérový dizajn Brezno
 • Interiérový dizajn Bytča
 • Interiérový dizajn Čadca
 • Interiérový dizajn Detva
 • Interiérový dizajn Dolný Kubín
 • Interiérový dizajn Dunajská Streda
 • Interiérový dizajn Galanta
 • Interiérový dizajn Gelnica
 • Interiérový dizajn Hlohovec
 • Interiérový dizajn Humenné
 • Interiérový dizajn Ilava
 • Interiérový dizajn Kežmarok
 • Interiérový dizajn Komárno
 • Interiérový dizajn Košice
 • Interiérový dizajn Krupina
 • Interiérový dizajn Kysucké Nové Mesto
 • Interiérový dizajn Levice
 • Interiérový dizajn Levoča
 • Interiérový dizajn Liptovský Mikuláš
 • Interiérový dizajn Lučenec
 • Interiérový dizajn Malacky
 • Interiérový dizajn Martin
 • Interiérový dizajn Medzilaborce
 • Interiérový dizajn Michalovce
 • Interiérový dizajn Myjava
 • Interiérový dizajn Námestovo
 • Interiérový dizajn Nitra
 • Interiérový dizajn Nové Mesto nad Váhom
 • Interiérový dizajn Nové Zámky
 • Interiérový dizajn Partizánske
 • Interiérový dizajn Pezinok
 • Interiérový dizajn Piešťany
 • Interiérový dizajn Poltár
 • Interiérový dizajn Poprad
 • Interiérový dizajn Považská Bystrica
 • Interiérový dizajn Prešov
 • Interiérový dizajn Prievidza
 • Interiérový dizajn Púchov
 • Interiérový dizajn Revúca
 • Interiérový dizajn Rimavská Sobota
 • Interiérový dizajn Rožňava
 • Interiérový dizajn Ružomberok
 • Interiérový dizajn Sabinov
 • Interiérový dizajn Šaľa
 • Interiérový dizajn Senec
 • Interiérový dizajn Senica
 • Interiérový dizajn Skalica
 • Interiérový dizajn Snina
 • Interiérový dizajn Sobrance
 • Interiérový dizajn Spišská Nová Ves
 • Interiérový dizajn Stará Ľubovňa
 • Interiérový dizajn Stropkov
 • Interiérový dizajn Svidník
 • Interiérový dizajn Topoľčany
 • Interiérový dizajn Trebišov
 • Interiérový dizajn Trenčín
 • Interiérový dizajn Trnava
 • Interiérový dizajn Turčianske Teplice
 • Interiérový dizajn Tvrdošín
 • Interiérový dizajn Veľký Krtíš
 • Interiérový dizajn Vranov nad Topľou
 • Interiérový dizajn Žarnovica
 • Interiérový dizajn Žiar nad Hronom
 • Interiérový dizajn Žilina
 • Interiérový dizajn Zlaté Moravce
 • Interiérový dizajn Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené