Koľko stojí zelená strecha? Zelená rovná strecha vám umožňuje úspory, pretože v špecifických podmienkach v zime a najmä v lete, poskytuje potrebnú izoláciu. Úspory budú badateľné v prevádzkových nákladoch, resp. výdavkoch na vykurovanie. Používanie klimatizačných zariadení sa v priestoroch pod strechou tak výrazne zníži. Rastliny tiež prispievajú k zvýšeniu životnosti strechy, pretože vrstvy vegetácie chránia iné, spodné vrstvy strechy. Hydroizolácia je tak chránená pred vplyvmi počasia a inými prípadnými mechanickými poškodeniami. Cena realizácie zelenej strechy (bez železobetónovej konštrukcie a odvodnenia), ktorá zahŕňa ochrannú vrstvu, vegetačnú vrstvu a ozelenenie, tepelnú izoláciu, hydroizoláciu sa pohybuje okolo 90 až 150 EUR/m2. Najdôležitejšia je hydroizolácia a odvodnenie, preto realizáciu rovnej strechy zverte odborníkovi, chybné zhotovenie môže zapríčiniť neželané zvýšenie nákladov.
Komu zveriť realizáciu zelenej strechy? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným realizátorom zelených striech vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! Stačí vyplniť formulár nižšie.
Vaše množstvo
jednotka
Orientačná cena
Vaša cena
Náklady na výstavbu zelenej strechy. Kompletná dodávka materiálu a výroba rovnej zelenej strechy vrátane výroby odtokového žľabu, s upevňovacím materiálom, so všetkými pomocnými, prípravnými a dokončovacími prácami a lešeniami a všetkými potrebnými vodorovnými a zvislými presunmi.
História vývoja zelenej strechy siaha až do začiatku 20. storočia. V tom čase známy architekt Le Corbusier vymyslel záhradu na streche, keďže tvrdil, že koľko štvorcových metrov vystavaným objektom zastaval, architekt by mal nahradiť záhradou na streche budovy. V prípade domov Le Corbusier však ešte nemôžeme hovoriť o takých zelených strechách, ako ich poznáme dnes. Rastliny boli väčšinou vysádzané do kvetináčov alebo zvislých záhonov. Le Corbusierova architektúra však vyvolala dôležitú diskusiu o zachovaní zelených plôch a o tom, ako nahradiť tie prírodné povrchy, ktoré sú zastavané. Za posledných sto rokov technológia a filozofia zelených striech ohromne pokročila, vďaka čomu sú dnešné zelené strechy oveľa ekologickejšie, technologicky a konštrukčne vyspelejšie a všestrannejšie.
Existujú ploché aj šikmé zelené strechy v rôznych variantoch. Ploché zelené strechy môžu byť pochôdzne alebo nepochôdzne a výhodou plochých šikmých striech je, že môžu fungovať ako doplnkový vonkajší priestor domu. Šikmé strechy väčšinou nie sú pochôdzne, keďže ich pre ich sklon nemožno využiť na výsadbu ani pestovanie. Strechy so sklonom väčším ako 45 stupňov zvyčajne nemožno ozeleniť, pretože silné dažde môžu ľahko zmyť všetky inštalované vrstvy.
Zelené strechy majú mnoho výhod. Dnes technológia pokročila natoľko, že sa zelené strechy vyrábajú podľa najvyšších stavebných štandardov, sú veľmi pekné a čo je azda ich najväčšia výhoda – mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Najväčšou hodnotou zelenej strechy je jej priaznivý vplyv na životné prostredie, pretože zabraňuje prehrievaniu atmosféry v dôsledku odrazu slnečnej energie od strechy a pohlcovaniu tepla, ktoré následne materiál postupne uvoľňuje do atmosféry. Zelené strechy zabraňujú nielen prehrievaniu vzduchu, ale aj vášho domu resp. budovy, na ktorej sa nachádzajú. Rastliny na zelených strechách vytvárajú priaznivú bioklímu. V zime fungujú zelené strechy ako dodatočná vrstva tepelnej izolácie, čím pomáhajú znižovať náklady na vykurovanie.
Ďalšou výhodou je, že zelené strechy absorbujú dažďovú vodu a v dôsledku toho oveľa menej vody odteká do kanalizácie. Vďaka tomu v daždivých častiach roka nedochádza k upchávaniu odtoku a výrazne sa znižuje riziko záplav. Zelené strechy tiež chránia budovu a konštrukciu pred krupobitím a UV žiarením, čo predlžuje životnosť budovy.
Ďalšou výhodou zelenej strechy je zníženie emisií škodlivých plynov. Rastliny využívajú oxid uhličitý na procesy fotosyntézy a premieňajú ho na kyslík a zo vzduchu odstraňujú až 80 % ostatných atmosférických častíc.
Okrem početných technologických výhod ponúkajú zelené strechy aj mnohoraké využitie. Ploché zelené strechy je možné využiť predovšetkým ako doplnkový vonkajší priestor, ktorý svojou zeleňou vytvára príjemné prostredie. Na zelenej streche môžete organizovať párty, inštalovať hračky pre deti (pieskovisko, hojdačky, šmýkačky), alebo dokonca urobiť záhradu na streche, pre ktorú vám chýba miesto na zemi. Je to dobré riešenie, keďže takáto záhrada je bez škodcov, ako sú slimáky, divé zvieratá a hlodavce.
Zelené strechy ponúkajú veľa možností výsadby. Aký druh rastlín budete môcť vysadiť, závisí od typu zelenej strechy a hĺbky pôdy, ktorá je k dispozícii – o tom si podrobnejšie povieme nižšie. Ak je zelená strecha pokrytá o niečo hrubšou vrstvou zeminy, môžu na nej rásť nízke kríky, trávy, rôzne trvalky a dokonca aj kvitnúce rastliny. Niektoré zelené strechy s hrubšími vrstvami pôdy umožňujú dokonca výsadbu stromov, ktoré v lete poskytujú príjemný tieň. Kvitnúca zelená strecha je obzvlášť krásna a hodí sa ku každému domu. Budovy so zelenou strechou dobre splynú s každým okolím a v žiadnom prípade nepôsobia rušivo.
Ak chcete na streche pestovať okrem machu a trávy aj iné druhy rastlín, sadenice sa dajú naplánovať tak, aby strecha bola po celý rok zelená. To sa dosiahne výberom vždyzelených rastlín. Okrem ročných období a cyklov kvitnutia musíte vedieť niečo aj o odolnosti jednotlivých druhov rastlín voči poveternostným podmienkam, aké sú vo vašej oblasti. Najodolnejšie a najvhodnejšie sú samozrejme pôvodné druhy rastlín, ktoré sú zvyknuté na miestne podnebie. Pred výberom rastlín vám odporúčame poradiť sa s odborníkom.
Najobľúbenejšia je samozrejme extenzívna zelená strecha. Tento typ zelenej strechy je najmenej náročný na údržbu, nakoľko sú na streche vysadené nízko rastúce rastliny, ktoré nezaťažujú konštrukciu. Hrúbka vrstvy zeminy je v prípade asi 15 cm. Obľúbenými rastlinnými druhmi pre tento typ zelenej strechy sú levanduľa, menšie vždyzelené kríky, okrasné trávy, kosatce a podobne, ale môžete vysadiť aj bylinky ako sú bazalka, šalvia či rozmarín. Možností je skutočne veľa. Takúto strechu je potrebné udržiavať a ošetrovať len dovtedy, kým sa rastliny neprijmú a potom sa im bude dariť bez akejkoľvek opatery. Len v lete, v prípade sucha a extrémnych teplôt, ich treba polievať o niečo častejšie. Tento typ ozelenenia je vhodný pre ploché aj šikmé strechy, neodporúča sa však v prípade striech s extrémne strmým sklonom, pretože silné dažde by mohli zmyť veľkú časť pôdy, ktorú rastliny potrebujú.
Intenzívne zelená strecha je asi najkrajšia a najatraktívnejšia, ktorá si vyžaduje veľa starostlivosti a námahy a je len pre skutočných milovníkov záhrad. V skutočnosti je s nimi toľko práce ako so záhradou. Keď ide o intenzívnu zelenú strechu, možno na nej pestovať všetky druhy rastlín, od nízkych kríkov až po menšie stromčeky, kvitnúce rastliny, kríky a podobne. Z toho dôvodu je potrebné porast pravidelne strihať, prihnojovať, presádzať a samozrejme polievať a v zime pri extrémnych teplotách aj primerane chrániť. Na takýchto strechách často nájdeme nízke javory, borovice, ruže, pivonky a pod. Intenzívne zelené strechy sú vhodné najmä pre budovy, kde sú strešné terasy centrálnym vonkajším priestorom, kde trávime naozaj veľa voľného času. To ospravedlňuje investíciu a úsilie, ktoré musíme vynaložiť na údržbu takejto strechy. Intenzívne terénne úpravy sú vhodné len pre ploché, šikmé strechy, keďže je nevyhnutný stály a ničím nerušený prístup k rastlinám. Hrúbka zeminy pri tomto type strechy je minimálne 20 cm, ale ak plánujete sadbu menších stromčekov, tak do 100 cm. Tým sa výrazne zvyšuje vlastná hmotnosť strechy, ktorá ovplyvňuje celkovú konštrukciu a množstvo materiálu.
Posledným typom zelených striech sú takzvané biotopy, ktoré sú najjednoduchšie na údržbu. Biotopové zelené strechy majú len nízku, autochtónnu vegetáciu, ktorú tvoria machy a nízke trávy. Takáto vegetácia si nevyžaduje žiadnu starostlivosť a je veľmi odolná voči všetkým poveternostným vplyvom. Tento typ je vhodný pre všetky typy striech a najčastejšie sa používa na strechách so strmým sklonom. Na biotopové ozelenenie strechy stačí 5 až 10 cm vrstvy pôdy.
Náročnosť údržby zelenej strechy je najviac ovplyvnená typom ozelenenia strechy. Jednoznačne najnáročnejšie je samozrejme intenzívne ozelenenie strechy, ktoré si vyžaduje hrabanie, hnojenie, strihanie a pravidelnú zálievku a presádzanie. S takouto strechou je asi toľko práce ako s každou stredne veľkou záhradou. Menej údržby si vyžaduje extenzívna zelená strecha, kde sa o trávy a nízke kríky treba starať len v počiatočných fázach rastu a potom stále menej. Biotop, ktorý tvoria machy a trávy, si však nevyžaduje žiadnu údržbu.
Frekvencia a množstvo zavlažovania zelenej strechy závisí výlučne od typu a veľkosti zelenej strechy. Ak ide o intenzívne ozelenenie a náročnejšie druhy rastlín citlivých na sucho, budete ich musieť pravidelne polievať, v jarných a letných mesiacoch každý druhý deň. Biotop nie je potrebné polievať, aj keď sa v letných mesiacoch odporúča prísnejšia kontrola rastu, pretože trávy a mach môžu vysychať a je potrebné ich vymeniť. V horšom prípade treba takúto strechu v letných mesiacoch raz až dvakrát poliať.
Pochôdzne ploché zelené strechy sú nenáročné na údržbu, keďže sú ľahko prístupné, šikmé strechy sú niečo úplne iné. Šikmé strechy so strmým sklonom môžu byť veľmi nebezpečné, preto radíme údržbu takejto strechy prenechať na profesionálov s bezpečnostným vybavením. Ak ide o biotop, ktorý si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, ich pomoc bude potrebná len občas.
Bez ohľadu na typ zelenej strechy je potrebné pravidelne odstraňovať burinu ako v ktorejkoľvek inej záhrade. Vietor šíri semená a peľ všade, takže sa dostane aj na povrchy striech. Korene premnoženej buriny môžu prerásť rastliny vysadené na streche, spôsobiť škody a prienik vody. To určite zníži efektivitu zelenej strechy a bude mať dopad na celú budovu. Samozrejme, rehabilitácia bude potom oveľa rozsiahlejšia a nákladnejšia.
Skôr než sa pustíte do stavby zelenej strechy, musí statik urobiť presný výpočet samotnej strechy (ale aj všetkých ostatných prvkov domu). Vzhľadom na vrstvu zeminy a váhu rastlín predstavuje zelená strecha dodatočnú záťaž, ktorá v žiadnom prípade nie je zanedbateľná – ide o 100 až 150 kg/m2 dodatočnej hmotnosti. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať výpočtu bodov, kde sa budú nachádzať väčšie a ťažšie stromy alebo kríky. Statik bude vedieť, akú hmotnosti navyše treba brať do úvahy v závislosti od typu zelenej strechy. Statik musí počítať aj s tým, že strecha bude s najväčšou pravdepodobnosťou pochôdzna, keďže bude potrebné udržiavať intenzívne a extenzívne zelené strechy (takmer žiadnu údržbu si nevyžaduje len biotopová zeleň). To znamená, že bude musieť počítať s dodatočnou záťažou s možnosťou udržať na streche viac ľudí súčasne. Dodatočné zaťaženie strechy následne ovplyvňuje množstvo použitého materiálu a rozmery stien či iných zvislých nosných prvkov, čo môže celú stavbu domu predražiť.
Ak sa rozhodnete pre typ zelenej strechy, ktorá je náročnejšia na údržbu, musíte zabezpečiť všetky potrebné inštalácie, ktoré túto údržbu vôbec umožnia. Extenzívna zeleň si vyžaduje aspoň zdroj vody, aby bolo možné občasné polievanie, intenzívna údržba si vyžaduje elektrickú prípojku na dosah ruky, pretože bežnou prácou bude kosenie trávy a orezávanie kríkov. Tieto prípojky môžu byť zabezpečené na streche alebo v bezprostrednej blízkosti strešného vstupu vo vnútri budovy.
Typ konštrukcie budovy v zásade neovplyvňuje zelenú strechu. Zelená strecha je možná na železobetónových doskách aj na trapézovom plechu či dreve, ale platí, že sa pre ploché strechy najčastejšie používajú AB dosky a pri šikmých strechách je viacero možností.
Dobrá hydroizolácia je kľúčová pre každú budovu, to isté platí pre zelené strechy. Zelené strechy však majú jednu veľkú výhodu, a tou je nasiakavosť vody, ktorá najčastejšie neprenikne do spodných vrstiev konštrukcie, skrytých pod zemou. Domy so zelenými strechami tak majú menšiu šancu na zrútenie strechy a vrstva zeminy pôsobí aj ako dodatočný tepelný izolant.
Pri klasickej skladbe zelenej (plochej) strechy nadväzujú jednotlivé vrstvy na seba v tomto poradí:
Zelené strechy sa čoraz častejšie vyskytujú pri výstavbe väčších verejných budov, najmä v mestských častiach, ktoré už dnes čelia problémom s prehrievaním. Mnohé európske krajiny však už majú legálne zelené strechy vo všetkých oblastiach pre všetky nové stavby. Podiel zelených striech v Nemecku je už okolo 15 % a rýchlo sa blíži k 20 %. V Slovinsku dotácie na budovy so zelenými strechami ponúka Eco Fund. Ide o úvery so zvýhodneným úrokom, ktorými chce EKO fond prilákať čo najviac ľudí, aby sa rozhodli pre zelenú strechu.
Investícia do realizácie zelenej strechy je 2-krát až 3-krát vyššia ako pri bežnej streche. Rozdiel je teda značný, no treba si uvedomiť, že zelená strecha je takmer 2-krát odolnejšia ako obyčajná a má oveľa dlhšiu životnosť. Aj údržba vegetácie je lacnejšia ako výmena celej strešnej krytiny. Ušetríte aj na nákladoch na vykurovanie a chladenie, keďže zelené strechy poskytujú priaznivé bioklimatické prostredie. V neposlednom rade strecha je pochôdzna, sýto zelená plochá strecha je veľmi dôležitým prvkom vynikajúcich vlastností, ktorý môže byť pre budovy s malým alebo žiadnym množstvom zelene v okolí neoceniteľnou a veľkou výhodou.
daibau.sk, pomôžeme Vám s odhadom investície a výberom dodávateľa pre Váš Dom
Zmeniť rovnú strechu na zelenú strechu
Máme poschodový dom v tvare kocky a rovnú strechu, ktorú by sme radi zmenili na zelenú strechu. Aby nám nezatekalo do domu od strechy aj keď bude veľmi silno pršať a fúkať. A aby sa nám neprehrievala toľko strecha a v lete sme mali pod strechou príjemne. Foto v prílohe. 13500 € do 22500 €
CP na rovnu strechu, resp. Zelenu strechu
Prosim o vypracovanie cp na rovnu strechu a cp na zelenu strechu. Dokumentácia v prílohe. 6300 € do 10500 €
Stavba prístrešku so zelenov strechov
Dobrý deň máme záujem o stavbu prístrešku máme už BSH a KVH kupene plus na záklop PD a OSB. Jednoduchý pätky su hotové aj podlaha. teda: stavba plus lemovanie plus strecha komplet. Strecha bude plochá so spádom komplet hydroizolacia pod zatravnenu (zelenú) strechu. Možné je začať ihneď. V Žiline
Foto v prílohe.
1350 € do 2250 €
Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.