Pre oblasť

  Klimatizácia

  Článok si prečítalo viac ako 1299+ používateľov
  Extrémne teploty vzduchu – tropické letné dni a noci – sa vyskytujú počas roka čoraz častejšie a často sú na nevydržanie. Preto sa stále viac rozhodujeme inštalovať klimatizáciu do našich bytov, domov, kancelárií a ďalších miestností. Pri výbere klimatizácie odporúčame orientovať sa na značky, ktoré ponúkajú rôzne užitočné funkcie pre správne nastavenie jej chodu. To umožní ušetriť na prevádzke, a čo je ešte dôležitejšie, vyhnúť sa akýmkoľvek negatívnym účinkom na naše zdravie.
  Odborný článok 1299
  klimatizacia
  Máme 651 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  Klimatizácia je zariadenie používané na úpravu teploty, vlhkosti, čistoty a distribúcie vzduchu. Nasáva vzduch z vonkajšieho prostredia, ktorý sa ďalej filtruje a podľa potreby sa ohrieva alebo ochladzuje, zvlhčuje, vysušuje a rozvádza. Rôzne filtre umožňujú dosiahnuť v klimatizovanom priestore zdravú a kvalitnú klímu. Klimatizačné zariadenie okrem toho, že privádza vzduch z vonka, čistí ho a ovplyvňuje jeho vlhkosť. 

  1. Aký má byť rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou?

  Základným pravidlom je, že teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom by nemal prekročiť päť až sedem stupňov. Ak je vonku napríklad 32 °C, čo je v našej krajine už takmer bežná letná teplota, vhodná teplota v klimatizovanom priestore by mala byť okolo 25 až 27 stupňov Celzia.  Často ide o nesprávnu manipuláciu s klimatizáciou a nevhodné nastavenie teploty, ktoré môže spôsobiť zdravotné problémy, u citlivejších ľudí môže vyvolať kolaps. Zároveň sa odporúča udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti medzi 50 až 60 %. Ak je hladina vlhkosti vyššia, aj teplo vnímame vyššie ako je reálne. Kvalitná klimatizácia umožňuje znížiť vlhkosť vzduchu na ideálnu. Pomocou tejto funkcie klimatizačného zariadenia dokážete schladiť vzduch aj bez zníženia teploty v miestnosti.

  2. Správne nastavenie prúdenia studeného vzduchu

  Pre klimatizáciu je veľmi dôležité aj správne nastavenie prúdenia studeného vzduchu. Súvisí to s funkciou ovládania lamiel, ktoré môžu byť nastavené na vyváženú distribúciu chladného vzduchu po celej miestnosti (rovnomerné chladenie) alebo prúdenie vzduchu môže byť nasmerované na jedno konkrétne miesto. V žiadnom prípade by vzduch nemal prúdiť priamo na osoby nachádzajúce sa v interiéri. Niektoré typy klimatizácií majú unikátnu funkciu viac zónového inteligentného oka, ktoré sleduje osoby v priestore a prúdenie vzduchu automaticky usmerní mimo nich. Alebo ak sa v miestnosti nikto nenachádza dlhšie ako 20 minút, klimatizácia sa sama môže prepnúť do energeticky úsporného režimu s nižším chladiacim výkonom.

  Odborná rada zo spoločnosti Chladiarenstvo PINGUIN Smižany

  1. Prečo je dôležitá pravidelná údržba a čistenie klimatizačných zariadení a ako často by
  sme ju mali vykonávať?

  Údržba klimatizačných zariadení je dôležitá z viacerých hľadísk. Chýbajúca údržba môže spôsobiť poruchu zariadenia, môže zapáchať, mať negatívny vplyv na naše zdravie. Klimatizácia pri svojej prevádzke schladzuje vzduch v miestnosti, filtruje a prečisťuje ho. Vnútorné filtre zachytávajú prach, peľ, roztoče, rôzne patogény, baktérie. Vnútro klimatizačnej jednotky je pri chladení vlhké, preto je dôležité pravidelne jej filtre čistiť, dezinfikovať aby sa tieto patogény nerozmnožovali. Vnútorná jednotka klimatizácie svojou činnosťou cirkuluje v miestnosti veľké množstvo vzduchu, ktorý potom vracia do miestnosti schladený a prečistený. Ak je zanesený a znečistený výparník (prach, srsť a pod.), je ťažké aby cez neho prúdil vzduch bez prekážky. Klimatizácia potom nemá želaný výkon, vedie k chybnému fungovaniu, znižuje efektivitu zariadenia a zvyšuje spotrebu prúdu. Pri údržbe sa vyčistí vnútorná a vonkajšia jednotka (výparník, lamely, hadica na odvod kondenzátu, filtre -uhlíkový, katechínový, plazmový, s iontami striebra, HEPA a pod..) vhodnými dezinfekčnými a čistiacimi prípravkami na to určenými. Údržbu a čistenie by sme odporúčali vykonávať 1-2x ročne, resp. pred začiatkom sezóny/po sezóne chladenia, vykurovania.

  2. Koľko stojí montáž klimatizácie a koľko trvá?

  Montáž klimatizácie začína približne pri sume 250 eur pri jednoduchej montáži a vzdialenosti do 4 m (potrubie). Trvanie je individuálne, no myslím že skúsení a šikovní odborníci ju vedia zvládnuť za 3-4 hodiny.

  3. Aká je inverterová klimatizácia a aké má výhody?

  Je veľmi populárna, na našom trhu najpoužívanejšia. Rozdiel od tzv. on/off klimatizácie a klimatizácie s invertorom spočíva v technológii vo vnútri zariadenia a to v kompresore. Kompresor má najväčší odber elektrickej energie. Tzv. on/off klimatizácia beží stále na konštantný výkon, invertorová prispôsobuje svoj výkon aktuálnym potrebám vnútornej jednotky. Takýmto spôsobom dochádza k úsporám elektrickej energie a tiež predlžuje životnosť klimatizácie.

  Pán Juraj Momotjuk, spoločnosť Chladiarenstvo PINGUIN Smižany

  3. Nastavenie časovača

  Počas leta, keď vonku zúria neznesiteľné horúčavy, existuje možnosť využiť funkciu časovača, ktorú má novší typ klimatizácie. Vďaka tejto funkcii po práci môžete prísť do ideálne vychladeného domova. Ide o efektívnejší a ekonomickejší chod klimatizačného zariadenia. Nastavenie časovača je veľmi jednoduché, stačí si na klimatizačnej jednotke navoliť čas, deň a hodinu, kedy sa má zariadenie zapnúť a vypnúť, a doma vás bude čakať príjemný chládok. V súčasnosti sú k dispozícii aj klimatizácie, ktoré majú zabudovaný wi-fi adaptér a umožňujú ovládanie cez Online Controller. Klimatizáciu tak môžete ovládať kedykoľvek a odkiaľkoľvek, stačí len jednoduché pripojenie na internet.

  Pre tých, ktorí majú radi inteligentné technológie, určite bude zaujímavá funkcia IFTTT („If this then that“), ktorá dokáže zapnúť klimatizáciu na základe vonkajšej teploty a GPS senzora v aute alebo mobile. Klimatizácia sa automaticky zapne a vychladí priestory tak, aby ste v nich mali po príchode domov maximálny komfort.   

  4. Klimatizáčné zariadenie pre nerušený spánok

  Ak klimatizácia musí byť zapnutá aj v noci počas spánku, je potrebné obstarať také klimatizačné zariadenie, ktoré nebude pôsobiť rušivo. Pri výbere klimatizácie je potrebné uistiť sa, či obsahuje aj nočný režim a aká je jej minimálna hlučnosť. Klimatizácie jednotlivých výrobcov dosahujú výnimočne nízku hlučnosť. 

  Odborný článok 1299
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Klimatizácia?

  Máme 651 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 651 realizátorov v oblasti Klimatizácia
  10
  4

  VPK, s.r.o.


  8.7
  0

  Ján Kleberc


  9.7
  0

  BTK - bývanie, teplo, klimatizácia, s.r.o.


  8.8
  0

  NP Servis


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené