Pre oblasť

  Záhradnícke služby

  Článok si prečítalo viac ako 833+ používateľov
  Príroda je ideálne miesto pre relax a zábavu. Ak ste majiteľom rodinného domu, určite máte záhradu – kúsok prírody, v ktorom sa cítite príjemne, oddychujete, relaxujete a vaše deti majú miesto na hru a zábavu. Staviate dom a chcete si založiť záhradu, alebo vám záhrada zunovala a chcete ju osviežiť, skrášliť, zútulniť a na uvedené práce nemáte dostatok času? Hľadáte odborníka na záhradnícke práce? V súčasnosti sú firmy, ktoré ponúkajú komplexné záhradnícke služby. 
  Odborný článok 833
  zahradnicke sluzby
  Máme 709 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  1. Nový dom, nová záhrada

  Veľká väčšina začína o úprave pozemku, na ktorom stojí vysnívaný dom rozmýšľať pred dokončením novostavby alebo až po nasťahovaní sa do domu. Okolie domu je tvárou jeho majiteľov, preto treba dbať na to, aby vyzeralo upravene a atraktívne. Keď ide o zakladanie záhrady, mnohí sa s chuťou pustia do práce, mysliac, že sa s týmito prácami popasujú sami, ale po určitom čase zistia, že vytvoriť príjemné okolie, kde budú tráviť svoj voľný čas vôbec nie je jednoduché a nespĺňa ich predstavy a očakávania a nezostáva im nič iné iba vyhľadať spoločnosť, ktorá sa zaoberá realizáciou týchto prác, zveriť práce ľuďom, ktorí disponujú určitými skúsenosťami, odbornými znalosťami a zručnosťami. Sú to záhradní architekti a záhradníci, ktorí majú znalosti aj potrebné stroje. Terénne úpravy zahŕňajú plánovanie okolia domu, dvoru a záhrady, vypracovanie projektu, v ktorom je obsiahnutá úprava terénu, výsadba stromov a kríkov, založenie trávnika, vytváranie kvetinových zákonov, navrhovanie jazierok, skaliek, chodníkov a mnoho ďalších prác. Tak, ako existuje výstavba domu na kľúč, sú spoločnosti, ktoré dodávajú aj záhrady na kľúč, zrealizované presne podľa vašich predstáv. Navrhnú vám okrasnú záhradu alebo riešenie pre zelené plochy a zabezpečia ich realizáciu.

  2. Obnova existujúcich záhrad

  S ubiehajúcimi rokmi, môžete mať pocit, že záhrada viac nespĺňa vaše potreby a očakávania. Stromy sa rozrástli a tienia kvetinové záhony, živý plot potrebuje radikálnu úpravu, skalka stratila na svojej pôvodnej kráse... Je vhodná chvíľa rozmýšľať o rekonštrukcii záhrady. A znova si môžete na pomoc prizvať spoločnosť poskytujúcu záhradnícke služby, ktorá môže zmeniť vzhľad vašej záhrady tak, aby ste si záhradu a voľné chvíle strávené v nej opäť užívali. Rekonštrukciou záhrady môžu byť obsiahnuté rovnaké práce ako práce, ktoré je potrebné vykonať v súvislosti s vytváraním novej záhrady, v mnohých prípadoch počnúc plánovaním (založenie trávnika - trávnikový koberec alebo klasicky siaty trávnik, výsadba stromov, drevín, založenie trvalkových záhonov, vybudovanie záhradných jazierok a podobne).

  Odborná rada zo spoločnosti Troja záhrady s.r.o.

  1. Prečo by sme mali spolupracovať s odborníkom, keď ide o úpravu dvora a záhrady?

  Založenie, či úprava záhrady je veľmi komplexná záležitosť. Odborník v tomto odvetví prediskutuje so zákazníkom priestorovo - funkčné rozdelenie pozemku podľa predstáv zákazníka s prihliadnutím na logiku usporiadania priestoru. Po vytýčení pevných bodov sa pristupuje k návrhu zelene, vodných prvkov a neživých prvkov. Záhradný architekt musí poznať nároky rastlín (slnečné žiarenie, potreba vody, vzájomné spolužitie druhov a.p.), ako aj ich zmysluplnú a estetickú kombináciu. Je tiež dôležité zachovať technologické postupy pri výsadbe, zapojeniach závlahových systémov, kladenie obrubníkov atď. Pri svojpomocnom zakladaní zelene sa často stáva, že sa nedodržia ani základné podmienky výsadieb a biologické nároky rastlín. Náprava v týchto prípadoch býva ťažká a finančne náročnejšia.

  2. Koľko priemerne stoja terénne úpravy pre dom a od čoho cena závisí?

  Terénne úpravy sú súborom strojových a ručných prác potrebných na zmenu vzhľadu terénu a zmenu mechanicko - fyziologických vlastností pôdy. Podľa náročnosti zvoleného cieľa môže ísť o práce minibagrom, alebo len o zmenu štruktúry pôdy rotavátorom / zemnou frézou a následné ručné rovnanie terénu. Ceny pre minibagre sa v priemere pohybujú od 25 - 30€ / motohodina. Ceny rotavátorovania sú závislé od druhu a tvrdosti pôdy ako aj požadovanej hĺbky úpravy pôdneho profilu ( 0,7 - 4,50€ / m2). Ďalší náklad je ručná úprava terénu.

  3.Trávnik je určite časť záhrady, ktorá bude vyžadovať najväčšiu trpezlivosť a starostlivosť. Ako sa oň správne postarať?

  Trávny porast je veľmi zložitý ekosystém. Prvým základom je samozrejme správne založenie trávnika a dodržanie technologických postupov jeho zakladania - správne lôžko, dobre navrhnutý závlahový systém, sieť proti krtom a.p. V priebehu roka je dôležité urobiť vertikutáciu na jar, prípadne aj na jeseň a to správnym spôsobom. Po vertikutácii prichádza na rad trávnikové hnojivo, ktoré je potrebné aplikovať rovnomerne v prípade možnosti každé 2 mesiace počas vegetácie. Na jesenné hnojenie trávnika použijeme Jesenné hnojivo, ktoré má znížený obsah dusíka a napomáha lepšiemu prezimovaniu. V prípade zaburinenia je možné burinné rastliny odstrániť mechanicky, alebo použitím selektívneho herbicídu. Aerifikácia - menej používaný spôsob prevzdušňovania trávnika. Trávnik ako aj iné rastlinné spoločenstvá môže trpieť hubovými chorobami alebo ho môžu ničiť škodcovia. V tomto prípade je na rade chemická ochrana podľa druhu patogénu.

  Pán Ing. Peter Závalec, spoločnosť Troja záhrady s.r.o.

  3. Pravidelná údržba záhrady

  Po realizácii akýchkoľvek úprav okolia vášho domu – dvoru a záhrady, potrebné je zabezpečiť pravidelnú údržbu, pretože rastliny neustále rastú. Starostlivosť o rastliny nie je jednoduchá úloha, treba poznať vlastnosti každého stromu, kríka alebo kvetu. Náročná je aj údržba trávnika, ktorý si vyžaduje pravidelné kosenie, vertikutáciu, hnojenie, odburinenie, zavlažovanie...

  Záhrada zriadená na trávenie voľného času by mala byť minimalistická, aby v nej bola čo najmenej potrebná práca spojená so starostlivosťou a údržbou. Ak však nemáte vôbec voľný čas, ktorý by ste mohli venovať údržbe vašej záhrady, a chcete ju mať peknú, upravenú, ba priam ukážkovú, najlepšie je zveriť jej údržbu skúseným záhradníkom, alebo firmám, pretože majú potrebné znalosti, zručnosti, náčinie a stroje, a ponúkajú napr. jednorazovú údržbu trávnikov a záhrad, alebo poskytujú záhradnícke služby po celú sezónu, kompletný servis záhradníckych prác, aby si Vaša záhrada zachovala krásny a jedinečný vzhľad.   

  Keď ide o celoročnú údržbu záhrady, tá sa môže týkať predovšetkým trávnika, ale netreba zanedbávať ani odborné strihanie a tvarovanie drevín, živých plotov, okrasných drevín alebo ovocných stromov, štepenie stromov... Tiež práce súvisiace s výsadbou letničiek, ochranou rastlín (napr. postreky proti chorobám a škodcom), hnojením, zimnou starostlivosťou o rastliny. Sú firmy, ktoré nielenže urobia vašu záhradu krásnou, ale sa postarajú aj o odvoz a likvidáciu záhradného odpadu, alebo vykonajú ďalšie práce na základe dohody. 

  Pri výbere záhradníka alebo spoločnosti poskytujúcej záhradnícke služby dôležité je uistiť sa, že majú správne odborné vzdelanie aj praktické skúsenosti. Na stránke Daibau je k dispozícii dlhý zoznam overených záhradníckych firiem, ktoré môžete navzájom porovnávať. Pozrite si fotografie ich referencií, recenzie a hodnotenia od iných zákazníkov, potom jednoducho pošlite dopyt a dostanete ponuky na realizáciu.

  Odborný článok 833
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Záhradníctvo?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 709 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené